13 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Në Pallatin e OKB-së ne Gjenevë, ka nisur Sesioni i Këshillit për të Drejtat e Njeriut. Po merrë pjesë Zvicra dhe Shqiperia

Gjenevë /UN, 2 mars -Sesioni i jashtëzakonshëm i 52-ti me radfhe i Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë ka nisur punimet e veta ne Gjenevë i cili do te zgjase deri me 4 prill. Për pese javew rresht përfaqesuesit e vendeve anetare dhe eskperte te OKB-së për te drejtat e njeriut do te debatojne për sitauten e te drejatve te njeriut ne botë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ne Sesionit e sivjem te OKB-s, katër çështjet e seancës së Këshillit për të Drejtat e Njeriut do te dominoj sidmso per krizne ne Ukrainë si teme e debati ne Këshillin e të Drejtave të Njeriut. Shumë shtete qe ne dioten e apre kane dënuar pushtimin dhe qëndrimin e forcave ruse në Ukrainë. Pos, Ukraines, do bisedohet edhe për Rusine, Kinën dhe Etiopine, vende keto  qe do të jenë në qendër të maratonës diplomatike pesë-javore në Palais des Nations në Gjenevë. Këshilltari Federal Ignazio Cassis dënon, por këmbëngul në nevojën për dialog.

Mbështetje për Deklaratën Universale

Sesioni i 52-të i Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (HRC) në Gjenevë u hap të hënën në një kontekst shumë të tensionuar ndërkombëtar. Baleti i limuzinave që qarkullojnë brenda Palais des Nations dhe dendësia e lartë e krerëve të shteteve, ministrave dhe diplomatëve të pranishëm janë një ilustrim i kësaj. Lufta në Ukrainë, shtypja e protestës nga regjimi iranian, shtypja e të drejtave të grave nga talebanët në Afganistan ishin të gjitha temat e diskutuara gjatë segmentit të nivelit të lartë që filloi të hënën dhe përfundoi të mërkurën.

Shefi i OKB-së Antonio Guterres dhe këshilltari federal Ignazio Cassis denoncuan të hënën në Gjenevë pengesën e vërejtur në progresin e të drejtave të njeriut në botë, në hapjen e një sesioni të ngjeshur të Këshillit të të Drejtave të Njeriut, i cili do të zgjasë në një periudhë rekord.

Të drejtat e njeriut janë « prapa », u ankua sekretari i përgjithshëm duke hapur gati gjashtë javë punë të organit të OKB-së. « Varfëria ekstreme dhe uria janë në rritje, për herë të parë në dekada » dhe « pandemia (koronavirus) ka rezultuar në një pandemi të abuzimeve të të drejtave civile dhe politike ».

Dhe për të denoncuar gjithashtu numrin rekord të personave të zhvendosur në botë dhe në veçanti mbytjen e « tmerrshme » të anijes së emigrantëve këtë fundjavë në brigjet e Italisë. Në Ukrainë, ai përmendi ekzekutimet e shkurtra, torturat, zhdukjet me forcë dhe dhunën seksuale.

Një listë makabre që Ignazio Cassis e vendosi edhe përballë shteteve të tjera. Duke marrë një ton serioz, Këshilltari Federal u kërkoi të gjithëve që në rast të shkeljeve të të drejtave të njeriut t’i « emërtojnë gjërat ashtu siç janë ».

Gjithashtu duke bërë diagnozën e rënies, siç tregohet nga agresioni rus, ai kërkon dokumentimin e abuzimeve dhe ndjekjen penale të përgjegjësve. Dhe për të theksuar sërish rëndësinë e dialogut.

Antonio Guterres njoftoi se do të zbulonte në korrik me Komisionerin e Lartë për të Drejtat e Njeriut Volker Türk një « Agjendë të re për Mbrojtjen ». Kjo nismë duhet të bëjë të mundur shtrirjen e ndihmës nga sistemi i OKB-së për shtetet anëtare « për të mbrojtur njerëzit dhe të drejtat e tyre, në kohë paqeje, si dhe në kohë krize dhe konflikti ».

