1.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Mimoza Kusari ne Zvicer, tubime me diasporen shqiptare

Berne, 5 nentor -Nje jave para zgjedhjeve ne Kosove ne disa komune (me balotazh) sot dhe neser ne Zvicer do te zhvillohen tubime me diasporen shqiptare te organizuar nga aktivist te VV ku po marrin pjese deputete te kesaj partie, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mergimtareve ju eshte drejtuar deputetja Mimoza Kusari e shoqeruar nga Alban Hyseni, kandidat potencial per kryetar te Gjilanit.

Tubimi i sontem nisi me hymnin kombetar dhe nje minut heshtje per Astrit Deharin

Do mbahen dy tubime me bashkeatdhetaret me mysafiret e VV nga Kosova, i pari u mbajt sot ne Volkesvil dhe neser ne Aarau ne ora 11.

Ilmi Cakolli dhe Naim Avdyli aktivist në Pikën e LVV në Obersee-St.Gallen,Qendra në Zvicër, thanë se interesimi i mërgimtarëve në këto tubime është i madh po aq edhe për të shkuar në Kosove per votimet e 14 nëntorit.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...