18.8 C
Berne
jeudi 6/10/2022

Mediat zvicerane per kaosin ne Beograd: Sulmohen gazetaret, policia përleshet me protestuesit e krahut të djathtë në marshimin LGBTQ në Serbi

Policia u përlesh me protestuesit e krahut të djathtë të shtunën, ndërsa disa mijëra njerëz iu bashkuan një marshimi LGBTQ në Serbi për të shënuar fundin e javës EuroPride, një ngjarje e organizuar në një qytet të ndryshëm evropian çdo vit, shkruajne emdiat zvcerane, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Policia u përlesh me dy grupe të krahut të djathtë që përpiqeshin të pengonin marshimin, tha kryeministrja Ana Brnabiç, duke shtuar se 10 policë u plagosën lehtë, pesë makina policie u dëmtuan dhe 64 protestues u arrestuan.

« Jam shumë krenare që arritëm të shmangim incidente më të rënda, » u tha gazetarëve Brnabiç, e cila vetë është kryeministrja e parë homoseksuale e Serbisë.

Pas protestave të nacionalistëve dhe grupeve fetare, qeveria e kishte ndaluar marshimin javën e kaluar. Por përballë thirrjeve të zyrtarëve të Bashkimit Evropian dhe aktivistëve të të drejtave të njeriut, ajo lejoi një rrugë të shkurtuar për marshimin.

Pjesëmarrësit ecën disa qindra metra deri në stadiumin Tsmajdan ku u mbajt një koncert.

Marshimit iu bashkuan ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Serbi, Christopher Hill dhe raportuesi special i Parlamentit Evropian për Serbinë, Vladimir Bilcik.

Qeveritë e mëparshme serbe kanë ndaluar paradat e Krenarisë, duke tërhequr kritika nga grupet e të drejtave të njeriut dhe të tjerë. Disa marshime të Krenarisë në fillim të viteve 2000 hasën në kundërshtim të ashpër dhe u dëmtuan nga dhuna.

Por marshimet e fundit të Krenarisë në Serbi kanë kaluar në mënyrë paqësore, një ndryshim i përmendur nga organizatorët e EuroPride si një arsye pse Beogradi u zgjodh si mikpritës i këtij viti. Kopenhaga ishte mikpritëse në 2021.

Serbia është një kandidate për t’u anëtarësuar në BE, por së pari duhet të përmbushë kërkesat për të përmirësuar sundimin e ligjit dhe të dhënat e saj për të drejtat e njeriut dhe të pakicave.

Derniers articles

Le Canton27.ch nga Praga: Nga punimet e dites se pare te samitit Europian. Dr.Vjosa Osmani dhe Edi Rama po prezentojne denjesisht dy shtet...

Pragë, 6 tetor -Sot ne kryeqytetin cek, në Pragë po mbahet samiti i Komunitetit Politik Evropian. Prr dy dite rresht do qendrojne kokokevme koke lidert evropian...

Le président Bajram Begaj a reçu aujourd’hui les lettres de créance diplomatiques de la nouvelle ambassadrice de Suisse, Ruth Huber

Berne/Tirana, 6 octobre - A partir d'aujourd'hui, la Suisse a un nouvel ambassadeur en Albanie : Mme. Ruth Huber a présenté ses lettres de...

Presidenti Bajram Begaj pranoi sot kredencialet diplomatike për ambasadoren e sapo emëruar të Zvicrës Ruth Huber

Berne/Tirane, 6 tetor -Duke nisur nga sot Zvicra ka një ambasadore të re në Shqipëri: Zj. Ruth Huber paraqiti kredencialet tek Presidenti i Shqipërisë...

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e...

Ambasada Zvicerane shpalos platformën për punësimin e të rinjve

Qeveria Zvicarane po zhvillon platformën për punësimin e garantuar për të rinj, në kuadër të bashkëpunimit me Qeverinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka bërë...