-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Nese Serbia, refugjatet siriane po i vendos ne Presheve, Kosova afganet t’i vendos n’Veri!

Prishtine, 19 gusht -Emigrantet sirianë edhe pas pese vitesh vazhdojne te hyjne ne territorin e Serbisë, dhe quditerisht autoritet let serbe vazhdojne t’i instalojne ne Preshevë perkunder faktit ne se ne Serbi ka edhe shume kampe tjera!

Presheva, Bujanoci dhe Medvegja janë komuna të pazhvilluara në jug të Serbisë me banor të përzier, shqipëtar, serb dhe rom. Vendi kufizohet me Kosovë në jugperendim, dhe me Republikën e Maqedonisë në jug. Përbërja demografike, pozita e regjionit dhe jozhvillimi i tij këtë teritor e kanë bërë të jetë jo stabil, në të cilin në menyrë specifike jane thyer rethanat politike, të sigurisë dhe tjera në Serbi, në Kosovë, dhe regjionin e gjerë.

Me mijëra e mijëra sirianë kanë qarkulluar rrugëve të Preshevës, duke ia mësyrë dyerve të Evropës. Qytetarët preshevarë janë treguar solidarë me sirianët, duke u ofruar ndihma në veshmbathje, ushqim dhe strehim.

Në këtë drejtim Serbia ka përfituar fonde të mëdha parash në emër të tragjedisë së eksodit sirianë.

Si dikur Presheva me siriane, ashtu sot Kosova është bërë kryelajm i mediave botërore për faktin se talibanët kanë marrë nën kontroll kryeqytetin, Kabulin tefugjstet do t’ia mesyejne Kosoves dhe disa vendeve tjera evropiane dhe ne ballkan!

Zhvillimet e fundit në Afganistan kanë bërë që Kosova të hapë dyert e të pranojë refugjatë nga ky vend. Por, sipas njohësve të sigurisë, vendi ynë nuk ka kapacitete financiare e as hapësira për të pranuar mijëra refugjatë, për me tepër paralajmërojnë rreziqe në aspektin e sigurisë.

“Serbia, refugjatet nga Siria po i vendos ne Luginen e Presheves. Brogradi me kete rast i ka dhene nje mesim te mire Prishtines! Prandaj, konform reciprocitetit, Kosova afganet t’i vendos ne Veri te Kosoves, territor ky qe ashtu keshtu Kosova s’eshte kah e gzon qe 20 vjet «çlirim»..” ka thene Nefail Maliqi, gazetar nderkombetar ne Gjeneve

Trash shtrohet pyetja Kosova ku do të strehoje këta refugjatë që mund të kalojnë shifrën mbi 10.000 afganë, qe po aq tefugjate sot jane edhe shqiptare nga Lugina e Presheves ne Kosovë , kur dihet që ekzistojnë vetëm tri hapësira që plotësojnë përballimin e këtij fluksi të madh që janë: Kampi i Njësive Speciale Policore për regjionin e Mitrovicës (Belveder) si dhe kampi ushtarak në komunën e Gjakovës, e cila administrohet nga FSK-ja, dhe kampi i inovacionit në Prizren.

Qeveria e Kosovës, pas kerkeses se SHBA-ve, mbrëmë ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Punëve të Brendshme për dhënien e mbrojtjes së përkohshme dhe të menjëhershme personave të rrezikuar nga konflikti i brendshëm në Afganistan, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presheva viteve te fundit ishte mbipopulluarnga refugjatë siriane qe kishte tejkaluar nunrin e banireve te qytetit!..

Refugjatë afrikan nga Greqia e Maqedonia po e vazhdojnë fluksin e largimit për drejt Perëndimit përmes Serbisë, duke u vendosur ne Presheve qe duket de ka prapavijen e vete ose me tendence te afrikanizimit te Lugines ose per t’ja bere jeten konfuze, te padurueshme shqiptareve per t’i nxitur per te ikur nga vendi i tyre!

 

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...