12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Mediat turke per viziten e Kurtit në Stamboll. Turqia, pas SHBA-ve eshtë shteti i parë në botë që njohi pamvaresinë e Kosovës. TIKA ka ofruar rreth 100 milionë euro burime në shërbim të qytetarëve të Kosovës me afro 700 projekte

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Kosova Başbakanı Albin Kurti’den ortak basın toplantısında önemli açıklamalarStamboll, 3 shkurt -Presidenti turk Erdogan: Ne kemi arritur një vrull pozitiv në vëllimin tonë tregtar. Besoj se duhet ta ngremë vëllimin e tregtisë së jashtme, i cili ishte 610 milionë euro vitin e kaluar, në një nivel shumë të ndryshëm dhe jemi vendi që eksportojmë më së shumti në Kosovë dhe tani duhet të arrijmë 1 miliard euro. Vizita e kryemisrit kosovar ne Turqi z.Albion Kurtit ka bëre jehone te madhe ne mediat turke dhe ato evropiane, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Gazetevatan:Presidenti Erdogan priti kryeministrin e Kosovës Kurti (Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Başbakanı Kurti’yi kabul etti »); Daily Sabah: Erdogan: Turqia e gatshme të mbështesë procesin e dialogut Serbi-Kosovë) (Türkiye ready to support Serbia-Kosovo dialogue process: Erdoğan); TURQIA ËSHTË SHTETI I 2-të QË NJOHET KOSOVËN PAS SHBA-ve (Haber: TÜRKİYE KOSOVA’YI ABD’DEN SONRA TANIYAN 2. ÜLKE« ); Anadolu Ajansı: Presidenti Erdogan priti kryeministrin Kurti të Republikës së Kosovës (Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Kurti’yi kabul etti) jane keta vetem disa tituj te gazetave turke qe i ka shkëputer gazeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch të cilat kane te bejne me  viziten  e kryeminstrit shqiptar nga Kosova ne Turqi i cili u prit nga presidenti Recep Tayyip Erdoğan

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhanë deklarata të rëndësishme në konferencën e përbashkët për shtyp pas takimit të tyre shumëdimensional. Duke dhënë mesazhin e vendosmërisë në luftën kundër terrorizmit, presidenti Erdogan tha: “I kërkova mikut tim të dashur një përpjekje shumë të ndryshme në lidhje me aktivitetet e FETO-s në Kosovë”. tha. Duke shpjeguar qëllimin në marrëdhëniet ekonomike, presidenti Erdogan tha: “Ne jemi vendi që eksportojmë më shumë në Kosovë dhe tani duhet të arrijmë 1 miliard euro”. tha ai përmes nje deklarata të rëndësishme të presidentit Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti në konferencën e përbashkët për shtyp, trasnmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan priti kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Presidenti Erdogan dhe kryeministri i Kosovës Kurti dhanë deklarata të rëndësishme në konferencën e përbashkët për shtyp.

Ju uroj fat të mirë me fatkeqësinë e përmbytjeve në Kosovë. Ne jemi të gatshëm të ofrojmë mbështetjen e nevojshme në pikën e shërimit të plagëve të fatkeqësisë nga përmbytjet.

Do të hyjmë në punë intensive, shpresoj të arrijmë numrin e synuar. Uroj edhe përvjetorin e Pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt. Ne vazhdojmë përpjekjet tona të përbashkëta për të siguruar që Kosova të arrijë hapësirën që meriton në arenën ndërkombëtare. Në takimet tona u konsultuam në fushën e ekonomisë, tregtisë, industrisë së mbrojtjes dhe luftës kundër terrorizmit, si dhe marrëdhëniet tona politike.

Turiqia, pas SHBA-ve eshtë shteti i pare ne bote qe njohi pamvaresine e Kosovës

Fatkeqësisht, nuk arritëm të arrijmë shifrat e pritura të tregtisë me Kosovën.

Ne kemi arritur një vrull pozitiv në vëllimin tonë tregtar. Besoj se duhet ta ngremë vëllimin e tregtisë së jashtme, i cili ishte 610 milionë euro vitin e kaluar, në një nivel shumë të ndryshëm dhe jemi vendi që eksportojmë më së shumti në Kosovë dhe tani duhet të arrijmë 1 miliard euro.

Ndërmarrësit tanë janë të gatshëm të kontribuojnë për vëllezërit e tyre kosovarë duke u ofruar atyre mundësitë e nevojshme. TIKA ka ofruar rreth 100 milionë euro burime në shërbim të qytetarëve të Kosovës me afro 700 projekte. Ne do të vazhdojmë të zbatojmë projekte të vlefshme së bashku. Kemi kënaqësinë të ndjekim kontributet e komunitetit turk të Kosovës për zhvillimin e Kosovës në çdo fushë. E vlerësojmë qëndrimin e autoriteteve të Kosovës ndaj bashkatdhetarëve tanë.

Ne mbështesim dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe presim që ata të mbajnë një qëndrim paqësor dhe konstruktiv. Turqia është e gatshme të ofrojë çdo mbështetje të nevojshme për paqen dhe stabilitetin e rajonit tonë.

Ne do të vazhdojmë të ndërmarrim hapa për të forcuar ligjin tonë të vëllazërisë me Kosovën e begatë, e cila do të jetë garantuesi i paqes dhe stabilitetit në rajonin e saj.

Ne mbështesim vizionin e PE-së dhe BE-së të Kosovës.

Derniers articles