3.3 C
Berne
mardi 23/04/2024

Nesër në protestën kombëtare në Tiranë dhe qindra shqiptarë nga Lugina e Presheves kunder Vucicit dhe « Otvoreni Ballkan »

Bernë, Kryeministri Rama do ta pres më 20 dhe 21 Dhjetor në Tiranë, presidentin serb Vuçiç dhe kryeministrin Zoran Zaev. Ata do të mbërrijnë në Tiranë në kuadër të “Ballkanit të Hapur”. Ndërkohë, më herët, ish-kryeministri Berisha do ta paralajmëronte publikisht Vuçiçin me protesta masive në rrugë nëse vinte në Tiranë, qe ne mesin e mijëra protestuesve ne Tirane. Neser ne kryeqytetin shqiptar do jenë edhe qindra shqiptare te Lugines se Preshevës (te diskriminuar ne Serbi) te cilet studiojne dhe punojne apo qe kan ikur nga regjimi serbe dhe jane strehuar ne Shqiperi, shkruan nga Tirana korrespondenti i gazetës zvicerane Le Canton27.ch

Iniciativa “Ballkan i hapur”, që përfshin Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch nisma për krijimin e Open Balkan ose njohur ndryshe si Mini-Schengen është propozuar për herë të parë nga ish-kryeministri i Shqipërisë. Neser ne Tirane dhe qindra shqiptarer nga Lugina e Presheves kunder Vucicit dhe « Otvoreni Ballkan » qe tentohet ta fusin edhe shqiperine me vendet Sllave.

“Mini Schengeni” i Ballkanit u gatua mes Rames dhe Vucicit në Gjenevë

Planet për krijimin e Open Balkan u deklaruan për herë të parë në takimin e mbajtur më 10 tetor 2019 në Novi Sad të Serbisë. Por, sipas gazetarit nderkombëtar ne Zvicër “Mini Schengeni” i Ballkanit u gatua mes Rames dhe Vucicit mu në Gjenevë gjate Formumit Boteror Ekonomik (WEF) nmë 8 nentor të vitit 2019.

Gazeta Le Canton27.ch, ka alarmuar për “Ballkanin e Hapur” apo marrëveshjen e nënshkruar nga Edi Rama, Zoran Zaev dhe Aleksandër Vuçiq në Shkup nuk kate beje aq për lëvizjen e lirë të mallrave por për lëvizjen e lirë të sllavëve në detin shqiptar dhe trafikun e lirë të drogës.

Rreth « Ovotreni ballkan » kane shkruar edhe mediat tejra zvicerane. Keshtu sipas Gazetës “Neue Zürcher Zeitung” (NZZ) se synimi i Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për qarkullim të lirë të mallrave dhe personave, ka ngjallur mosbesim në rajon, “derisa Serbia ta pranojë Kosovën, nuk do të përfitojë nga ”Ballkan i hapur”, transmeton gazeta zviceraner ne shqip Le Canton27.ch

Ballkani i Hapur është Ballkani i Hegjemonisë sllave, i zonës së influencës direke ruse. Është Ballkani i interesave antikombëtare, anti-europiane, projekti që kërkon që të zëvendësojë shqiptarëve me kombe të tjera, procesin e Berlinit me procesin e Putinit.
Ndërsa ish-kryeministri Berisha paralajmëroi protesta masive kundër Vuçiçit, ky i fundit pritet të mbërrijë më 20 dhe 21 Dhjetor në Tiranë.

« Ne zotohemi që t’i japim fund këtij procesi. Paralajmërojmë Sllobodanin e ri të Millosheviç, mos mendo që të vish në Tiranë. Sheshet dhe rrugët do t’i kesh plot në Tiranë”, ka thëne z.Berisha

Edi Rama pas kthimit nga Gjeneva, ne Ohër pyeti kush e gjeti ket emer «Mini Schengen, qe mua nuk me konvenon»? E kujtojme Edi Ramën se autor ishte, gazetar nderkombëtar ne Gjeneve i cili ishte i vetmi gazetar shqiptar qe ndoqi perseafërmi Formumin Boteror Ekonomik, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Disa kete ide te Rames dhe Vucicit e quajni si “Jugoslalvi” cka gabohen, sepse as Rama e as Vucic s’mund t’i fus me ne at «YU» sllovenet dhe kroatet, meqë ata njehere e kane henger. Nese mashtrohen, do mashtrohen shqiptaret me projektin e Vucic-Rama. E quajtem “mini Schengen” sepse ky i ashtuqujatur “Shengeni i vogel” i Ballkanit perendimor, eshte plani i Beogradit dhe Moskës per te krijuar Serbine e madhe, ka shkruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Qindra shqiptare nga Lugkina e Prehsves neser ne Tirane në potesten kunder Vuccit dhe « Orvereni Ballkan. Ja per cka ata protestojne?

Ne njefare menyre kryeministri Edi Rama di bashekideatore me Vucicin po e rehabiliton Serbinë në opinionin ndërkombëtar, duke e mbështetur idenë e Beogradit per formimit të një shteti nejhre te vdekur, ate të “Jugosllavisë”. Projekti i nisur nga Edi Rama dhe Alesksander Vucic nuk ndiomojnë integrimet proveropiane, perkundrazi do të izolojë edhe më shumë Kosovën, ta defaktorizojë ekonomikisht dhe ta dobësojë në marrëveshjen finale me Serbinë ne dialgun e Bruksleit te nisur me 19 prill 2013.

Ish-kryeministri Berisha do ta paralajmëronte publikisht Vuçiçin me protesta masive në rrugë nëse vinte në Tiranë, qe ne mesin e mijëra protestuesve ne Tirane. Neser ne kryeqyteti shqiptar do jene edhe qindra shqiptare te Lugines se Preshevës (te diskriminuar ne Serbi) te cilet studiojne dhe punojne apo qe kani ikur nga regjimi serbe dhe jane strehuar ne Shqiperi, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Shqiptaret nga Lugina e Presheves kryesisht studente ne Shiperi, neser ne Tiranë kane per cka te protestojne duke i nisur nga ceshtja e mosnjohjes se diplomave (qe kishin premtuar qe dhjete vite Rama Vucic) simbolet kombëtare, mungesa e librave shqip, ferja e shptareve me zhargonin e Miloshevicit si « siptari » nga ministart dhe mediat e Vucicit, ‘Pasivizimi i adresave’ të vendbanimit në Medvegjë dhe Bujanoc, mos perfshirja e Luginës së Preshevës ne procesin e dialogut ne Bruksel etj.. shkruan nga Tirana korrespondenti i gazetës zvicerane Le Canton27.ch
Rama e Thaçi e vazhdojnë komplotin për kufijtë në Gjenevë të Zvicrës

Hokuspokus mit Kosovos Grenze | Tages-Anzeiger

Derniers articles

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...