0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Mijera protestues anti-COVID në disa qytete të Zvicrës

Gjenevë, 16 tetor -Sot mijëra njerëz marshuan përsëri kundër masave kundër Covid të Shtunën në Zvicër, përfshirë ketu qendrat kryesore te Zvcres si ne Bernë, Gjenevë, Lozanë, Lugano, Baden, Rapperswil etj, njofton gazeta zvicerane ne shqp Le Canton27.ch

Midis 800 dhe 1000 njerëz marshuan në Lozanë për t’i thënë « jo kalimit të shëndetit dhe kufizimit të lirive tona ». Një procesion i larmishëm dhe familjar eci nëpër qendrën e qytetit, pa incidente.

« Berset, kalimi yt, ne nuk e duam », « liria » thërrisnin demonstruesit, pa maskë, mes dy fishkëllima. Kjo paradë bubullimë denoncoi sulmet mbi liritë: « Jo mbikëqyrjes masive », « Kalimi …. në ambientet sanitare » ose « Për sigurinë tuaj, nuk do të keni më liri » thuheshin pankartat. « Jo mbikëqyrjes masive » , « Kalimi …. në ambientet sanitare » ose edhe « Për sigurinë tuaj, nuk do të keni më asnjë liri » thoshin shenjat, raprton ATS/SDA, transmeton gazeta Le Canton27.ch

Në Lugano, me thirrjen e shoqatës « Miqtë e Kushtetutës », rreth 400 njerëz kundër masave anti-Covid protestuan të shtunën pasdite. Demonstrata, e treta që u organizua në Ticino pas asaj në Bellinzona dhe Locarno, shkoi pa probleme.

Protestuesit marshuan përgjatë porteve të liqenit dhe u nisën drejt qendrës së qytetit. E titulluar « Homo pandemicus, quo vadis », protesta kishte për qëllim gjithashtu t’i thoshte jo ligjit Covid 19 që u votua më 28 nëntor: « Detyrimi i vaksinimit për të gjithë? Jo një ngurtësimi ekstrem dhe të panevojshëm të ligjit Covid ”mund të lexohet në një pankartë.

Në Zvicrën gjermanishtfolëse, në Rapperswil-Jona, gati 3,000 njerëz marshuan drejt vendit të takimit, një parking pranë sheshit të akullit lokal, ku u mbajtën fjalime. Organizatori « Aktionsbündnis Urkantone » (« Aleanca në veprim e kantoneve origjinale ») kishte njoftuar se tubimi do të zgjaste deri në mbrëmje.

Në Baden, ata ishin 1500, sipas policisë, për të demonstruar kundër masave të marra nga autoritetet, të shoqëruar nga « Freiheitstrychler » tashmë tradicional. Procesioni ishte i autorizuar dhe nuk rezultoi në dhunë, tha policia. Shumica e protestuesve nuk mbanin maska.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...