21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Mikja e Preshevës në kohët e veshtira të vitit 2001 shpalos prioritetet e « Qeverisë Hoxhaj »

Dr.Adelina Shehu Kola, drejtoresha e Shëndetësisë, ka premtuar se në keto zgjedhje projektet qe do ti sjelle spitalit per nevojat e qytetareve sic janë: Rezonanc magnetike pacientet detyrohen te shkojne ne Prishtine ose Prizeren per ta bere kete inqizime.

Dr, Shehu-Kola: Me nje kryeminister si Enver Hoxhaj do te kemi nje Kosove më me perspektivë jo vetem ne shendtesi, por edhe ne integrime!

No description available.

Drejtoresha Shehu ne nje bise per gazeten zvicerane ne ship « Le Canton27.ch » ka pohuar se « Gjakova dhe Kosova janë në rrugë të mbare te integrimeve evropiane. Duke folur për femren shqiptare, ajo eshte e kenaqur me inkuadrimin e saj në insitucionet tona relevante si ne Gjakove ashtu edhe ne nivel shteteror, sidomos ato nga radhet e PDK-se te cilave ne kete drejtim ju eshte dhene hapsire dhe prioritet.. »

Ne vazhdim dDr.Adelina Shehu Kola ka shtuar se « Do ta bejme te pa munduren per Fuqizimin e Deva Gazit per furnizimin e oksigjenit per Kosovën! Rritjen e buxhetit me 30% te spitalit përgjithshëm Isa Grezda Gjakove per shkak se frekuentojn edhe fashatrat e Republikes se Shqipëris sic jane Bajhram Curri, Tropoja, Letaj, Kukesi! Pasijet e Laparaskopis ku qytetaret detyrohen ta kryjne privat ne mungesen e kesaj aparature ! Si dhe programi i rimëkembjes perfshihen rritja e pagave per personelin shêndetësor 40% etj… »

Për fund, kete bidsede me drejtoreshen me emr ne Gjakovë nuke beme bash rastsisht, nese nuk do te ishte nje lidhje me Luginen e Presheves. Do perkujtuar se lidhjet e Mr. Adelina Shehu drejtoreshen e Shendetesise dhe mireqenies sociale me Presheven nuk datojne nga sot, kur dhe rroli dhe kontributi i saj gjate luftes (2001) e cila ju ofroi ndihme mjekesore ushtareve te UCPMB-se ne Luginen e Presheves. Per kete kontribut znj.Shehu-Kola ka nje mrinjohje nga UCPMB qe ruan me kujdes te madh.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...