11.2 C
Berne
mardi 16/04/2024

Në Gjenevë, Panairi nderkombëtar i librit, pa asnjë libër nga Shqiperia dhe Kosova?! Në Zvicër ma shpejt vinjë pashtetat dhe suxhuku, se sa libri në shqip!

Redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ne Palexpo, ku po mbahet Panairi nderkombetar i librit dhe shtypit

Gjenevë, 24 mars -Nga data 22 deri më 26 mars ne Gjenevë eshte hapur Panairi i Librit ku jane prezentuar lexuesve qindra mijera tituj te librave te me shumë se 600 autorëve nga mbare bota, por jo edhe libri shqip, njofton ATV nga Gjeneva.

Libri, miku me i ngusht i njeriut  ka udhëtuar mijera kilometra nga kater anet e botes per te qene pjese e festivalit të librit ne Gjenevë. Këtu po marrin pjese qindra autorë nga mbare kontinenti qe do të simbolizojnë diversitetin e madh të botimeve te zhanreve te larmishme te librit në gjuhët e ndryshme boterore, përveq nga Zvicra edhe nga Amerika, Britania, Gjermania, Franca, Italia, Belgjika, vendet e ballkanit madje edhe nga Afrika dhe Austarlia e largët..

Fatkeqësisht ne kete panair ndekrombëtar nuk hasem ne asnje liber ne gjuhen shqipe?! Ne fakt hasem vetëm në nje liber te Islamjl Kadaresë edhe ate ne gjuhen frenge.

Atëhere shtrohen dilema, se sa jane serioze apelet e insitucioneve tona qofshin ato nga Shqiperia apo Kosova, për ruajtjen e gjuhes shqipe ne diaspore apo per te ruajtjen e rinisë nga asimilimi, kur në panairet nderkombetare, sikur ky i Gjenevës, nuk ekspozohet asnje liber ne gjuhen shqipe, se paku nje abetare për 300 mije shqiptaret ne Zvicer?!

Në fund, cfare te thuhet, në Zvicer ma shpejt vinje pashtetat dhe suxhuku, se sa libri ne shqip, kjo nuk don koment! Pra mungesa e librit shqip ne Serbi justifikohet disi, por asesi ne vendet e civilizuara dhe demokratike, sikur në Zvicer.

Derniers articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....