0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Ministri zviceran i shendetesise paralajmeron valen e katert te pandemise. Te vaksionuarit do ta kene me lehte!

Berne 15 gusht -Ministri i Shëndetësisë pohon se « numri i infektimeve do të vazhdojë të rritet në të ardhmen e afërt ». Sidoqoftë, ai beson se vala e katërt do të jetë e ndryshme nga tre të tjerat falë vaksinimit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju teferuar ATS/SDA

Zvicra nuk do t’i shpëtojë valës së katërt të pandemisë Covid-19, paralajmëron ministri i Shëndetësisë Alain Berset. Sidoqoftë, do të jetë ndryshe nga tre të tjerët, sipas tij.

Shkalla e vaksinimit kundër koronavirusit të njerëzve në rrezik dhe brezave të vjetër është mbi 80%, vëren Këshilltari Federal Socialist në një intervistë të transmetuar të Shtunën nga « Südostschweiz ». Pika e fillimit nuk është e njëjtë me valët e mëparshme, shton ai.

Doza e tretë?

Ajo që është e rëndësishme për të tani është që më shumë njerëz të vaksinohen. Le Fribourgeois synon në mënyrë specifike ata nën 50 vjeç. « Aktualisht, situata është nën kontroll, por numri i ndotjeve do të vazhdojë të rritet në të ardhmen e afërt. »

Sipas ministrit, është e vështirë të thuhet tani nëse të vaksinuarit kanë nevojë për një dozë të tretë përforcuese. « Ajo që është e sigurt është se ky vendim nuk do të merret nga kompanitë farmaceutike, » tha ministri, duke theksuar se Këshilli Federal do ta shqyrtojë me kujdes këtë çështje me specialistë. Por, vazhdon ai, është e imagjinueshme që një injeksion i tretë të jetë i dobishëm, veçanërisht për të moshuarit.

 

 

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...