7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Naim Avduli një biznesmen dhe veprimtar në Zvicër që mobilizoi diasporen shqiptare për ndryshim në Kosovë!

Bernë, 26 qershor -Diaspora shqiptare po e dëshmojnë veten, jo vetëm se janë shembull të integrimeve, por edhe si biznesmen te suksesshëm te cilët kane bërë emër me kompanitë dhe firmat e tyre. Se jane të integruar mirë në vendet e ndryshme evropiane dëshmon edhe biznesmeni dhe humanisti i njohur shqiptar Naim Avduli nga Lipovica e  Gjilanit i cili jeton dhe vepron në Reichenburg (SZ) të Zvicrës qe nga viti 1990 i debuar dhe viktime e politikave diskriminuese serbe në kohën kur Kosova gjendej nen okupimin serb.

Naim Avduli perveq nje afarist i suksesesshem eshte edhe nje vepprimtar i devotshëm i ceshtjes kombëtare si dhe aktivist te VV ne Zvicer i cili po i jep ndere dhe dritë diasporës dhe kombit shqiptare! Diaspora si rrufeja, drejt Kosoves per 14 shkurt! Për dallim nga zgjedhjet e mëparshme, diaspora shqiptare si kurrënjëhere më parë eshte e organizuar për te votuar me 14 shkurt te ketij viti qe sollne edhe fiotren. Ky mobilizim i papare qe deshmon nje atdhedashur pa kufije qe prire nga Naim Avduli aktiviste dhe perkarhes tjere te VV,  ka shkruar gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”.

Kur behen bashke djersa e punëtorit dhe vota me zemër e diaspores ska kush e ndal fitoren dhe ndryshimin, siq ndodhi me 14 shkurt, ne referendumin gjithëpopullor në Kosovë!

Naim Avduli një biznesmen dhe veprimtar bashke me Gazmend Krasniqi, deputete dhe partner dhe Fjolla Beqiri-Selmani – Kontabiliste jane kreu i stafit te firmes se njohur zvcerane Express GU GmbH te cilet sot ata mbajne mbi 100 familje permes 30 punetorëve te tyre ne Zvicer dhe Kosovë. « më shumë se 10,000 kosovarë do të shkojnë nga Zvicra për të votuar në Kosovë në zgjedhjet e 14 shkurtit… » ka shkruar BLICK duke ju referuar burimeve te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch. Dhe i tere ky mobilizim i diaspores shopatre ne Zvicres për te votuar ne Kosovë me 14 shkurtit u be nga keta djelmosha te prire nga Naim Avduli. (Über 10’000 sind abgereist Kosovaren wählen mit Schweizer Fahne, Wie das albanische Portal in der Schweiz,«Le Canton27.ch», schreibt, zeuge das nicht nur von einer hohen Wahlbeteiligung aus der Schweiz, sondern auch «von Respekt und Freundschaft für das Land, in dem sie leben und arbeiten»)

« T’ju them te drejten une e adhuroj dhe jamen anetar i Vetevendosjes po se por, por mund te them se jam ne Vetevndosje edhe para Vetvendosjes, sepse une qysh ne vitin 2004 kur ishte qeveria artificiale qe e quanin atebote si përkohshme, e kam kundershtuar kete regjim totalitar ne Kosovë e cila nuk kishte qellim as zhvillimin e as avancimin e integrimeve te shtetit tone, por vetem si me u pasurar me korrupcion dhe si me e vjedhur shtetin tonë. Ai qe vjedh shtepine e vete nuk i shkon gjate, siq u deshmuan edhe me 14 shkurt te ketij viti, qer ne njefare menyre ishte edhe Referendum kombëtar ne Kosovë dhe clirim nga kthetrrat e kapsve te shtetit,  ku Amerika ju gjeti secilit vendin e vet te merituar dikush ne qeverisje e dikush ne burg..Pra, kur behen bashke Amerika dhe djersa e punëtorit, bashke me voten me zemër e diaspores ska kush e ndal fitoren dhe ndryshimin, siq ndodhi me 14 shkurt, ne referendumin gjithëpopullor në Kosovë! »  ka thene veprimtari Naim Avduli per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas Naim Avdulit « shqipataret jo vetem ne Zvicer por ne pergjithësi ne vendet evropiane jane deshmnuar përme sintegirmit te mire se ata jane ambasadore te kombit tone dhe me puntoret ne bote, por fatkeqesisht ata nuk kane pasur as fat e as mundesi ta tregjone veten ne kohen e okopumit serb, por edhe këto 20 vitet e fundit te okupimit te shtetit nga bandat e kriminale në krye te shtetit e Kosovës e cilet u debuan me 14 shkrut 2021 nga vota e popullit si nje ndeshkim dhe clirim.. »

Peut être une image de texte qui dit ’GATA’Peut être une image de 6 personnes, personnes assises, personnes debout et intérieur

 

 

Derniers articles

Lazim Destani për 28 Nëntor EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalisa...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruar nga ambasadori shqiptar në Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha, para Burj Khalisa ne...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...