-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Ne Gjeneve, Vazhdimesia e samitit Biden-Poutine

Gazetari i Le Canton27.ch

Gjeneve,30 shtator -Amerikanët dhe ruset sot serish ne Gjeneve per të diskutuar per strategji te reja. Do diskutojne, përveç çarmatimit, do të përqëndrohen edhe në teknologjitë e reja, hapësirën dhe inteligjencën artificiale (AI).

Zëvendëssekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman dhe zëvendësministri i jashtëm rus Sergei Ryabkov takohen sot në Misionin e Federatës Ruse. Kurse neser ne Berne me presidentin dhe ministrin e jashtem zvicerane, ku jam ftuar edhe une

Shtetet e Bashkuara duan që takimi i dytë i dialogut të sigurisë me Moskën të enjten në Gjenevë të çojë në « hapa konkretë ». Përveç çarmatimit, diskutimet duhet të përqëndrohen në teknologjitë e reja, hapësirën dhe inteligjencën artificiale (AI).

Dialogu i parë në korrik ishte « pozitiv », tha Nënsekretarja e Shtetit për Çarmatimin Bonnie Jenkins të mërkurën në një takim në Qendrën e Gjenevës për Politikat e Sigurisë (GCSP). « Uroj që të vazhdojmë », shtoi ajo në prag të një takimi të ri midis delegacionit të saj të udhëhequr nga numri dy i Departamentit të Shtetit Wendy Sherman dhe atij të udhëhequr nga zëvendësministri rus i Punëve të Jashtme Sergei Riabkov.

Ky format u njoftua qershorin e kaluar në samitin në Gjenevë midis Joe Biden dhe Vladimir Poutin. Takimi i së enjtes zhvillohet pasi tensionet janë rritur përsëri mes dy vendeve.

Rusia akuzoi Shtetet e Bashkuara për ndërhyrje në zgjedhjet e saj legjislative, të cilat u fituan kryesisht nga partia në pushtet dhe u njollosën me akuza për mashtrim. Uashingtoni të martën fajësoi Moskën për bllokimin e një takimi shumëpalësh për të drejtat e njeriut.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...