6.9 C
Berne
jeudi 2/02/2023

Tragjedi në Lion të Francës: Dhjetë të vdekur, përfshirë pesë fëmijë, në një zjarr

Lion, 16 dhjetor -Tridhjetë e tetë familje, ose njëqind njerëz, kanë nevojë urgjente për zhvendosje pas këtij zjarri “tragjik”, tha metropolia e Lionit në një deklaratë për shtyp. Një hetim është hapur për të përcaktuar shkaqet e këtij zjarri “dramatik” që ndodhi gjatë natës nga e enjtja në të premte në Vaulx-en-Velin,

Aksident? Vjetërsimi i ndërtesës? Trafiku i drogës? Zjarri dramatik që la dhjetë të vdekur, përfshirë pesë fëmijë dhe 24 të plagosur, përfshirë katër në emergjencë absolute, në Vaulx-en-Velin, natën e së enjtes deri të premten, ngre emocione dhe pikëpyetje.

« Të gjitha apartamentet u shkatërruan nga zjarri, e pashë me sytë e mi, është mjaft tronditëse, nuk ka dyer zjarri … asnjë zjarrfikës, » tha AFP Yasmine, një studente 22-vjeçare, e cila refuzoi të jepni mbiemrin e saj. Ashtu si dëshmitarët e tjerë, ajo siguron se një derë e ndërtesës ishte « bllokuar nga policia, gjë që cenoi sigurinë e të gjithëve ».

« Pa shpejtësinë e zjarrfikësve dhe heroizmin e tyre, do të kishte një numër edhe më dramatik, » tha ministri i Brendshëm Gerald Darmanin, i cili nxitoi në vendngjarje me ministrin e Strehimit Olivier Klein.

Shërbimet e urgjencës “mundën të shpëtonin 15 persona duke rrezikuar jetën e tyre, duke u ngjitur në godinë nga jashtë sepse nuk mund të hyje nga brenda dhe duke shpëtuar fëmijë, foshnje deri në katin e 7-të”.

Flakët u përhapën nga kati përdhe i pallatit shtatëkatësh që ndodhet në një lagje të klasës punëtore që i nënshtrohet rinovimit urban. Banorët nxituan në boshllëk, një nënë madje hodhi djalin e saj nga kati i katërt për ta shpëtuar para se të hidhej vetë nga ballkoni i saj, sipas informacionit të mbledhur nga AFP.

« Dëgjova njerëzit që bërtisnin ‘ndihmë, ndihmo, ndihmo, na ndihmo’, » i tha AFP Assed Belal, një banor i ri i lagjes. “Kishte njerëz në tokë, të tjerë të mbërthyer në ballkone dhe zjarrfikësit kishin vështirësi të ndërhynin për shkak të pemëve”.

Prokuroria e Lionit ka hapur një hetim për zbardhjen e shkaqeve të këtij zjarri “dramatik”, duke saktësuar se nuk përjashton asnjë hipotezë, “veçanërisht pistën kriminale”.

« E tmerrshme »

Zjarri shpërtheu pak pas orës 3 të mëngjesit dhe mobilizoi rreth 180 zjarrfikës dhe 70 automjete, sipas prefekturës.

« Ishte e tmerrshme, » i tha AFP Mohamed, kushëriri i një banori në katin e katërt, i cili arriti të ikë nga shkallët me dy fëmijët e tij.

Autoritetet evakuuan viktimat në një sallë komunale. Procesi i identifikimit të viktimave ishte ende në mes të ditës.

« Kushërira ime (është) e ngecur dhe mbetet e zhdukur, ne presim që policia dhe zjarrfikësit të na thonë nëse ajo është në listën e personave të vdekur, » tha Murat Kara për AFP.

« Njerëzit janë të shokuar, një nga fqinjët e prindërve të mi më tha se vajza e tij 20-vjeçare ishte në ndërtesë dhe se ai ende nuk ka marrë vesh nga ai, » tha Samir, një mësues në shkollën profesionale Canuts. .

« Shumë supozime »

Gerald Darmanin kujtoi se origjina e zjarrit nuk dihej ende, duke theksuar se kishte “shumë hipoteza”.

“Familjet padyshim përmendën pikat e marrëveshjes”, në veçanti një pikë në të njëjtën kohë të marrëveshjes dhe mbledhjes që ishte në adresën e ndërtesës, tha ai, ndërsa kujtoi se ishte “shumë herët për të nxjerrë përfundime.

Kryetarja socialiste e Vaulx-en-Velin, Hélène Geoffroy, « shpesh vë në dukje ndërtesat në qytetin e saj dhe veçanërisht në rrethin Mas du Taureau, të cilat paraqesin rreziqe përsa i përket sigurisë », kujtoi nga ana e saj deputetja LR. Alexandre Vincendet në një deklaratë për shtyp.

Metropolia e Lionit konfirmoi se ndërtesa ishte pjesë e një sërë godinash « të degraduara » për të cilat një plan mbrojtës ishte votuar në janar.

Sipas ministrit të Strehimit, ndërtesa është “një godinë në të cilën janë kryer punë emergjente në vitin 2019” dhe “nuk mund të inkriminojmë gjendjen e godinës në këtë fazë”.

Në fillim të viteve 2000, metropoli i Lionit nisi një program 100 milionë euro për rehabilitimin e rrethit Mas du Taureau, duke zhvilluar dyqane lokale dhe transport publik.

Shkalla e varfërisë në Vaux-en-Velin, e populluar nga një popullsi e re (gati 50% nën moshën 30 vjeç), ishte 33% në 2019, sipas statistikave të fundit nga INSEE.

Derniers articles

Interpol, arrestohet ne France një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’

Lion (Interpol) 2, shkrut -Një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’ është arrestuar në Francë me mbështetjen e fortë të Projektit të Bashkëpunimit...

Reagim ndaj Ahmet Qeriqit (Kosova e Lire) per censurë të pashembullt lidhur me simbolin e gjenocidit

"Fillimisht ju falënderoj për hapësirën që na keni dhënë për të sqaruar çdo gjë që lidhet me nismën që lulëkuqja të bëhet simbol i...

Kjo është diferenca e pagës së udhëheqësve të sotëm me pagën e atyre që ishin dikur

Analisti Xhevdet Pozhari ka bërë një karasim të pagave që dikur kishin udhëheqësit e Kosovsë, dhe tani këta aktual. Ai thotë se Ramush Haradinaj prin me...

Abrashi, Shabani e Demhasaj me Grasshoppersin eliminohen nga Baseli i Zeqirit

Baseli është kualifikuar në çerekfinale të Kupës së Zvicrës në futboll. Grasshoppersi si vendas ka pësuar humbje me rezultat 5:3 nga Baseli. Përballja e Kupës mes...

FBI nuk gjen dokumente të klasifikuara nga kontrolli në një nga shtëpitë e presidentit Biden

FBI-ja nuk gjeti dokumenta të klasifikuara gjatë një kontrolli të urdhëruar nga Departamenti amerikan i Drejtësisë në një nga shtëpitë e Presidentit Joe Biden,...