20.4 C
Berne
mardi 18/06/2024

Murat Yakin: Nëse Izraeli humb të dielën kundër Kosovës, Zvicra mund të sigurojë kualifikimin duke mposhtur Izraelin tre ditë më vonë

Bernë, 10 nentor -Nëse Izraeli, i cili ka edhe katër ndeshje për të luajtur, nuk e fiton ndeshjen e së dielës në Prishtinë kundër Kosovës, Zvicra mund të sigurojë kualifikimin duke mposhtur Izraelin tre ditë më vonë, shkuan gazeta zvicerane ne shqqip Le Canton27.ch, duke ju referuar mediave helvetike.

Pesë ndryshime në ekipin zviceran për sprintin vendimtar Murat Yakin ka zgjedhur

24 lojtarët e tij për tre ndeshjet e fundit kualifikuese për Euro 2024 që do të zhvillojë Zvicra, nga 15 deri më 21 nëntor. Skuadra zvicerane po hyn në sprintin final të kualifikimeve për Euro 2024 dhe trajneri Murat Yakin zbuloi listën e tij mëngjesin e kësaj të premteje.

Ai thirri 24 lojtarë për ndeshjet kundër Izraelit, Kosovës dhe Rumanisë. Ka pesë ndryshime lojtarësh nga grumbullimi i tetorit. Qendërmbrojtësi Nico Elvedi (Borussia Mönchengladbach) si dhe dy sulmuesit Noah Okafor (AC Milan) dhe Ruben Vargas (FC Augsburg) janë rikthyer, pasi kanë mbetur jashtë fushës për shkak të lëndimeve. Për më tepër, Loris Benito (Young Boys) u përzgjodh për herë të parë që nga Euro 2021. Për disa kohë, mbrojtësi i majtë është përdorur edhe në qendër të mbrojtjes në klubin e tij. Ricardo Rodriguez do të jetë atje

Shoku i skuadrës së Benitos, Filip Ugrinic, mori thirrjen e dytë pas atij të shtatorit, ku nuk mundi të merrte pjesë për shkak të lëndimit. Nuk u përzgjodhën Uran Bislimi, Cedric Itten, Jordan Lotomba dhe Djibril Sow.

Nga ana tjetër aty do të jetë edhe Ricardo Rodriguez. Kishte dyshime për të pas daljes nga lëndimi të hënën në mbrëmje në Serie A, por Yakin donte të ishte qetësues për të: “Ai mund të mos jetë gati për të luajtur 3 ndeshje në gjashtë ditë, por ai është rikuperuar, kjo është një gjë e mirë. Është gjithashtu për të pasur më shumë zgjidhje që zgjodha Loris Benito.

Loris është me këmbë të majtë dhe mund të përshtatet me sisteme të ndryshme: në mbrojtjen qendrore në një mbrojtje me katër lojtarë, ose në krahun e majtë të një mbrojtjeje me tre lojtarë. Por le të shohim se si do të shkojë kundër Izraelit.” Tre ndeshje në gjashtë ditë Për shkak të shtyrjes së ndeshjes kundër Izraelit, e planifikuar fillimisht për në tetor, programi final që e pret Zvicrën është i ngjeshur.

Nga e mërkura më 15 nëntor, Zvicra do të takohet me tre skuadrat më të forta në Grupin I, çdo herë në orën 20:45 me orën zvicerane. Ndeshja kundër Izraelit u zhvendos në Felcsút të Hungarisë (e mërkurë 15), më pas Zvicra do ta presë Kosovën në Bazel (e shtunë 18) dhe do të përfundojë me një ndeshje në Bukuresht kundër Rumanisë (e martë 21). “Këto tre ndeshje dhe dy udhëtime jashtë vendit në gjashtë ditë do të kërkojnë shumë përpjekje mendore dhe fizike nga ne.

Ne jemi të gatshëm të përballojmë këtë sfidë dhe të kualifikojmë vendin tonë për të gjashtën herë radhazi në një fazë finale”, tha Murat Yakin. Nëse Izraeli, i cili ka edhe katër ndeshje për të luajtur, nuk e fiton ndeshjen e së dielës në Prishtinë kundër Kosovës, Zvicra mund të sigurojë kualifikimin duke mposhtur Izraelin tre ditë më vonë, shkruan Le Canton27.ch

“Të gjithë duam të shkojmë në Euro dhe e dimë se mund të fitojmë vetë vendin e parë në grup”, përfundoi Yakin. Çdo lojtar dhe i gjithë stafi është i thirrur të punojë me përqendrim maksimal. Jam shumë i bindur se do ta arrijmë këtë”.

Derniers articles