7.9 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Mërgimtarët në Zvicër: Sikur paratë e biletave nga Alba-Festival të dedikoheshin të varfurve në Kosovë apo kunder COVID-19 ndoshta koncerti do të mbahej

Zurich, 7 shtator -« Alba Festival”, që njihet si nje koncert i madh fitmprures ne Zvicer , i cili pritej të mbahej në shtator në Zvicër, është anuluar për shkak të situatës me COVID-19. Sipas autoriteteve zvicerane, ky festival do të ishte barrë shtesë për spitalet qe ka “prekur rende kryesisht nje komunitet COVID-19 diteve te fundit ne Kosovë!.. », shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Tensione politike në Zvicër pas anulimit të Festivalit shqiptar: Vendim arbitrar, margjinalizues dhe irritues. Keshtu, një parti zvicerane SVP që shqiptarët e akuzonin për diskriminim, tash mbron shqiptarët, duke fajesuar politikanet zviceran e jo shqiparet apo dasmat ne Serbi.

Derisa spitalet në Zvicër janë të mbushura plotë, një pjesë të fajit autoritetet atje ia kanë lënë shqiptarët nga Kosova të cilët ishin në vendlindje për pushime te cilet injruan masat e Qevrtise se Kosovës.

Festivali Alba duhet të ishte zhvilluar në qytet në të njëjtën fundjavë. Por ndërsa këshilli i qytetit lejoi Zurich Pride si një ngjarje politike, këshilli qeveritar i kantonit revokoi organizatorët e festivalit të muzikës shqiptare në minutën e fundit. Një vendim që shkaktoi reagime të dhunshme jo vetëm nga organizatorët.

Qeveria e justifikoi hapin me situatën epidemiologjike, njësitë e kujdesit intensiv të përdorur shumë në spitalet e Cyrihut dhe faktin se shkalla e vaksinimit tek shqiptarët në Zvicër, auditori kryesor i synuar i ngjarjes, është i ulët. Vetëm njerëzit me një certifikatë të vlefshme Covid do të kishin qasje në festival.

Ne Zurich dhe ne qytet tjera te Zvicres ditëve te fundit jane mabjtur nje ser tubimesh, por kresisht te organizuara nga parti apo shoqata humnaitare apo ONG.

Mergimtaret shiptare ne Zvicer, lidhur me koncertet thone e « Alba Festival”, thone se fitohen para të majme dhe deri tash askush kush nuk din se kush i ka marre dhe nga kah shku ato mjete, te fituara nga biletat dhe pijet.

« Sikur parat e biletave te fituara nga koncerti i Alba-Festival te dedikoheshin per te varfurit ne Kosovë, për ndonje spital apo për motrat medicionale qe po luftojne përballe Covid-19, ndoshta koncerti nuk do te anulohej, sepse Zvicra eshte e ndieshme. Nje ehdste ew sigruit , sikur t’mos kishjin leshuar teste falso ne Kosovë, sigurisht koncedrti ne fjale do te mbahej!.. » ka thëne disa mirgimtare ne Zuirch gazetes zvicerane Le Canton27.ch sipas te cileve Alba-Festival ka acaruar raportet mes zviceranve dhe shqiptareve, duke zbehur keto maredhnie te mira mes dy popujve.

Anulimi afatshkurtër i licencës ishte gjithashtu diçka për të folur sot në Këshillin Kantonal të Cyrihut. Të Gjelbrit dhe Lista Alternative (AL) u kritikuan ashpër në një deklaratë të grupit. « Qeverisja proaktive duket ndryshe, » tha këshilltarja e kantonit AL Nicole Wyss (45). Arsyetimi i këshillit qeveritar se kuota e vaksinimit brenda komunitetit shqiptar është e ulët është ekskluzive dhe nuk ka të bëjë fare me parimin e barazisë së të drejtave. « Me sa duket qeveria nuk ka besim në konceptet e mbrojtjes që ka imponuar, » vazhdoi Wyss.
SVP gjithashtu sulmoi këshilltarin qeveritar të PS Jacqueline Fehr (58) për vendimin e saj. Ishte një « rast i jashtëzakonshëm i autoritetit arbitrar », tha Këshilltari Kantonal i SVP Claudio Schmid (50) në emër të grupit të tij parlamentar.

Derniers articles

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...

Shqiptaret ne Aarburg shenoi 16-vjetorin, Diten e Pamvaresise se Kosovës. Folesit falenderuan edhe Zvicren për mbeshtetje deri tek njohja

Aarburg, 19 shkrut  -Me emrin e Allahut (xh.h) Mëshiruesit, Mëshirplotit Të shtunën në mbrëmje, respektivisht më datë 17 shkurt 2024 në ambientet e Xhamisë...