1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Histori prekese: Mirela (26) një vajzë shqiptare që jeton ne France, kërkon ndihmë për të gjetur prinderit e saj biologjik në Shqiperi

Mirela B…(5 mai 1997 në Pukë) pas moshes dy vjecare, qe 26 vite jeton larg vendilndjes dhe prinderve te saj, jeton sot ne France me « prender » franceze
Ne redaksine tone arrine nje leter e titull ne shqip (Më ndihmoni jum lutem ) dhe frengisht (Aidez-moi, s’il vous plaît)  e cila ne fund ka shkruar « Me zemer Mirela B. », shrkuan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
« Asgje nuk kam nga Shqiperia, pos emrit Mirela dhe flamurit kuqezi dhe simbolit te shqiponjes qe  e bej gjate festave apo gezimeve me kolege dhe miqe..Ne fakt simbolin e shqiponjes me duar une e kam bere edhe me here nga mosha 6-7 vjerqare kur isha ne shkolle fillore ne Fracne qe nuke dija se jam shqipatre. Dhe interesanet, me pas ne moshen 10 vjeqare me kane trteguar prinderit franzes se jam shqipatre. Dhe tash me  lidhet kjo ky simbol qe dikur e beja dhe tash qe kam kuptuar se jam shqiptare. Kjo pe rmua erhste dicka me shume se konincidence.. » thote Mirela ne takimin e pare ne Gjenevë me nje shqiptar, me gazetarin e medias zvicerane Le Caton27.ch  e cila erdhi nga Franca per te biseduar për hallin dhe deshiren e saj me të madhe në jetë, per te gjetur prinderit e saj. Ajo sot ka kontaktuar edhe ambasaden franceze ne Tirane, te cilet i dhane disa keshilla.

Mirela e cila sot jeton ne France me « prinderit » francez tregon historine  e saj te dhimbshme e cila gjate rrefimit te saj nuk mud t’ imbante lotet.

« Une jam nga Puka. Siq me kane treguar « prinderit » e mi francez, une kur isha vetem dy vjecare ata me paskan marrur në jetimoren e Shkodrës. Nena ime atebote kam apsur 25 vjeq , kur se babai nuk di, me duket pak vite me shume se ajo. Dhe q enga ateher eune nuk dik asgje as per pidnerit e mi te vertete e as për vendlindjen time. Jam rritur ne e shkolluar me « prinder » francez ne France…Tash jam e rritur, bes a epjkeur dhe shkolluar dhe kam te drjete te kerkoj prinderit e mi te vertete.. »,  pra, ky ishte nje tregim me pak fjalë ne takim e pare emocional dhe shume prekes te kesaj vajze shqiptare per gazeten « Le Canton27.ch »  e cila nuk flet shqip. Mirela edhe pse kurre nuk kishte qene ne Shqiperi, ajo me krenari e thote se eshte shqiptare, siq e thote, se « me rrah zemra per prinderit e mi dhe vendlindjen time!.. »

Mirela ka kerkuar ndihme nga redaksia e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  e cila siq thote « te rejat per në vendlindje time dhe shqiptaret i mesoj nga gazete zvicerane Le Caton27.ch  e cila boton here pas here lajme ne gjuhen frenge.. »

KUSH DIN DICKA ME SHUME PER KET VAJZE, NA NJoFTONI NE REDAKSINE TONE: redaction@leanton27.ch

Unë jam Mirela, me origjinë shqiptare qe jetoj në Francë. Më ndihmoni, ju lutem t’i gjej prindërit e mi!..

Origjina ime është shqiptare dhe po përpiqesha të gjeja prindërit e mi biologjikë, u birësova në vitin 1999 nga prindër francezë që humbën dokumentet e aplikimit për birësim, me shoqatën Médecins du Monde. I bëra një kërkesë Mairie de Nantes për të marrë dosjen time të birësimit. Ju falënderoj shumë për ndihmën tuaj. Me zemer Mirela B.

Je suis Mirela, mon origine est albanaise et je habite en France. Aidez-moi, s’il vous plaît retrouver mes parents !…

Je suis Mirela, Je habite en France. Je travaillais comme vendeuse pour l’été. Mon origine est albanaise, et je tentais de retrouver mes parents biologiques J’ai été adopté en 1999 par des parents français qui ont perdus mes papiers de demande d’adoption, avec l’association Médecins du Monde. J’ai fait une demande auprès de la Mairie de Nantes pour obtenir mon dossier d’adoption. Je vous remercie infiniment pour votre aide. Avec le coeur Mirela B.

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...