0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Mediat zvicerane: Pas raportimeve te gazetës Le Canton27.ch policia e Kosovës intensifikon kontrollet e testeve

Berne, 10 shtator -Për shkak të testeve të rreme PCR: Policia në Kosovë shtrëngon kontrollet (Wegen gefälschten PCR-Tests: Polizei im Kosovo verschärft Kontrollen) me kete titull meidat ne Zvcër, duke ju referuar gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka shkuar rrethflasifikimeve te testev « negativ » te Covid-19 ne Kosove dhe disa venbd tjera ne ballkan. 

Kriminelët falsifikojnë testet e PCR në Kosovë dhe ua shesin atyre udhëtarëve. Tani policia ka forcuar kontrollet dhe ka arrestuar disa persona.

Kohët e fundit, mbi 100 kriminelë u arrestuan në Ballkan për falsifikimin e testeve negative të PCR. Dhe në një mënyrë të madhe. Sepse dokumentet janë me vlerë ari. Disa shiten deri në 800 franga, ka sjrkzuar Blick, duke ju referuar gaztes zvcerane ne shqip Le Canton27.ch

Nuk është çudi: Kushdo që mund të tregojë një test negativ konsiderohet të jetë i sigurt për koronën – kështu që bota është e hapur për ju. Dhe kjo është pikërisht ajo që falsifikatorët duan të përfitojnë.

Pas arrestimeve, policia në Kosovë mesa duket po i shtrëngon vidhat. Testet tani po shqyrtohen, siç raportohet nga portali zviceran ne shqip « Le Canton27.ch » (Kantoni i 27-të »).

Jo vetëm falsifikuesit dënohen

Sepse jo vetëm në këtë vend kërcënohet me burg për shkak të testeve false PCR. Kjo vlen edhe për Kosovën. Konkretisht: deri në tetë vjet! Dhe policia tashmë ka gjetur atë që po kërkon. “Gjithsej 12 raste u raportuan dhe filluan. 11 prej tyre për shkak të falsifikimit të dokumenteve ose falsifikimit të testeve PCR dhe një rast për shkak të mosrespektimit të rregullave shëndetësore gjatë pandemisë, « thotë major Baki Kelani, zëdhënës i policisë së Kosovës, për gazetën Le Canton27.ch, ka transmetura Blick.

Jo vetëm falsifikatorët rrezikojnë një gjobë. Edhe njerëzit e kapur me testin e gabuar të PCR. Sepse kushdo që përhap qëllimisht një sëmundje dhe kështu dëmton të tjerët nuk kërcënohet me burg, por me një gjobë.

Gazeta tjeter zvicerane NAU.CH ka shkruar se « Siç raportohet nga portali shqiptar ne Zvicër Le Canton27.ch, Interpol deri më tani ka gjetur më shumë se 17,000 teste të rreme. (Wie das Albaner-Portal berichtet, hat Interpol bisher mehr als 17’000 gefälschte Tests festgestellt.) Sipas Agjencisë për Bashkëpunimin Policor Ndërkombëtar, 19 organizata kriminale gjithashtu u shpërbë dhe 407 persona u arrestuan në lidhje me këtë. »

 

Blick.ch

https://www.blick.ch/schweiz/wegen-gefaelschten-pcr-tests-polizei-im-kosovo-verschaerft-kontrollen-id16815965.html

Nau.ch

https://www.nau.ch/news/schweiz/coronavirus-polizei-hebt-pcr-test-falscher-labore-im-kosovo-aus-65996298

 

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...