3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Izraeli bombardon spitalit ne Gaza duke masakruar mbi 500 civile. OKB, CICR dhe Zvicra denojnë ket akt terrorist, duke kerkuar hetime

Gjeneve, 18 tetor -Të paktën 500 njerëz u vranë në sulmin izraelit në kompleksin e spitalit të qytetit të Gazës. Forcat e Natanjahut kane masakruar mbi 500 civile mjeke, personel dhe te semurë, shumica femije dhe gra ne nje soital ne Gaza, raporotojne mediat boterore,  njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

OKB dhe Zvicra denon sulmi  mbi spitalin e Gazes dhe bën thirrje për « një hetim të plotë »

« Unë jam i tmerruar nga vrasja e qindra civilëve palestinezë në një sulm sot në një spital në Gaza, të cilën unë e dënoj ashpër. Zemra ime është me familjet e viktimave. Spitalet dhe personeli mjekësor mbrohen sipas ligjit ndërkombëtar humanitar… » thuhet nevreagimin e dhegit te OKB-de Antinio Guterrres.

Po ashtu autoritet e Bernes kane reagusr. Keshtu Departamenti Federal i Punëve të Jashtme Zvicerane duke denuar ket akr barbat kane thene se  “spitalet dhe civilët duhet të mbrohen në çdo kohë sipas ligjit ndërkombëtar humanitar. Duhet të kryhet një hetim i plotë,” shton DFAE., citon Le Canton27.ch

Kete lajm sot ne Gjeneve e ka konfirmuar edhe zyrtaret e CICR duke thene  se «jane shikuar dhe tmerruar nga sulmi vdekjeprurëse në spitalin e Gazës..», njofton nga Gjeneva gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Le monde entier condame le regime du Tel Avive: Les terroristes barbares des Natanyahu ont attaqué l’hôpital à Gaza!

Por, si zakonisht, Izraeli ushtrin terror mbi popullaten civile dhe pastaj e mohon secte kete pas sulmit në spitalin e Gazës. Por keto nderkombetaret ne Gjeneve i demantojne me prova.

Keshtu sit Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (CICR) ka reaguar pas bombardimit të një spitali që u kushtoi jetën të paktën 500 njerëzve të martën në Gaza. (Le CICR se dit horrifié par le raid mortel sur un hôpital à Gaza. Le Comité international de la Croix-Rouge (CICR) a réagi après le bombardement d’un hôpital qui a coûté la vie à au moins 200 personnes mardi à Gaza.)

Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut denoncon sulmin në spitalin e Gazës
Sulmi vdekjeprurës në një spital në Rripin e Gazës të martën është « krejtësisht i papranueshëm », tha Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut Volker Türk.

Njëmbëdhjetë gazetarë palestinezë u vranë në përleshjet

“Jemi të tronditur dhe të tmerruar nga raportet se spitali Arab Al Ahli në Gaza është shkatërruar dhe qindra njerëz janë vrarë”, tha Fatima Sator, zëdhënëse e KNKK-së. “Spitalet duhet të jenë vende të shenjta që mbrojnë jetët, jo skena vdekjeje dhe shkatërrimi.”

“Asnjë pacient nuk duhet të vritet në shtratin e spitalit. Asnjë mjek nuk duhet të humbasë jetën duke shpëtuar të tjerët. Spitalet duhet të mbrohen nga e drejta ndërkombëtare humanitare”, kujton organizata humanitare me qendër në Gjenevë.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...