15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Ministri Rashiq: Serbët e Kosovës kanë problem me Vuçiqin

Prishtinë, 25 shkurt -Mbi dhjete gazetarë nderkombëtar me rastin 15-vjetorit te pamvaresise vizituan Kosovën, perfaqesue sketa te mediave botërore, anetare te Asociacionit të Gazetarëve të Huaj në Zvicër dhe Litenshtajn (APES).

Pas nje ser vizitash dhe takimesh me kreret e innstitucioneve vendore dhe nderkombëtare, delegacioni i gazetarëve nderkombëtarenga Gjeneva janë pritur në takim edhe nga Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës z.Nenad Rashiq.

Ministri për Komunitete dhe Kthim i Qeverisë së Kosovës, Nenad Rashiq, ka paralajmëruar kthimin e afërt të serbëve në zonat urbane. Rashiq ka theksuar se kthimi në qytetet e Kosovës ka qenë iniciativë e kryeministrit Aljbin Kurti.

I pyetur nga gazeta zvicerane Le Canton27.ch për mardheniet mes shqiptareve dhe serbeve ministri Rashiq eshte përgjigjur se « Se situata politike dhe ekonomike ne Kosovë eshte stabile. përveq asaj ne Veri te Kosoves ku here pas here ka provokime dhe tensionime te gjendjes ku fale angazhmit te qeverise dhe komunitetit nderkobëtar sidomos BE-dhe SHBA-ve ajo po c’tensionohet. Kodsova po ashtu ka shenuar progres ne luften kunder korrupcionit dhe  kunder krimit te organizuar. Sa i perket mardhenieve mes komuniteteve, ne këte rast mes serbeve dhe shqiptareve ato jane shume te mira. Ne fakt me serbet ne Kosove nuk kemi problem me shqiptaret por me Vucicin i cili po perpiqet te manipuloj me ne, përmes disa bandave kriminale ne veri. Thene shkurt qeveria e Beogradit, ne vaqanti Vucic po ben fushate me ne për interesa te veta për te vazhduar pushtetin permes destablitetit ne rajon.. »

I pyetur rreth Asociacionit te Komunave Serbe ne Kosovë ne vazhdim ministri Rashiq para gazetareve boteror ka thene se « marrëveshjet nuk mund të injorohen dhe nuk mund te zhbehet sepse, asociacioni ne fjalë eshte themluar me bekimin e krereve të shtetit kosovar para dhjete vitesh ne Bruksel. Në këtë kontekst, themelimi i Asociacionit është paraparë me Marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013, të arritur mes Kosovës dhe Serbisë. Dy vjet më vonë, të dyja palët janë pajtuar edhe për parimet për themelimin e tij… »

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...