7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Në veri te Kosovës situatë e tensionuar! Qeveria e Kosova vepron konform reciprocitetit dhe marrëveshjeve në Bruksel, serbët revoltohen

Mitrovicë, 20 shtator -Forca të shtuara të Njësisë Speciale të Kosovës (ROSSO) janë vendosur sot në pikat kufitare me Serbinë në veri të Kosovës (Jarine dhe Bernjak) për të mbikëqyrur zbatimin e marrëveshjes së reciprocitetit për tagrat. E një gjë e tillë nuk ju ka pëlqyer disa qytetarëve serb, të cilët kanë dalë të protestojnë duke bllokuar rrugën, njofton nga Mitrovica korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ndryshe nga sot me vendimin e Qeverisë së Kosovës, asnjë automjet me targa të Serbisë nuk mund të hyjë në territorin e Kosovës.

Lidhur me këte proces kryemnistrit i Qeverise se Republikes se Kosovës z.Albin Kurti ka deklarohet rreth targave se « asgje nuk eshte duke ndodhe e jashtëligjshme, gjithëcka konform reciprocitetit dhe marrëveshjeve te Brukselit.. », citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Behet me dije se gjihecka eshte nen kontroll, sepse rajoin e Jarines eshte nen mbikqyrje të njersive specila te policise kosovare dhe KFOR-it. Vërehen ne qielle duke fluturuar edhe helikopterë te NATO-s.


Aucune description disponible.Lidhur me situaten e sotme ne Veri te Kosovës ka reaguar edhe BE.
I pyetur nga gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch zëdhënësi i BE-së për Politikë dhe Siguri të Jashtme, Peter Stanotensionet ka deklaruar se « duhet t’i ndalin tensionet të dyja palët. Dialogu duhet shfrytëzuar për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tilla. Nuk ka alternativë tjetër »

Udhëheqësit e Listës Serbe erdhën në vendkalimin administrativ të Jarinjes për t’i dhënë mbështetjen e tyre serbëve të grumbulluar, pas shfaqjes së njësive speciale të Prishtinës Rosso. Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakić i shoqruar me nja dy-tre kryetar te komunave serbe nga revolta po prtestojne me nje grup qytetaresh. Rakiq i bëri thirrje Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të ndihmojë njerëzit dhe të reagojë në përputhje me mundësitë.

Ndërsa, presidentja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviç, shkroi në Twitter me rastin e ngjarjeve të fundit në veri të Kosovës, duke akuzuar Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për keqinformimin e serbëve në veri. Kuse Aleksandar Vuçiq, ka kekruar një seancë urgjente të keshillit te sigurise serbe,  me temen mbi ngjarjet e fundit në Kosovë

Ndryshe nje delagecion i Kosovës i përbere nga presidentja Vjosa Osmani dhe Donika Gervalla, shefe e diplmacise kosovare po qendrojnene New York, te cle tdo te zhvillojne nje ser takimesh ne seline e OKB-së ne kohen kur atje po mbahet Sesoni i 76-të i Asamblese se Përgjithshjme te kesaj organizate nderkobëtare.Kryeministri Kurti: Targat e përkohshme nuk janë dëshirë e jona, por imponim nga pala tjetër - SHQIP.com

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...