3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Mjekja shqiptare ne Gjermani Dr. Aurora Dollenberg: Me Paxlovid, fundi i pandemise CoVID-19 kah mesi i ketij viti!

Berlin, 6 shkurt -Paxlovid të prodhuar nga kompania Pfizer. Në një intervistë për televizionin Klan, mjekja Aurora Dollenberg tha se efektet e këtij medikamenti janë premtuese, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sipas mjekes se njohur shqiptare ne Rbrope dr.Dollnberd qe njeherit eshte edhe presidente e Frderstes e Mjekeve Shqiptare ne Evrope, pandemia shekullore CoVID-19 mund t’i vije fundi kah mesi i ketij viti.

Deri tani është treguar se 90% e rasteve me simptoma të rënda kanë qenë të shtruar në reanimacionet e spitaleve, pas marrjes së Paxlovid, që në ditët e para të shtrimit në spital është parë që mbi 90% e tyre kanë patur një përmirësim të shpejtë. Pas 5 ditëve terapi me Paxlovid dy kokra në ditë, pacientët kanë pasur një zhvillim kaq të mirë që pas 1 javë kanë dalë nga spitali”.

Por a do të sjell fundin e pandemisë, futja e këtij medikamenti trajtues?

“Fundi i pandemisë me të vërtetë do arrihet në qoftë se tre shtyllat do respektohen, që nga masat mbrojtëse, marrjen e vaksinës dhe në rast se infektohemi kemi Paxlovid, kjo do shënonte fundin e pandemisë në mesin e vitit 2022”.

Gjermania e ka futur Paxlovid vetëm për përdorim spitalor, ai nuk gjendet në farmaci dhe as jepet nga mjeku i familjes.

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...