12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Mediat zvicerane: Pas raportimeve te gazetës Le Canton27.ch policia e Kosovës intensifikon kontrollet e testeve

Berne, 10 shtator -Për shkak të testeve të rreme PCR: Policia në Kosovë shtrëngon kontrollet (Wegen gefälschten PCR-Tests: Polizei im Kosovo verschärft Kontrollen) me kete titull meidat ne Zvcër, duke ju referuar gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka shkuar rrethflasifikimeve te testev « negativ » te Covid-19 ne Kosove dhe disa venbd tjera ne ballkan. 

Kriminelët falsifikojnë testet e PCR në Kosovë dhe ua shesin atyre udhëtarëve. Tani policia ka forcuar kontrollet dhe ka arrestuar disa persona.

Kohët e fundit, mbi 100 kriminelë u arrestuan në Ballkan për falsifikimin e testeve negative të PCR. Dhe në një mënyrë të madhe. Sepse dokumentet janë me vlerë ari. Disa shiten deri në 800 franga, ka sjrkzuar Blick, duke ju referuar gaztes zvcerane ne shqip Le Canton27.ch

Nuk është çudi: Kushdo që mund të tregojë një test negativ konsiderohet të jetë i sigurt për koronën – kështu që bota është e hapur për ju. Dhe kjo është pikërisht ajo që falsifikatorët duan të përfitojnë.

Pas arrestimeve, policia në Kosovë mesa duket po i shtrëngon vidhat. Testet tani po shqyrtohen, siç raportohet nga portali zviceran ne shqip « Le Canton27.ch » (Kantoni i 27-të »).

Jo vetëm falsifikuesit dënohen

Sepse jo vetëm në këtë vend kërcënohet me burg për shkak të testeve false PCR. Kjo vlen edhe për Kosovën. Konkretisht: deri në tetë vjet! Dhe policia tashmë ka gjetur atë që po kërkon. “Gjithsej 12 raste u raportuan dhe filluan. 11 prej tyre për shkak të falsifikimit të dokumenteve ose falsifikimit të testeve PCR dhe një rast për shkak të mosrespektimit të rregullave shëndetësore gjatë pandemisë, « thotë major Baki Kelani, zëdhënës i policisë së Kosovës, për gazetën Le Canton27.ch, ka transmetura Blick.

Jo vetëm falsifikatorët rrezikojnë një gjobë. Edhe njerëzit e kapur me testin e gabuar të PCR. Sepse kushdo që përhap qëllimisht një sëmundje dhe kështu dëmton të tjerët nuk kërcënohet me burg, por me një gjobë.

Gazeta tjeter zvicerane NAU.CH ka shkruar se « Siç raportohet nga portali shqiptar ne Zvicër Le Canton27.ch, Interpol deri më tani ka gjetur më shumë se 17,000 teste të rreme. (Wie das Albaner-Portal berichtet, hat Interpol bisher mehr als 17’000 gefälschte Tests festgestellt.) Sipas Agjencisë për Bashkëpunimin Policor Ndërkombëtar, 19 organizata kriminale gjithashtu u shpërbë dhe 407 persona u arrestuan në lidhje me këtë. »

 

Blick.ch

https://www.blick.ch/schweiz/wegen-gefaelschten-pcr-tests-polizei-im-kosovo-verschaerft-kontrollen-id16815965.html

Nau.ch

https://www.nau.ch/news/schweiz/coronavirus-polizei-hebt-pcr-test-falscher-labore-im-kosovo-aus-65996298

 

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...