14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

“More ti m*t i vogël, ti je shqiptar e nuk flet shqip”? Punonjësa e Sonrise në Zvicër humb durimin me klientin, që nuk deshi te flasë shqip

Një punonjëse e operatorit celular Sunrise ka humbur durimin pas një interviste me një klient shqiptar. Ajo e ofendoi atë në një mesazh combox sepse ai donte që komunikimi i tyre të ishte në gjermanisht dhe jo në shqip, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar mediave vendore.

Zakonisht, janë klientët ata që lëshojnë linjat telefonike të shërbimit ndaj klientit. Por jo në këtë rast. Në Sunrise, një punonjës ofendoi klientin dhe i shkaktoi siklet operatorit telefonik.

Siç raportojne mediat, klienti ka telefonuar në linjën telefonike për të ndryshuar abonimin e celularit. Në anën tjetër, telefonatës iu përgjigj një punonjëse që fliste gjermanisht dhe shqip. Ajo vuri re se klienti ishte shqiptar dhe e pyeti nëse do të fliste shqip. Klienti nuk e donte këtë dhe ofroi të fliste gjermanisht.

Duket se punonjesi i Sunrise, propozoi klientit shqiptar nje gjë të tille, per te ja rrespektuar gjuhen e tij, por edhe per te deshmuar se Zvicra eshte nje vend tolerant dhe rrespekton gjuhet e huaja, ne kete rast shqipen e jo sikur ne Serbi siq urrehet gjuha shqipe. Duket se refuzimi i shqiptarit te flas shqip e ka bere nervoz punojnjesin e Sunrise i cili ja ka kthyer i revoltuar: «more ti mut i vogel », «Ti je shqiptar e nuk flet shqip, more shejtan ». («Tu es albanais, mais tu ne parles pas albanais, espèce de petite merde»), citon Le Canton27.ch

Edhe pse «mire ja paska bërë », «e paska meritu »..siq shkuajne lexuesit tane ne komente, megjithate punonjesi i Sunrise eshte dashur te permbahet dhe ta ruaj gjakftoftesine dhe t’mos e kishte fyer klientin, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mesazh në combox

Punonjësi më pas u shfaq « shumë i mërzitur ». Ajo dyshohet se i bëri klientit « shumë pyetje të panevojshme », për shembull në lidhje me abonimin e tij në internet ose abonimet e familjes së tij. Por klienti donte vetëm të ndryshonte abonimin e telefonit celular dhe u vu shpejt në pritje. “Isha pak i zemëruar, por e prisja.

Shqiptarët pothuajse gjithmonë reagojnë kështu kur nuk do të flasësh shqip,” shpjegoi klienti për të përditshmen zvicerane.

Më pas ai papritmas mori një telefonatë të cilën e injoroi. Ajo që pasoi ishte një mesazh me postë zanore. « Punonjësja ndoshta nuk e vuri re që posta ime zanore nuk lëshonte asnjë tingull dhe nuk e kuptoi që ajo po fliste me komandën, » spekulon klienti.

« Ti nuk flet shqip, djall i vogël »

Mesazhi ishte: « Ti je shqiptar, por nuk flet shqip, mut i vogël », thërret punonjësi. Më pas ajo dëgjohet duke folur me një koleg të cilit i thotë se qëllimisht e ka lënë në pritje klientin.

Klienti i pakënaqur paraqiti disa ankesa në Sunrise, pas së cilës një punonjës tjetër e kontaktoi atë për t’i kërkuar falje.

Si kompensim, ai nuk duhet të paguajë asgjë për katër muaj për abonimin e tij, duke kursyer kështu 140 franga në total. Por klienti nuk është i kënaqur. « Nuk e di nëse është bujare të marrësh 140 franga si kompensim për fyerjet e dhunshme gjatë kontaktit të parë me shërbimin ndaj klientit. » Sapo t’i skadojë abonimi, ai do të ndryshojë operator, shton ai.

Sunrise shfaqet i tmerruar dhe thotë për “20 Minuten”: “Ky rast na lë pa fjalë dhe na acaron shumë. Ne i kërkojmë sinqerisht falje klientit në fjalë dhe i falënderojmë ata që na sollën në vëmendje këtë çështje.” Nuk dihet nëse punonjësja është pushuar nga puna për sjelljen e saj. Sipas Sunrise, “po merren masa”, por detajet nuk mund të zbulohen për arsye të mbrojtjes së të dhënave.

Derniers articles