Të drejtat e njeriut “janë zgjidhja e shumë problemeve”, nga kriza klimatike deri te përdorimi i dëmshëm i teknologjive të reja, shton sekretari i përgjithshëm. Ai shprehu keqardhjen që Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut, e cila feston 75 vjetorin e saj këtë vit, është « sulmuar nga të gjitha anët ». Ai sulmon ata që nuk e nderojnë, ndërsa e instrumentalizojnë politikisht.

« Ne duhet të mbrojmë të drejtat e njeriut të të gjithëve, kudo, » këmbënguli shefi i OKB-së. Dhe në përputhje me një nga apelimet e tij të fundit kundër kompanive të naftës, ai mirëpriti veprimet ligjore kundër kompanive që shkatërrojnë klimën. « Një hap i rëndësishëm përpara, » tha ai.

Nga ana e tij, Volker Türk do të mbajë një fjalim në Këshill brenda një jave, në të cilin do të denoncojë situatat më të këqija për shkeljen e këtyre të drejtave. Ndërkohë, ai bëri thirrje për një « konsensus të ri global mbi të drejtat e njeriut ». Ashtu si Antonio Guterres, ai kërkon të zgjerojë mbështetjen për tekstin.

Të hënën, delegacionet mbajtën një minutë heshtje në nderim të viktimave të tërmetit në Siri dhe Turqi.

Ukraina në qendër të debateve

Përvjetori i parë i luftës në Ukrainë do të jetë në qendër të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut. Pritja e zëvendësministrit të Jashtëm rus Sergei Ryabkov premton të jetë e akullt.

Dëshmi e projekteve gjithnjë në rritje për organizmin e OKB-së, kjo shkon përpara një sesioni që do të zgjasë mbi pesë javë e gjysmë. Ky është sesioni më i gjatë i Këshillit të të Drejtave të Njeriut që nga fillimi i tij në 2006. Në mënyrë të ngjashme, rreth 150 drejtues, ministra apo zëvendësministra në total pritet të flasin gjatë nivelit të lartë të pjesës nga e hëna deri të enjten, një tjetër rekord.

Shtetet Anëtare do të duhet të rinovojnë Komisionin Ndërkombëtar të Hetimit për Ukrainën, të cilin e kishin nisur vetëm disa javë pas përplasjeve të para. Raporti përfundimtar i tre hetuesve pritet pas disa ditësh, por ata tashmë kishin konstatuar shtatorin e kaluar se aktet përbënin krime lufte.

Emërimi i raportuesit të ri special për të drejtat e njeriut në Rusi do të vërtetohet në fund të seancës. Të hënën pasdite, ministri i jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian, një linja e ashpër e regjimit, foli në Këshill.

Ministri iranian i bojkotuar nga OJQ-të

OJQ-të bënë thirrje për bojkot, pas shtypjes së demonstruesve për muaj të tërë në këtë vend. Por delegacionet perëndimore nuk u larguan nga dhoma, ndryshe nga sa kishin bërë një vit më parë me Rusinë. Vetëm përfaqësuesit e OJQ-ve shprehën pakënaqësinë e tyre duke u larguar.

Në fjalimin e tij, Hossein Amir-Abdollahian i tha atij se të drejtat e njeriut janë « një vlerë themelore » e vendit të tij dhe se vdekja e të riut Mahsa Amini, e cila ishte arrestuar për mbajtjen e mbulesës islame në mënyrë të gabuar, ishte « e trishtueshme ». Para se të kthehej në një qasje më agresive, duke denoncuar demonstruesit e dhunshëm për shkak të « ndërhyrjes keqdashëse të elementëve terroristë iranianë », të cilët, sipas tij, kanë funksionuar që nga koha.

Derniers articles