16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Murat Yakin për gazetën ‘Le Canton27.ch’: Kombinimi Zvicër-Kosovë, një mrekulli! E presim me padurim ndeshjen!

Selektori i kombetares zvicerane Murat Yakin me redaktorine gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Bernë 10 tetor -Shorti për kualifikimet e Kampionatit Evropian ‘Euro 2024’ dje në Frakfurt surpriza ishte që Zvicra dhe Kosova të jenë në të njëjtin grup. Së bashku me shqiponjat e Kosovës  dhe helvetikët ne kete dgurp do jene edhe Izraeli, Rumania, Bjellorusia dhe Andorra. Dy ekipe te forta evropiane Zvicra dhe Kosova do të përballen sërish, por kësaj radhe në ndeshje kualifikuese dhe jo në miqësore.

Ouvrir la photoE trajneri i Zvicrës, Murat Yakin ka folur për gazetën zvicerane në shqip Le Canton27.ch i cili pas shortit të hedhur, ka thënë se është një grup i mirë dhe se « Zvicra dhe Kosova ehste nje mrekulli!..Urime kolege zviceranë dhe miqë kosovarë! »

“Jemi shumë të lumtur që po luajmë së bashku me Kosovën në grup. Do të jetë një duel mes miqsh. Unë dhe lojtarët e mi kemi shumë miq kosovarë. Në Zvicër luajnë shumë lojtarë nga Kosova. Ka një komunitet të madh kosovar në Zvicër, kështu që është një gjë e mrekullueshme edhe për ta. Nga ana sportive, është një sfidë e madhe, e kemi parë tashmë në ndeshjen miqësore të marsit..” ka thëne trajneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin për gazeten Le Canton27.ch
(“We are very happy that we are playing together with Kosovo in the group. It will be a duel between friends. I and also my players have many Kosovar friends. Many players from Kosovo play in Switzerland. There’s a big Kosovar community in Switzerland, so it’s a great thing for them too. Sport-wise, it’s a big challenge, we already saw that in the friendly match in March.”)

Përfaqësuesi i NATI-t të Zvicrës që tani mbanë pozitën e trajnerit ka thënë ne vazhdim se « Izraeli është kundërshtari më i fortë dhe mezi pres ta shof Zvicren dhe Kosovën sërish ne tepine e gjelbert, kjo eshte mrekulli e presim me padurim ndeshjen.. »Ouvrir la photo

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...