2 C
Berne
lundi 27/03/2023

Në Gjenevë, Rusia humb durimin me Shtetet e Bashkuara

Gjeneve, 21 janar -Takimi mes Sergei Lavrov dhe Antony Blinken, këtë të premte, nuk i zbuti tensionet. Moska i jep Uashingtonit një javë kohë për të përmbushur kërkesat e saj, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Moska po humbet durimin. Rusia pret që Shtetet e Bashkuara të përgjigjen me shkrim « javën e ardhshme » ndaj kërkesave të saj për Ukrainën dhe sigurinë evropiane, tha të premten në Gjenevë Ministri i Jashtëm Sergej Lavrov pas një takimi me homologun e tij Anthony Blinken.

Dy orë për të shmangur luftën: kjo është koha në dispozicion, mëngjesin e kësaj të premteje në hotelin President Wilson, për krerët e diplomacisë ruse dhe amerikane, të cilët i dhanë vetes një shans të fundit për të mos shkuar në përplasje në Ukrainë.

Pikërisht dhjetë ditë pas tete-a-tete mes deputetëve të tyre në qytetin e Kalvinit, rezultati është i përzier: as përparim diplomatik, as prishje e dialogut, por një tension madje i rritur.

Derniers articles

Fabienne Fischer: Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi, por edhe ambasadorë të vendit të tyre

Këshilltarja e Shtetit znj. Fabienne Fischer në bisedë me kryeredaktoren e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Intervistë me znj. Fabienne Fischer, këshilltare shtetërore, departament...

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna: Kosovarët meritojnë më shumë njohje në Gjenevë dhe Zvicër

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna në bisedë me kryeredaktorin e gazetës zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, deputet i Këshillit të Madh të Gjenevës, është një kandidat...

Fabienne Fischer: Les Albanais du canton de Genève ne sont pas seulement un exemple d’intégration, mais aussi des ambassadeurs de leur pays

Conseillère d’Etat Mme. Fabienne Fischer en conversation avec la rédacteur en chef du journal suisse en albanais Le Canton27.ch Interview avec Mme. Fabienne Fischer, Conseillère...

Le député suisse Emmanuel Deonna: Les Kosovars méritent plus de reconnaissance à Geneve et en Suisse

Le député suisse Emmanuel Deonna en conversation avec le rédacteur en chef du journal suisse albanais Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, député au Grand Conseil genevois,...

Nga intervista ekskluzive me ambasadorin amerikan Christofer Hill / Ja cfare thoshte ai dikur për Serbinë, Kosovën dhe Luginen e Presheves dhe cfare sot.. 

Ambasadori amerikan Christofer Hill në bisedë me redaktorinm e gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch   Bernë, 27 mars -Para 24 vitesh, pikrisht me 6 shkurt...