22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Në Gjermani, nisin mësimet e gjuhës amtare, në gjuhën shqipe dhe turke, që në klasën e parë

Në Lindlar te Gjemrnaisë zhvillohen mësimet e gjuhës amtare per komujnitete e medha, që në klasën e parë, shkruan Rundschau. “Në shkollën tonë fillore, si dhe në shkollën fillore në Lindlar-Ost, ne kemi mësime të gjuhës amtare në gjuhën turke dhe shqipe,” shpjegon drejtoresha Monika Duchêne („An unserer Grundschule wie auch in der Grundschule Lindlar-Ost haben wir herkunftssprachlichen Unterricht in Türkisch und Albanisch“, erklärt Schulleiterin Monika Duchêne.) citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në klasën e shkollës fillore Lindlar-West, Fatih Mert u thotë nxënësve “Hosgeldiniz – mirë se erdhe”.

Tre herë në javë ai bën rrugën nga afër Mönchengladbach në Oberberg. Këtu në Lindlar mësuesja jep mësime turke në dy shkollat ​​fillore dhe në atë të mesme.

Këtë të enjte, nëntë djem dhe vajza nga klasa 3 dhe 4 janë ulur në tavolina. “Në shkollën tonë fillore, si dhe në shkollën fillore në Lindlar-Ost, ne kemi mësime të gjuhës amtare në gjuhën turke dhe shqipe,” shpjegon drejtoresha Monika Duchêne.

Ofertë në dy shkolla fillore dhe të mesme

Oferta përdoret nga fëmijë që mezi flasin gjuhën e tyre amtare ose që duan ta përmirësojnë atë. Ashtu si Ceyda – e cila në fakt tashmë flet mjaft mirë turqisht. Ajo ka të afërm në Turqi. Aty jeton edhe një nga gjyshet e saj. “Do të doja të kaloja mirë atje, por duhet të mësoj më shumë për këtë”, thotë dhjetëvjeçarja.

Beyza (10) fillimisht e mësoi gjermanishten si fëmijë. “Turqja erdhi më vonë. Prandaj e kam ende të vështirë”, shpjegon studentja. Fatih Mert shpjegon se nxënësit që ndjekin mësimet në gjuhën e tyre amtare deri në klasën e dhjetë dhe kalojnë një provim të mirë, mund ta përdorin atë për të kompensuar një notë më të dobët në një gjuhë tjetër.

Të folurit e gjuhës së origjinës është gjithashtu pjesë e identitetit të dikujt, thotë ai. Për të mos harruar: “Gjuha është çelësi i botës: ata që flasin disa gjuhë e kanë më të lehtë në tregun e punës, për shembull.” Fatih Mert studioi teologji në Universitetin Süleyman Demirel në Turqi dhe kreu masterin e tij në Ankara. Universiteti -Bën diplomë në mësimdhënien e kulturës dhe etikës fetare.

Ai jeton prej shumë vitesh në Gjermani, është i martuar dhe ka tre fëmijë. “Gruaja ime është edhe mësuese për biologji”, thotë 40-vjeçari. Ai punoi si asistent mësimor në shkollat ​​fillore në übach-Palenberg para se të vinte në Lindlar, raporton ai. Këtu Mert mori mësimet në prill. “Jam shumë i lumtur që jam këtu. Studentët po ecin shumë mirë”, vlerëson ai. “Ne gjithashtu mësojmë shumë,” thotë Ceyda. Por ndonjëherë është e vështirë, thotë Ahmet (9).

Fatih Mert është në shkollën fillore Lindlar-West dy herë në javë. Në vizitën e dytë ai u jep mësim nxënësve nga klasa e parë dhe e dytë.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...