1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Pas Kosoves edhe ne Lugine ndodhi ndryshimi: Në ditën e Evropës, Presheva nga sot do shikoj kah Evropa e jo me kah Brogradi. Arrihet marrëveshje mes liderëve politik!

Preshevë, 9 maj –Shqiperim Arifi edhe 24 ore, kryetar i Komunes se Preshevës! Në Ditën e Evropës, pas Kosovës sot edhe Presheva ka bere ndryshimin, ku lideret e partive kryesore politike shqiptare kane arritur marrëveshje politike, që hapën rrugë për zhvillimin e Preshevës. Pas disa javësh negociatash, pas 23 marsit te këtij viti kur u mbajten zgjedhjet ne këtë komunë. Marrëveshja është arritur mes Partise per Veprim Demokratik, Partinë Demokratike Shqiptare, Lëvizjen për Reforma dhe Unionin Demokratik Shqiptar. Duke arritur një Koalicion mbarëshqiptarë, Presheva po i kthehet Preshevës e për Preshevën po vendoset në Preshevë, njofotn gazeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch

Edhe në Luginë ndodhi ndryshimi: Pas Shqiprim Arifit, Presheven do ta udheheq nje grua. Ardita Sinani

« Ky koalicion i ish-partive opozitare shqiptare ishte vullnet i shumicës prej jush, të cilët votuat në zgjedhjet e fundit lokale në Komunën e Preshevës, duke e kërkuar në opozitë ish-pushtetin e Alternativës për Ndryshim dhe Listës Serbe… » ka thëne kryetarja e PVD-së Ardita Sinani për gazeten Le Canton27.ch

Znj. Sinani duke konsideruiar ditne e sotme sio nje fitore e rëndësishme për Presheven ne vazhdim ka thense se « Nga sot, komuna jonë nuk varet nga gishtat e telekomanduara nga Beogradi në Kuvendin e Preshevës. Komuna jonë çlirohet nga ndikimi i drejtëpërdrejtë i Listës Serbe të Beogradit. Kjo është fitore e rëndësishme për lirinë dhe barazinë tonë të nesërme. Sikurse në vitet ’90, edhe kësaj herë mundësuat që komuna jonë të qeveriset nga qytetarët e saj, e jo nga Beogradi dhe satelitët e tij në Preshevë. Pra, ky kështë vetëm fillimi i ndyrshimit, një kapitulli të ri. . »

Marrëveshjen e sotme mes spetrit politik shqiptare ne Presheve e ka pershndetur edhe deputeti shqiptar ne Kuvendin e Serbisë z. Shaip Kamberi. Sipas tij « Partitë politike shqiptare, me nënshkrimin e Marrëveshjes politike sot, hapën rrugë për zhvillimin e Preshevës. Duke arritur një Koalicion mbarëshqiptarë, Presheva po i kthehet Preshevës e për Preshevën po vendoset në Preshevë… »

Marreveshjen ne fjalë e kane pershëndetur edhe kryetari i PDSH-së Ragmi Mustafa dhe bléideiri i Lëvizjes për Reforma, Unionin Demokratik Shqiptar z.Sami Salihu dhe Naser Aziri nga UDSH. Neser delegatet do te mblidhen ne seancene jashtezakonshme të Kuvendit Komunal, ku do te votohet për Ardita Sinani për kryetare e Komunes per dy vitetet e ardhshme, me pas per dy vitte tjera ne vijim Ragmi Musstafa.

 

 

 

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...