18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Izraeli bombardon spitalit ne Gaza duke masakruar mbi 500 civile. OKB, CICR dhe Zvicra denojnë ket akt terrorist, duke kerkuar hetime

Gjeneve, 18 tetor -Të paktën 500 njerëz u vranë në sulmin izraelit në kompleksin e spitalit të qytetit të Gazës. Forcat e Natanjahut kane masakruar mbi 500 civile mjeke, personel dhe te semurë, shumica femije dhe gra ne nje soital ne Gaza, raporotojne mediat boterore,  njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

OKB dhe Zvicra denon sulmi  mbi spitalin e Gazes dhe bën thirrje për « një hetim të plotë »

« Unë jam i tmerruar nga vrasja e qindra civilëve palestinezë në një sulm sot në një spital në Gaza, të cilën unë e dënoj ashpër. Zemra ime është me familjet e viktimave. Spitalet dhe personeli mjekësor mbrohen sipas ligjit ndërkombëtar humanitar… » thuhet nevreagimin e dhegit te OKB-de Antinio Guterrres.

Po ashtu autoritet e Bernes kane reagusr. Keshtu Departamenti Federal i Punëve të Jashtme Zvicerane duke denuar ket akr barbat kane thene se  “spitalet dhe civilët duhet të mbrohen në çdo kohë sipas ligjit ndërkombëtar humanitar. Duhet të kryhet një hetim i plotë,” shton DFAE., citon Le Canton27.ch

Kete lajm sot ne Gjeneve e ka konfirmuar edhe zyrtaret e CICR duke thene  se «jane shikuar dhe tmerruar nga sulmi vdekjeprurëse në spitalin e Gazës..», njofton nga Gjeneva gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Le monde entier condame le regime du Tel Avive: Les terroristes barbares des Natanyahu ont attaqué l’hôpital à Gaza!

Por, si zakonisht, Izraeli ushtrin terror mbi popullaten civile dhe pastaj e mohon secte kete pas sulmit në spitalin e Gazës. Por keto nderkombetaret ne Gjeneve i demantojne me prova.

Keshtu sit Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (CICR) ka reaguar pas bombardimit të një spitali që u kushtoi jetën të paktën 500 njerëzve të martën në Gaza. (Le CICR se dit horrifié par le raid mortel sur un hôpital à Gaza. Le Comité international de la Croix-Rouge (CICR) a réagi après le bombardement d’un hôpital qui a coûté la vie à au moins 200 personnes mardi à Gaza.)

Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut denoncon sulmin në spitalin e Gazës
Sulmi vdekjeprurës në një spital në Rripin e Gazës të martën është « krejtësisht i papranueshëm », tha Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut Volker Türk.

Njëmbëdhjetë gazetarë palestinezë u vranë në përleshjet

“Jemi të tronditur dhe të tmerruar nga raportet se spitali Arab Al Ahli në Gaza është shkatërruar dhe qindra njerëz janë vrarë”, tha Fatima Sator, zëdhënëse e KNKK-së. “Spitalet duhet të jenë vende të shenjta që mbrojnë jetët, jo skena vdekjeje dhe shkatërrimi.”

“Asnjë pacient nuk duhet të vritet në shtratin e spitalit. Asnjë mjek nuk duhet të humbasë jetën duke shpëtuar të tjerët. Spitalet duhet të mbrohen nga e drejta ndërkombëtare humanitare”, kujton organizata humanitare me qendër në Gjenevë.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...