18.8 C
Berne
lundi 25/09/2023

Ministri zviceran i shendetesise paralajmeron valen e katert te pandemise. Te vaksionuarit do ta kene me lehte!

Berne 15 gusht -Ministri i Shëndetësisë pohon se « numri i infektimeve do të vazhdojë të rritet në të ardhmen e afërt ». Sidoqoftë, ai beson se vala e katërt do të jetë e ndryshme nga tre të tjerat falë vaksinimit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju teferuar ATS/SDA

Zvicra nuk do t’i shpëtojë valës së katërt të pandemisë Covid-19, paralajmëron ministri i Shëndetësisë Alain Berset. Sidoqoftë, do të jetë ndryshe nga tre të tjerët, sipas tij.

Shkalla e vaksinimit kundër koronavirusit të njerëzve në rrezik dhe brezave të vjetër është mbi 80%, vëren Këshilltari Federal Socialist në një intervistë të transmetuar të Shtunën nga « Südostschweiz ». Pika e fillimit nuk është e njëjtë me valët e mëparshme, shton ai.

Doza e tretë?

Ajo që është e rëndësishme për të tani është që më shumë njerëz të vaksinohen. Le Fribourgeois synon në mënyrë specifike ata nën 50 vjeç. « Aktualisht, situata është nën kontroll, por numri i ndotjeve do të vazhdojë të rritet në të ardhmen e afërt. »

Sipas ministrit, është e vështirë të thuhet tani nëse të vaksinuarit kanë nevojë për një dozë të tretë përforcuese. « Ajo që është e sigurt është se ky vendim nuk do të merret nga kompanitë farmaceutike, » tha ministri, duke theksuar se Këshilli Federal do ta shqyrtojë me kujdes këtë çështje me specialistë. Por, vazhdon ai, është e imagjinueshme që një injeksion i tretë të jetë i dobishëm, veçanërisht për të moshuarit.

 

 

Derniers articles

Reagim i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), lidhur me veprimet terroriste të bandave serbe në fshatin Banjske të Leposaviqit kundër Policisë së Kosovës

Tirane, 24 shtator -Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me forcën më të madhe sulmin terrorist të banditeve serbë, nga i cili deri me tani...

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...