22.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Le Canton27.ch: Mission Accoplie! Lamtumirë Kosovë! Diaspora kosovare kthehet në Zvicër…

Prishtinë, 16 shkurt -Shumë qytetarë të Kosovës që jetojnë në Zvicer dhe shtetet e vendeve te BE-së erdhën për të votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit. Per kete ditë, siq ka raportuar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch erdhën mbi 10 mije kosovare për te votuar te cileve ju kushtoi mbi 6 milione franga zvcerane ky udhëtim. Vetem një person per te votuar ne Kosovë nga Gjeneva via Prishtine ka bere 2 mije kilometra duke hargjuar minimum 1000 deri ne 3000 franga, dikush vetem e dikush me familje. 

Diaspora kosovare kthehet në Zvicër me nje mesazhe per Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin që fituan zgjedhjet!

Për dallim nga zgjedhjet e mëparshme, diaspora shqiptare si kurrënjëhere me pare, kesaj radhe ishte mobilizuar për te votuar ne zgjedhjet e 14 shkurtit. Korrespondeti nga Prishtina i gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar se dhjetra aeroplanë, mbi 300 autobusë dhe mijëra migrantë të tjerë me vetura private erdhen javen e kaluar nga diapsora shqiptare per të votuar ne Kosovë.

Me kokretisht, mbi 50 aeroplanë ishin veem nga Zvicra apo rreth 120 tjere nga Gjermania, Franca, Austria…fluturuan dy javet e fundit mbi aeroportin “Adem Jashari” ne Prishtinë qe kishin ardhur per te votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit ne Kosovë për shkak mosbesimit ndaj KQZ-së te cilet kishin nje përvoje te hidhur nga vitet e kaluara, votat e te cileve ishin zhdukur?!

Pas kryerjes së obligimit, një ditë pas zgjedhjeve ata kanë nisur të kthehen në vendet ku jetojnë. Shume qyetetare te diaspores  te cilet kishin ardhur në Kosovë për ta votuar në facebook dhe rrjetet e tyre sociale kane shkruar fjalët: “Lamtumirë Kosovë…Lamtumire Albin dhe Vjosë! Atdheu na ftoi, erdhëm e beme atë që mundëm duke kryer obligimin tone qytetarë…Tani Kosova është në duart e juaja! E duam nje Kosovë si Zvicra! Suksese, mos na tradhtoni si ata tjerët! Shume prej tyre me familjaret, miqte dhe shoket u ndane me lotë ne sy…

Erdhen me flamuj të Zvicrës, shkuan me flamuj të Zvicrës…

Bildergebnis für zgjedhjet ne kosovë flamujDiaspora ne vazhdim kane shkruar po ashtu se  « Tash ne duhet te kthehemi ne « atdheun » tone te dyte »  per te punuar dhe fituar dhge mbuluar keto hargjime që i bëmë per vendlindjen tonë. Krenar qe jem shqiptar, krenar që jem në Zvicër!.. » 

Sipas Gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch mbi 50 per qind e diapores kosovare eshte kthyer tri dite e fundit ne Zvicer dhe vendet tjera Evropiane, kurse nje pjese e madhe ka vazhduar festen per t’ju bashkuar festes se radhes per te festuar 13-vjetorin e pamvaresive e Kosovës me 17 shkurt.

Mund te themi se me zgjedhjet e fundit ne Kosovë diaspora kosovare deshmoi atdhedashurine e trye duke beri maksimumin duke perbuyllur nje proces me shume suksese: MISSION ACCOMPLIE!.., ka shkruar ne fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pritet numërimi edhe rreth (43 mijë pako) 100000 vota nga diaspora

Ne Kosovë me 14 shkurt jane mbajtur me suksese zgjedhjet parlamentare pa shenuar asnje incident. Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) ka bërë të ditur se deri në ora 19:00 kanë votuar 46.76 % qytetarë. Të drejtë vote në këto zgjedhje të jashtëzakonshme patën 1 milion e 794 mijë e 862 votues, qytetarët votuan në 888 vendvotime.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve thotë se ka pranuar 43 mijë e 477 pako me fletëvotime (qe cdo pako sigurisht ka minimum nga 2 fletëvotime)  që janë dërguar me postë nga qytetarët e Kosovës që jetojnë jashtë vendit. Afati për dërgimin e votave me postë ka qenë nga 2 deri më 12 shkurt, njofton nga Prishtina gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Më herët KQZ-ja ka njoftuar se për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit, 103,582 qytetarë jashtë Kosovës u është mundësuar e drejta e votimit.

Ky institucion ka bërë verifikimin e votuesve jashtë vendit, përmes thirrjeve telefonike dhe ka thënë se rreth 27 mijë aplikacione për votim janë refuzuar. Për zgjedhjet e 14 shkurtit, të drejtë vote kanë 1.794.862 persona.Bildergebnis für aeroporti adem jashari koronavirus

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...