4.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Në Iran, per çdo javë  ekzekutohen dhjetë persona

Që nga fillimi i vitit, të paktën 209 persona janë ekzekutuar në Iran, kryesisht për vepra të lidhura me drogë, njfoptfton gazeta zvcierane en shqip Le Canton27.ch nga Gjeenva duke ju rferuar Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut. 

Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Volker Türk shprehu shqetësimin të martën për « numrin tmerrësisht të lartë » të ekzekutimeve në Iran këtë vit. Që nga fillimi i vitit, të paktën 209 persona janë ekzekutuar në Iran, kryesisht për vepra të lidhura me drogën. Deklarata e OKB-së thekson se kjo shifër është ndoshta më e lartë. Z. Türk tha se, mesatarisht, më shumë se dhjetë persona ekzekutohen çdo javë në Iran, duke e bërë këtë vend një nga përdoruesit më të mëdhenj të dënimit me vdekje në botë.

Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut: Irani sivjet ka ekzekutuar 209 persona, shumica për vepra të lidhura me drogën

Irani ka ekzekutuar 209 persona që nga fillimi i vitit, tha sot zëdhënësja e Zyrës së OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Ravina Shamdasani, duke e përshkruar shifrën si « të tmerrshme » dhe duke u bërë thirrje autoriteteve iraniane të ndalojnë. “Komisari i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Volker Turk, është i tmerruar nga numri alarmant i ekzekutimeve këtë vit në Iran”, tha Shamdasani në një konferencë për shtyp në Gjenevë, sipas Reuters.

Ajo shtoi se deri më sot, më shumë se 10 njerëz në javë dërgohen në vdekje, « gjë që e bën Iranin një nga vendet me më shumë ekzekutime në botë ». Një zëdhënëse tha se shumica e ekzekutimeve ishin për vepra të lidhura me drogën. Të hënën, Irani vari dy burra të akuzuar për blasfemi. Ekzekutimet në Iran për blasfemi janë të rralla, pasi në shumicën e rasteve të mëparshme gjykata e zbuti dënimin

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...