15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Ne Gjeneve, Vazhdimesia e samitit Biden-Poutine

Gazetari i Le Canton27.ch

Gjeneve,30 shtator -Amerikanët dhe ruset sot serish ne Gjeneve per të diskutuar per strategji te reja. Do diskutojne, përveç çarmatimit, do të përqëndrohen edhe në teknologjitë e reja, hapësirën dhe inteligjencën artificiale (AI).

Zëvendëssekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman dhe zëvendësministri i jashtëm rus Sergei Ryabkov takohen sot në Misionin e Federatës Ruse. Kurse neser ne Berne me presidentin dhe ministrin e jashtem zvicerane, ku jam ftuar edhe une

Shtetet e Bashkuara duan që takimi i dytë i dialogut të sigurisë me Moskën të enjten në Gjenevë të çojë në « hapa konkretë ». Përveç çarmatimit, diskutimet duhet të përqëndrohen në teknologjitë e reja, hapësirën dhe inteligjencën artificiale (AI).

Dialogu i parë në korrik ishte « pozitiv », tha Nënsekretarja e Shtetit për Çarmatimin Bonnie Jenkins të mërkurën në një takim në Qendrën e Gjenevës për Politikat e Sigurisë (GCSP). « Uroj që të vazhdojmë », shtoi ajo në prag të një takimi të ri midis delegacionit të saj të udhëhequr nga numri dy i Departamentit të Shtetit Wendy Sherman dhe atij të udhëhequr nga zëvendësministri rus i Punëve të Jashtme Sergei Riabkov.

Ky format u njoftua qershorin e kaluar në samitin në Gjenevë midis Joe Biden dhe Vladimir Poutin. Takimi i së enjtes zhvillohet pasi tensionet janë rritur përsëri mes dy vendeve.

Rusia akuzoi Shtetet e Bashkuara për ndërhyrje në zgjedhjet e saj legjislative, të cilat u fituan kryesisht nga partia në pushtet dhe u njollosën me akuza për mashtrim. Uashingtoni të martën fajësoi Moskën për bllokimin e një takimi shumëpalësh për të drejtat e njeriut.

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...