16.8 C
Berne
samedi 31/07/2021

Në Bruksel u mbajt me sukeses Sesioni i IX-të i samitit ndërkombëtar mjekësor të prire nga Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë

Bruksel, 27 qershor -Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë ka shenuar ne fund te javes qe shkoi edhe nje sukses ne arenen nderkombëtare duke tubuar ne Bruksel diplomate e ambasadore bashke me mjekët shqiptarë me fame evropiane nga gjitha viset tona ne Ballkan te cilet sherbejne qytetarve me mantelat e bardha ne Gjermani, Zvicer dhe vendet tjera te BE-së si dhe mysafire nga Shqiperia dhe Kosova të prire nga Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë qe drejtohet nga Dr.med. Aurora Dollenberg, presidente e FMSHE, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 
Dr.med. Aurora Dollenberg: Falenderojmë angazhimin e devotshëm të Delegacionin të Federatës si dhe mysafireve nga Shqiperia dhe Kosovë bashke me ambasadoret e tyre në Bruksel   

Nga 24-26 Qeshor u mbajt me sukses Konferenca e IX-të ndërkombëtar mjekësore në Bruksel (36 Kredite), organizuar nga Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë me mbështetje nga IDEAL e.V dhe në bashkëpunim me Mission of the Republic of Albania to the European Union. Krijimi i urave të bashkëpunimit me drejtuesin për ballkanin perëndimor Z. Andrew William ishte në fokus të delegacionit të mjekëve të Federatës, me qëllim jo vetëm tejkalimin e pandemisë përmes dërgesës së radhës të vaksinave nga EU, por afatgjatë për përshpejtimin e europianizimit e sistemit shëndetsor shqiptar dhe Intergrimin e afërt në EU.
Dr.med. Aurora Dollenberg, presidente e Federatës  e Mjekëve Shqiptarë në Europë ne funds te kesaj konfrence mjeksesore nderkombëtare ka dekalruar për gazeten zvcerane ne shqip Le Canton27.ch  se “konferenca tre ditore ne Bruksel perfundoi me mjaft sukses duke ia arritur qellimit te tubimit te mjekeve shqiptare, eksperteve, diplomateve dhe ambasadoreve te vendeve tona ne BE si dhe mysafirëve nga Tirana dhe Prishtina. Gjate ketyre tri ditve u debatua perveq poandemise edhe per shume tema tjerta me inbteres kombëtar dhe dnerkombëtar, nejra nder to edhe bahskepunimi i Federates se Mjekeve Shqiptare ne Evropë me BE, rrespektvisht me Komisionin Evropian si dhe me Organizaten Boterore te Shendetësise (WHO) në Gjenevë. Siq e dini FMSHE viteve te fundit, ne veqanti nga rastet e para te COVID-19 pandemi kjo e cila shkroli me miliona viktima ne palnetin tonë, ne ishjim mjaft aktv jo vetem duke u mbolbizuiar stafin tone dhe mjekët prane Federates sone përmes nje ser fushatash dhe ndihmave direkte ne terren por edhe duke sensiblizuar komunitetin nderkombëtar sidomos keta ketu ne BE ne Bruksel dhe ne Gjenevë për te ndihmuar te prekurit nga koronavirusi qofte me maska, vaksina apo mjete tjera preventive ne Shqiper, Kosovë, Maqedonine e Veriut dhe diasporen shqiptare…”   
Konferenca e parë LIVE e mjekëve, pas vitit pandemik, shënoi një event të shkëlqyer të shkëmbimit profesional dhe shkencor për përfaqësuesit e Federatës nga mbarë Europa. Vizita e Federatës në ambasadën shqiptare në Bruksel mundësoi inicimin e rrugëve zyrtare për kontributin e mjekëve me mbështetjen e përfaqësuesëve të Republikës e Shqipërisë dhe Kosovës. Falenderojmë për mikëpritjen dhe bashkëpunimin e nisur:
1-SH. S. Znj. Suela Janina– Ambasador e Republikës së Shqipërisë në Belgjikë
2- SH. T. Z. Astrit Zemaj– Ambasador i Republikës së Kosovës në Belgjikë
3-SH.T. Z. Visho Ajazi-Ambasador i NATO i Republikës së Shqipërisë në Belgjikë
4-SH. S. Znj.Anduena Stephan-Konsulle e Nderit në NRW-Gjermani
Delegacioni i Federatës pati nderin dhe kënaqësine të mirëpritej në kryeqytetin e Europës nga Piktori me renome nderkombëtare Z. Robert Aliaj dhe nga Z. Ahmet Gjana, në cilësinë e ish-Eurodeputeti/ Nënkryetar i një Bashkie në Bruksel dhe Presidentit të shoqatës Vatra. EURO-Meeting në Bruksel pati një vlerë të shtuar përmes Nënkryetares së Fondit për Zhvillimin e Diasporës Znj. Anila Hyka-Smørgrav dhe Znj. Anila Börger nga MIMI-Projekt Gjermani. Një falenderim i vecantë për kontributin organizativ dhe bashkëpunimin kompetent i shkon Znj. Anduena Stephan- Kryetare dhe Znj. Silva Reka de Leeuw- Anëtare e Bordit të Shoqatës IDEAL e.V.
Falenderojmë për angazhimin e devotshëm të Delegacionin të Federatës për përfaqësimin ekselent në konferencën internacionale në Bruksel dhe në Parlamentin europian:
Dr.med. Aurora Dollenberg-Presidente e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë
Peut être une image de 5 personnes, y compris Albulena Gërguri, personnes assises et intérieur1-Dr. Skënder Brataj- Drejtor I Urgjencës kombtare në Shqipëri
2-Prof. Dr. Kita Sallabanda– Përfaqësues i Federatës për Mjekët shqiptarë në Spanjë
3-Znj.Ornela Ademi-Kontrolluese shkencore prane EMA (European Medicines Agency)-Hollandë/Norvegji
4-Dr. Adrian Fandi– Përfaqësues i Federatës për Mjekët shqiptarë në Angli
5-Dr.Gazmend Berisha- Përfaqësues i Federatës për Mjekët shqiptarë në Norvegji
5-Dr. Valbona Selimaj-Kontoni- Përfaqësuese e Federatës për Mjekët shqiptarë në Belgjikë
6-Dr. Rubena Maci- Përfaqësuese e Federatës për Mjekët shqiptarë në Itali
7- Dr. Gani Zeka– Përfaqësues i Federatës për Mjekët shqiptarë në Poloni
8- Dr. Alba Proko Stasa dhe Dr. Eduart Troka- Përfaqësues i Federatës për Mjekët shqiptarë në Gjermani
9-Dr. Arber Morina dhe Dr. Albulena Gërguri-Përfaqësues të Federatës për Mjekët shqiptarë në Kosovë
10- Dr. Vjola Halili- Përfaqësuese të Federatës për Mjekët shqiptarë në Shqipëri
11-Prof. Dr. Fadil Citaku– Përfaqësues i Federatës për Mjekët shqiptarë në Zvizer
12-Dr.Naim Durmishi-Përfaqësues i Federatës për Mjekët shqiptarë në Belgjike
Falenderojmë gjithë Mjekët e Federatës qe ishin të pranishëm dhe pjesëmarresit e takimit!
Znj. Eljona Istrefi dhe Znj. Florenca Spahiu-Bordi organizativ i Federatës
Moderator: Z. Hajriz Mamaj
Grupi xhirues dhe intervistues: Brunilda Cami, Metlind Kepi, Marigona Kuqi dhe Raif SelimiPeut être une image de 9 personnes et personnes debout

