17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Mijera protestues anti-COVID në disa qytete të Zvicrës

Gjenevë, 16 tetor -Sot mijëra njerëz marshuan përsëri kundër masave kundër Covid të Shtunën në Zvicër, përfshirë ketu qendrat kryesore te Zvcres si ne Bernë, Gjenevë, Lozanë, Lugano, Baden, Rapperswil etj, njofton gazeta zvicerane ne shqp Le Canton27.ch

Midis 800 dhe 1000 njerëz marshuan në Lozanë për t’i thënë « jo kalimit të shëndetit dhe kufizimit të lirive tona ». Një procesion i larmishëm dhe familjar eci nëpër qendrën e qytetit, pa incidente.

« Berset, kalimi yt, ne nuk e duam », « liria » thërrisnin demonstruesit, pa maskë, mes dy fishkëllima. Kjo paradë bubullimë denoncoi sulmet mbi liritë: « Jo mbikëqyrjes masive », « Kalimi …. në ambientet sanitare » ose « Për sigurinë tuaj, nuk do të keni më liri » thuheshin pankartat. « Jo mbikëqyrjes masive » , « Kalimi …. në ambientet sanitare » ose edhe « Për sigurinë tuaj, nuk do të keni më asnjë liri » thoshin shenjat, raprton ATS/SDA, transmeton gazeta Le Canton27.ch

Në Lugano, me thirrjen e shoqatës « Miqtë e Kushtetutës », rreth 400 njerëz kundër masave anti-Covid protestuan të shtunën pasdite. Demonstrata, e treta që u organizua në Ticino pas asaj në Bellinzona dhe Locarno, shkoi pa probleme.

Protestuesit marshuan përgjatë porteve të liqenit dhe u nisën drejt qendrës së qytetit. E titulluar « Homo pandemicus, quo vadis », protesta kishte për qëllim gjithashtu t’i thoshte jo ligjit Covid 19 që u votua më 28 nëntor: « Detyrimi i vaksinimit për të gjithë? Jo një ngurtësimi ekstrem dhe të panevojshëm të ligjit Covid ”mund të lexohet në një pankartë.

Në Zvicrën gjermanishtfolëse, në Rapperswil-Jona, gati 3,000 njerëz marshuan drejt vendit të takimit, një parking pranë sheshit të akullit lokal, ku u mbajtën fjalime. Organizatori « Aktionsbündnis Urkantone » (« Aleanca në veprim e kantoneve origjinale ») kishte njoftuar se tubimi do të zgjaste deri në mbrëmje.

Në Baden, ata ishin 1500, sipas policisë, për të demonstruar kundër masave të marra nga autoritetet, të shoqëruar nga « Freiheitstrychler » tashmë tradicional. Procesioni ishte i autorizuar dhe nuk rezultoi në dhunë, tha policia. Shumica e protestuesve nuk mbanin maska.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...