9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Mediat zvicerane per vdekjen tragjike te mergimtarit nga Zvicra ne Tirane

Berne, 11 shtator -«Humb jeten zvicerani (28) nga nje ballkon-hoteli ne Shqiperi” (Schweizer (†28) stürzt in Albanien von Hotel-Balkon in den Tod); “Shqiperi: Nje gjenevas vdic ne Tirane, pasi ra nga nje ballkon hoteli” (Albanie: Un Genevois décède à Tirana après être tombé d’un balcon); “Nga ballkoni imhotelit vdiq 28 vjeqari nga Zvicra ne Tirane” (Cede la ringhiera del balcone dell’hotel: 28enne svizzero muore a Tirana) .. jane keta vetem disa tituj te mediave zvicerane (gazetat, tv, portalet..) qe sot per tragjedine e mbremshe ne Tirane te te riut zviceran me origjine shqiptare humbi jeten padi ra nga ballkoni katit te peste te hotelit Rogner.

Agjencia telegrafike shteterore e Zvicres (ATS/SDA) duke ju refruar burimrve te gazetes zvucerane necsgqip Ke Canton27.ch ka shkruar se “Një zviceran vdiq të premten në Tiranë, kryeqytetin shqiptar. Sipas një raporti në media, ai ra nga ballkoni i një hoteli.”

Sipas mediave zvicerane “Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA) konfirmoi vdekjen e burrit për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA të Shtunën. Gateta zvicerano-shqiptar « Canton27.ch » raportoi lajmin më herët sot.” (Il Dipartimento federale degli affari esteri (DFAE) ha confermato oggi a Keystone-ATS le informazioni pubblicate dal media svizzero di lingua albanese Canton27.ch)

I ndjeri me prifesion ishte edukator dhe merrej me biznes here pas here.

DFAE/EDA ishte në dijeni të vdekjes së një shtetasi zviceran në kryeqytetin shqiptar dhe përfaqësimi zviceran ishte në kontakt me autoritetet lokale, shtoi departamenti. Për arsye të mbrojtjes së të dhënave dhe privatësisë, EDA nuk dha detaje të tjera, ka raportuar TV zviceran.

Sipas Blick duke ju teferuar  « Canton27.ch », viktima ishte një mësuese 28-vjeçare që punonte në një shkollë në Gjenevë. Ai dyshohet se ra nga ballkoni i katit të pestë të një hoteli sepse kangjella ishte në gjendje të keqe. Ai vdiq menjëherë në spital. Investigationshtë hapur një hetim.

Sipas gazetave zvicerane  dhe « Canton27.ch », ai është turisti i dhjetë që vdes në Shqipëri këtë vit për shkak të pasigurisë dhe infrastrukturës së dobët në plazhe dhe hotele.

 

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...