6.6 C
Berne
dimanche 24/09/2023

Ne Kosove a ka drejtesi?! Frank Fonseca nga Teksasi në SHBA, është dënuar me 25 vite burg pse tentoi ta vrasë një qen!

Bernë, 16 tetor -Në Shtetet e Bashkuara, një burrë i filmuar duke rrahur qenin e tij dënohet me 25 vjet burg. Quhet Fank Javier Fonseca, një banor në Teksas në SHBA, u dënua me 25 vjet burg pasi rrahu qenin e tij, Ngjarja ndodhi me 3 gusht te ketij viti, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ne Kosove, si në Serbi  s’ka drejtesi?! Vriten shqiptarët nuk arrestohet e as nuk dënohet askush?! 

Ne Kosovën e pasluftes ka pasur qindar vrasje, ne mesi ne tyre dhjetta sosh me motive politike, siq e kane konfirmuar edhe nderkombëtaret (SHBA dhe NATO) dhe askush nuk eshte arrestuar dhe denuar, ose eshte denuar me burg me ca vite simbolike. Ngjajshem eshte edhe ne Serbi, ku pas luftes jane zhdukrur e  vrare mbi 20 shqiptare (intelektualë, deputet, studente dhe biznesmen..) dhe askush deri sot nuk eshte arrestuar apo denuar?!, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në San Antonio, një qytet në Teksas, gjykata nuk u tregua e butë dhe nuk hezitoi të dënojë rëndë këtë 56-vjeçar, i cili në shkurt 2019 ishte filmuar duke rrahur Rottweiler-in e tij. Sipas mediave amerikane (Frank Javier Fonseca Gets 25 Years In Prison For Animal Cruelty) videoja e sulmit është marrë nga një burrë i panjohur i cili po kalonte aty pranë dhe e ka parë njeriun duke rrahur dhunshëm qenin e tij, duke shkelmuar, goditur me grushte dhe duke përdorur një thikë, shkop druri. Arsyetimi i tij në gjykatë: qeni i tij ishte arratisur nga oborri dhe donte ta disiplinonte.

Pak shtete (në SHBA apo gjetkë) do të dënonin një burrë (ose grua) me 25 vjet burg për mizori ndaj kafshëve. Nëse kjo fjali mund të duket ekstreme për disa, ajo megjithatë është e justifikuar sipas qytetit të San Antonio. Në të vërtetë, autoritetet thanë, sipas San Antonio Express News, se dënimet e mëparshme të Fonesca-s për të njëjtat vepra dhe vepra të tjera (posedim droge dhe krime hakmarrëse) e bëjnë dënimin të matur.

Gjithçka është mirë që përfundon mirë për Buddy i cili është rikuperuar nga lëndimet e tij dhe ka gjetur një familje të re për ta marrë dhe për t’u kujdesur për të. Shuem mire qe shpetoi, fale drejtesise amarikane. Frank Fonseca nga Teksasi në SHBA, është dënuar me 25 vite burg pse e rrahu nje qen! Po me pas mbyet?! Sigursiht do te kishte pesuar edhe me keq ndosha do t edenohej edhe per nja shtat apo vite me shume burg…

Derniers articles

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla...

Zija Rexhepi merr drejtimin si drejtor i ATV-së

Prishtine, 23 shtator -Gazetari dhe prezantuesi i njohur, Zija Rexhepi, është emëruar drejtor i ATV-së, televizionit më të madh në vend. Rexhepi sjell në rolin...

Kryeministri Kurti takon në Bernë 30 kandidatët shqiptarë te te gjith partive zvicerane që garojne per deputet në Parlamentin zviceran

Berne, 22 shtator -Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë...