15.5 C
Berne
mardi 9/08/2022

Medina Bunjaku: Diaspora jone jane me shume se mergimtare, jane ambasadore dhe ndertues se komunes, shtetit tone!

Vushtrri, 28 korrik -Si cdo komune ne Kosove edhe kokuma e Vushtrruse sivjet ju ka perkushtuar diaspores shqiptare nje perkujdesje me te madhe me nje ser aktivitesh per kaluar da me mire pushimet dhe per t’u ndier te rehatshem ne vendlindje, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nën kujdesin e kryetarit të Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi në Vushtrri që nga e hëna e kësaj jave kanë nisur aktivitetet për nder të “Ditëve të Diasporës”.

Për mërgatën tonë asnjëherë nuk është mjaftueshëm. Me ekip të mrekullueshëm, organizuam 4 ditë në vazhdimsi me aktivitete të ndryshme. Ditë si këto, na përmbushin dhe na japin motiv shtesë për punë, kane thene zyraret komunal te Vushtrrise.

Keshte per t’i pritur sa me mire merhimtaret Komuna e Vushtrise ka organizuar mikrofitje dhe nje aktivitet te dendur dhe mjaft te pasur kuktzrir dhe sportiv. Keshtu nga para Kalas së qytetit nën patronatin e kryetarit z.Ferit Idrizi si dhe në bashkupunim me Drejtoreshën për Kulturë, Rini dhe Sport Medina Bunjaku per kater dite rresht u mbajt nje koncert i madhë për bashkë atdhetaret tanë.

«Diaspora jone jane me shume se mergimtare, jane ambasadore dhe ndertues se komunes, shtetit tone!.. » ka thene per gazeten zvicerane znj. Medina Bunjaku, drejtoreshë për Kulturë, Rini dhe Sport.

Per te disponuar dhe argetuar mergimtaret tanepërformoj A.K.V “Hasan Prishtina” me solistët: Esat Maxhuni, Lidije Pasoma, Fazli Rashica Shaban Krasniqi, Sahit Krasniqi, Driton Jakupi, grupi i solistëve të rinjë, Ali Gërguri-Diaspor, Naim Selmani-Diaspor, vallëtarët e A.K.V me koreografi të përgaditur nga koreografi Agim Munishi, ndërsa mysafir special i këtij eventi do të jetë këngëtari i mirë njohur Ramadan Krasniqi Dani !

Mergimtaret me lote ne sy:  Faleminderit shumë Vushtrria ime e dashur! Kosovë e Diasporë jemi një!

Nën patronatin dhe organizimin e kryetarit të komunës së Vushtrrisë z. Ferit Idrizi , drejtoreshës për kulturë, rini dhe sport Medina Bunjaku dhe drejtorit të shtëpisë së kulturës,, Hasan Prishtina ” Gëzim Sheremet Saraçi për mërgimtarët u mbajtë program artistikë me emrin ,,SOFRA E DIASPORËS ”
Nder dhe respekt të pafund për grupin muzikor, dhe artistin Driton Jakupi për këngët e zgjdhura patriotike!

Falenderim i veçantë për të gjithë organizatorët, për ata që u përkujdesën për gatimet tradicionale shqiptare dhe për të gjithë pjesëmarrësit!

Ecim tutje me plane, ide dhe projekte të reja!

Me fillim nga ora 20:30 për disponimin tuaj do të përformoj A.K.V”Hasan Prishtina” me solistët

Koncerti u organizua në Sheshin “Adem Jashari” ku edhe pritet të ketë gjatë mbrëmjes edhe aktivitete tjera kulturore mes të cilave kidhte edhe nje Ekspozitë Personale e quajtur “INTO THE OCEAN” nga autorja Fjolla Ferati.

Kjo Ekspozitë përmban punime abstrakte të dimensioneve të ndryshme me ngjyrat nga thellësia e detit. Hapja e Ekspozites u mbajt ne Qendrën e Kulturës “Hasan Prishtina” në Vushtrri.

Manifestim tradicional i organizuar nën patronazhin e Kryetarit të Komunës z. Ferit Idrizi dhe DKRS.

Derniers articles

Shefi i OKB-se alarmon: Bota po luan me arme. Vetëm një gabim “na ndan nga apokalipsi”

Gjeneve, 7 gusht - (UN, Le Canton27.ch) Njerëzimi “po luan me një armë të mbushur”, ka paralajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres. Dhe...

Gruaja shqiptare me shami nga Guinness World Records: Mbulesa eshte liria ime qe ma garanton OKB!

Shkruan: Arbnora Fejza Idrizi Po e nis këtë shkrim duke u thirrë në teorinë fillozofike të fillozofit francez, Zhan Zhak Ruso i cili thotë-‘’Njeriu lind...

Kosova nuk guxon ta bej te njejtin gabim! OKB kritikon Francën për ndalimin e bartjes së shamisë në shkolla

Franca ka shkelur një traktat ndërkombëtar të të drejtave të njeriut kur ia ndaloi një gruaje që të mbante shaminë gjatë kohës kur ajo...

Ministrja e drejtesise se Kosoves Haxhiu takon ambasadorin zviceran z. Kolly

Prishtine, 5 gusht -Sot, ministrja e drejtesise se Republikes se Kosoves znj.Albulena Haxhiu eshte takuar me Ambasadorin e Zvicrës, z. Thomas Kolly me ç'rast...

Italianët po i shkulin flokët për garuesen që shkoi të Shqipëria

Berne, 4 gusht -Lara Colturi (15) konsiderohet si një talente me e madha në garat e skive. Tani, pasi u zhvendos nga Italia në...