22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Në Gjenevë, Rusia humb durimin me Shtetet e Bashkuara

Gjeneve, 21 janar -Takimi mes Sergei Lavrov dhe Antony Blinken, këtë të premte, nuk i zbuti tensionet. Moska i jep Uashingtonit një javë kohë për të përmbushur kërkesat e saj, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Moska po humbet durimin. Rusia pret që Shtetet e Bashkuara të përgjigjen me shkrim “javën e ardhshme” ndaj kërkesave të saj për Ukrainën dhe sigurinë evropiane, tha të premten në Gjenevë Ministri i Jashtëm Sergej Lavrov pas një takimi me homologun e tij Anthony Blinken.

Dy orë për të shmangur luftën: kjo është koha në dispozicion, mëngjesin e kësaj të premteje në hotelin President Wilson, për krerët e diplomacisë ruse dhe amerikane, të cilët i dhanë vetes një shans të fundit për të mos shkuar në përplasje në Ukrainë.

Pikërisht dhjetë ditë pas tete-a-tete mes deputetëve të tyre në qytetin e Kalvinit, rezultati është i përzier: as përparim diplomatik, as prishje e dialogut, por një tension madje i rritur.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...