Derniers articles

Cka i tha Mandela gazetarit shqiptare ne Gjeneve per Demacin e cka Demaci per Mandelen?..

Gjeneve/ UN, 30 korrik -Qe te dy i takova ne OKB! Mandelen e Afrikes e takova ne vitin 1990, kurse ate te Kosoves dhjete...

Mos u nisni për Zvicër pa i lexuar keto sygjerime. Berna me rregulla të reja për vendet e njohura të pushimeve, Shqiperia, Kosova…

Bernë, 29 korrik -Sipas autoriteteve zvicerane, njerëzit po udhëtojnë përsëri, por duke pasur parasysh rregullat e ndryshme nga vendi në vend, nuk është e...

Leuenberger: Non au changement de nom àux élections! Bientôt nous aurons le premier député d’origine albanaise au parlement suisse

Genève, le 29 julliet -"Moins de chance d’être élu avec un nom de famille étranger..", c'est le titre de nombreux articles que nous avons...

OKB: Qytetarët e Kosovës, pas 20 vitesh, për herë parë të kënaqur me institucionet e qeverisë së tyre

Bernë, 28 korrik -Se verteteë Kosova po ecen mbare me hapa te sigurt me qeverin e re te prire nga Albin Kurti deshmon edhe...

Leuenberger: Jo, ndryshim të emrit në zgjedhje! Së shpejti do kemi deputetin e parë me origjinë shqiptare në parlamentin zviceran

Gjenevë, 29 korrik -Më pak shanse për t'u zgjedhur me mbiemër të huaj (Moins de chance d’être élu avec un nom de famille étranger)...