15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Ministri i ri i Ukraines Rrustem Enver Ymeri, shqiptar?

Bernë, 4 shtator -Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy njoftoi se ministri i mbrojtjes Oleksii Reznikov do të zëvendësohet këtë javë me Rustem Umerov. Sipas nje hulumtimi te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch del se Rustem Umerov alias Rrustem Ymeri i biri i Enverit është nëse jo shqiptare, me origjine shqiptare po!

Nuk eshte qudi qe je ministër i Ukraines Rrustem Enver Ymeri te jete shqiptar, nese kemi pareasysh historikun e lashte dhe levizjen e shqiptareve ne shekullin XIX. Nëse slalkvet kane pasur sukses te levizin nga kapraptet ne ballkan, pse jo edhe shqiptaret ne Turqi e Ukraine deri ne karpate…ndokush nga zori e ndokush prej qejfi.

Sot e kesaj dite ke shqiptare te cilet ende e flasin shqipen jo vetëm ne Ukraine (Odesa, Krimea..) por edhe ne Azerbejxhan nga tartaret. Jo vetem ne Ukrainë, por edhe ne vende tjera te botes sik ne Brazil, ASutrali apo Amerike ke perpodsnlaiete, prsidnet e kryemnistra me orijgine shiptgare. Hiq me larg mos te shkojme , ja ne Serbi kemi dy – tre ministra me orgjine shqiptare si psh Gasic (Gashi) apo Lajcic (Lajci) apo Dacic (Daci) etj..shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch.

Prandaj edhe ministri i ri ukrainas Rustem Umerov apo Rrustem Enver Ymeri nuk eshte cudi qe te jete shiptzare jo vetem nga emri apo mbiemri por edhe nga fizionomia, morfologjia e persoanlitetit te tij, shkruan ne vazhdim Le Canton27.ch

Ministri i ri i Ukraines Rrustem Ymeri 41 vjeç, është anëtar i partisë opozitare Holos dhe ka mbajtur pozicionin e kreut të Fondit të Pronës Shtetërore të Ukrainës që nga shtatori 2022. Umerov ka qenë gjithashtu një anëtar kyç i delegacionit ukrainas të angazhuar në negociatat me Rusinë në lidhje me marrëveshjen e grurit të mbështetur nga OKB-ja. Që nga dhjetori 2020, Umerov ka marrë rolin e bashkëkryesuesit të nismës diplomatike të Platformës së Krimesë

Rustem Enverovych Umierov (Ukrainisht: Рустем Енверович Умєров, Tatarisht Krime: Энвер). Pra,  Rrustem Enver Umeri eshte i lindur më 19 prill 1982. Ai është një politikan, biznesmen, investitor ose, dhe filantrop ukrainas me origjinë tatare të Krimesë. Ai është Zëvendës Shef i Delegacionit të Përhershëm në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, delegat i Qurultay-it të Tatarëve të Krimesë dhe këshilltar i ish-Kryetarit të Mexhlisit të Popullit Tatar të Krimesë Mustafa Dzhemilev. Që nga dhjetori 2020, Umierov ka bashkëkryesuar nismën diplomatike të Platformës së Krimesë

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...