4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Bernë, MPC për Le Canton27.ch: Zvicra po vazhdon hetimet për kercnimet për vrasjen e Dick Marty nga shërbimet sekrete serbe

“Qeveria po fsheh informacione” Demokracia në Zvicër po kalon një krizë serioze, sipas një prokurori nga Ticino

Bernë, 6 dhjetor -Po behen gati nje vit qe kur ish-seantori zvcieran Duck mrty eshte kercnuar me likudim nga sherbimet sekrete serbe, qe fajin me pastaj t’iu lihet shqiptareve i cili i akuzon ata për « trafik organesh »

Zvicerani Dick Marty po aq sa akuzon Beogradin po aq e akuzon edhe Shqipërine per fushatë. Qasja e Tiranës zyrtare mund të nxisë njerëz kunder meje. Edhe Amnesty International e Zvicres ka kritikuar sot Ministrinë Publike të Konfederatës ne Berne se nuk ka dërguar ende kërkesë për ndihmë juridike reciproke tek autoritetet serbe, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju teferuar ATS-se

Të pyetur se ku kane mbetur apo cfare po ndodh me hetimet e Zvicres ndaj ekrcnimeve per vrasje te ish-senatorit zvceran Dick Martyt, nga Berna jane pergjigjur se organet tona jane  duke punuar intesivisht ne kete drejtim.

Dicka Matry: Pse Zvicra nuk po i ndjek kriminelet serb qe po me ndjekin te me vrasin?!

« Prokuroria Publike e Konfederatës, mund t’ju informoj se procedura e cila ju intereson është ende në vazhdim.. » (Ministère public de la Confédération, je peux vous informer que la procédure qui vous intéresse est encore en cour.. ») kane dekalruar sot zyratret nga Ministria Publike ne Bernë për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ticino, i njohur për hetimet e tij ndërkombëtare, përfshirë « trafikimin e organeve në Kosovë », zbuloi në vitin 2022 se ishte kërcënuar me vdekje nga « shërbimet e inteligjencës serbe ». Në prill, ai bëri kritika serioze ndaj Departamentit Federal të Punëve të Jashtme dhe Zyrës së Prokurorisë Federale, duke thënë se nuk e kuptonte pse autoritetet nuk i ndoqën menjëherë kriminelët.

Demokracia në Zvicër po kalon krizën e saj më të rëndësishme që nga shekulli i kaluar, sipas ish-prokurorit të Ticino-s, Dick Marty. « Ne jemi dëshmitarë të një ndryshimi të pushtetit drejt ekzekutivit, në dëm të legjislativit dhe gjyqësorit, » ka deklaruar Marty për rmediat zvicerane, citon Le Canton27.ch 

Këshilli Federal është gjithnjë e më pak hezitues për t’iu drejtuar të drejtave të jashtëzakonshme, sipas ish-prokurorit të Ticinos, Dick Marty

Ish-seantori nga Ticino jep si shembull kontratat me miliarda franga për vaksinat e lidhura gjatë pandemisë. “Asnjë informacion për këtë temë nuk është bërë publik,” thekson ai. Megjithatë, një nga parimet kryesore të demokracisë është pikërisht transparenca.

Dick Marty, i cili u vendos nën mbrojtjen e policisë në vitin 2020, përsërit gjithashtu kritikat e tij ndaj autoriteteve zvicerane. Ata mbrojtën objektivin që isha unë, por nuk bënë as minimumin për të ndjekur banditë, tha ai.

 

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...