6.7 C
Berne
mardi 21/03/2023

Ne Luginen e Presheves shqiptaret bojkotojne zgjedhjet serbe

Presheve, 3 prill -Ne Luginen e Presheves shqiptaret bojkotojne zgjedhjet serbe. Ma mire me pi makiato se me votu n’Serbi, meqe qe 20 vite rrota sillet n’vend, shkruan nga Preshrva korrespondenti i gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Shqiptaret e Lugines sot dualen shume pak ne zgjedhjet e Serbise, jo vetem per shkak zhgenjimit te qytetareve, por edhe i perqarjeve (me dy lista) si dhe me fajin e mediave serbe dhe kosovare te cilat u moren kryesisht me shkuarjen e serbeve te Kosoves per te votuar ne Serbi se sa me shqiptaret e Lugines ne Kosove

Në Preshevë deri në orën 18 kanë votuar vetëm 12.1 për qind e votuesve. Psh, Komuna e Preshevës ka 42.203 votues, kështu që në bazë të daljes se zbeht ne keto zgjedhje, mund të konstatohet se popullata shumicë e kësaj komune në fakt po bojkoton zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në Serbi.

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...