4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

International Day Press: Nefail Maliqi, militant i fjalës së lirë në shërbim te demokracisë qe 20 vite nga Gjeneva !..

Nefail Maliqi, gazetar i njohur nderkombëtar ne Gjenevë, nje militant i deshmuar i fjales se lire dhe demokracisë

« Sot është Dita ime: PRESS – Dita Nderkombëtare e Gazetarëve, por edhe dita e pare kur kam filluar punën si gazetar me i ri në OKB para 20 vitesh , qysh ne moshen 26 vjeqare si i vetmi shqiptare në një organizate botërore!.. » ka shkruar ne postimin e tij ne fb gazetari yne i njohur nderkombëtar ne Gjenevë Nefail Maliqi nje militant i deshmuar i fjales se lire dhe demokracisë,  transmeten gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« 20 vite ushtar pa uniforme, ne vijen e pare te frontit me laps n’krah ne sherbim te kombit dhe demokracise!.. » ka shkruat ne vazhhdim kolegu yne Maliqi.

Ai ne vazhdim ka shkruar se « Thonë se guri peshon me rende ne vend te vet. Une, me ket thenie jam dakord e s’jam. Une po flas per veten time, nuk jam, sepse sado kudo keto tri deceniet e fundit nga Zvicra nga OKB e kam dhenë një kotribut te vogel jo vetem ne avancimit e proceseve te drejtave te njeriut ne ballkan por edhe ne sensibilizmin dhe internacionalizimin e ceshjtes se Kosovë dhe asaj mbare shqiptare ne arenën nderkombëtare ne ato organizat boterore, ku kam vepruar dhe veproj si në OKB, BE, NATO, Interpol, UEFA, FIFA, UNESCO etj..  »

Sipas Nefail Maliqit « Kete kontribut sigurisht nga Presheva e as nga Prishtina e Tirana kurre nuk do kisha mundur për ta dhënë per vendlindjen, atdheun për cka keto deceniet e fundit që vepruam me ndere ne mënyre profesionale per gjtha keto suksese do kisha falenderuar se pari dihet prinderit dhe Zotin për shendetin, enregjinë dhe vullnetin e pastaj edhe Zvicrën e cila me mesoi se si duhet shkruar pa hile, objektiv dhe shpejte, me mesoi per demokracine dhe tolerancen dhe si duhet dashur dhe rrespektuar te tjeret te cilet nuk mendojne si une, se si nuk duhet urrejtur ata te cilet nuk jane si unë nga perkatesia kombëtare dhe fetare! . »

« E permenda energjine sepse nuk eshte edhe aq lehte te punosh për me shume se 10 media keto vitet e fundit nga OKB për: BBC, Deutsche Welle, Zëri, RTV Maced-Shqip, Flaka, The Geneva Post, Top Channel, ATSH, Bota Sot, Presheva Jone, Le Canton27.ch dhe sot në krye te shoqates se gazetarëve boteror…  » ka shkruar Maliqi.

Ne urimin e tij drejtuar olegeve sot me rastine Dites Nderkombëtare te press-it, nder tjera thuhet: Urime edhe kolegeve te mi kudo qe jane, ketë ditë te cilen e meritojme te festojme, shenojme për shkak punes, mundit, sfidave, sakrificave, besa edhe kercnimeve.. meqe profesioni i gazetarit eshte vertete i dashur por edhe me i veshtire dhe i rrezikshem sepse je ushtare pa uniforme!

« Nje profesior i gazetarise në Univesitetin e Gjenevës thoshte se gazetaret nuk jetojne me shume se 40 vite. Pra edhe une me ketë profesion qe me shume se 10 vite jetoj falas, gezoj benifice ne ket dynja.🤣☕️🇨🇭.. » ka shrkura ne fund gazetari Nefail Maliqi, trasnmeten gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...