5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni Kosovën

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës

Zelenskyi u takua në Shqipëri me kryeministrin prorus të Serbisë Vuçiç: për çfarë foli (Зеленський зустрівся в Албанії з прихильним до рф прем’єром Сербії Вучичем: про що говорил)  eshte ky titulli i i shume gazetave ukrainase qe bejne fjale per samitin e djeshem organzuar nga Edi Rama. Se sa eshte i njohur apo edhe i rendesishem presidenti serbe ne Ukraine, kuptohet nga titulli i shkrimit te mediave ukrainase te cilat nuk dine se a eshte ai president apo kryeminister, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vuçiç trimërohet dhe “egërsohet” në Tiranë! Përballe Edi R amës flet për  dinarin dhe falenderon Zelnskin qe nuk e njeh Kosovën!

Mediat Ukraianse dhe sllave (ruse, serbe..) gati te gjitha kane raportuar per kete vizite te presidenti te ukratines ne Tirane z.Volomir Zelensky qe me shume u bene fotografi dhe u dhane dhurata, se sa ndonje risi apo vendime. Dhe eshte interesante te theksohet se ne mediat boterore u shenua thjesh me nje lajm qe shume prej tyre (Roiters, Associated Press apo mediat zvicerane) madje edhe disa ukraianse, pak e fare nuk i permendin emrin Edi Ramës?!, njofton gazeat zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Takimi u zhvillua më 28 shkurt në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, gjatë samitit “Ukrainë – Evropa Juglindore”. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi, ka zhvilluar një takim me presidentin e Serbisë, Oleksandr Vuçiq, i cili njihet për mbështetjen e tij ndaj Rusisë, gjatë samitit “Ukrainë-Evropa Juglindore”. Gjatë këtij takimi është theksuar rëndësia e pjesëmarrjes së Serbisë në zbatimin e “formulës së paqes”.

Presidentët diskutuan gjithashtu sfidat politike dhe të sigurisë në Evropën Lindore. Siç është raportuar nga qendra e shtypit e Zyrës së Presidentit, Presidenti Zelensky falënderoi Presidentin Vuchy për mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, si dhe për ndihmën humanitare dhe financiare. Ai posaçërisht e falënderoi atë për ofrimin e azilit për ukrainasit që kërkuan strehim në Serbi pas fillimit të luftës.

Më 28 shkurt në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, gjatë samitit “Ukrainë – Evropë Juglindore”

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi, ka zhvilluar një takim me presidentin e Serbisë, Oleksandr Vuçiq, i cili njihet për mbështetjen e tij ndaj Rusisë, gjatë samitit “Ukrainë-Evropa Juglindore”. Gjatë këtij takimi është theksuar rëndësia e pjesëmarrjes së Serbisë në zbatimin e “formulës së paqes”.

Presidentët diskutuan gjithashtu sfidat politike dhe të sigurisë në Evropën Lindore. Siç është raportuar nga qendra e shtypit e Zyrës së Presidentit, Presidenti Zelensky falënderoi Presidentin Vuchy për mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, si dhe për ndihmën humanitare dhe financiare. Ai posaçërisht e falënderoi atë për ofrimin e azilit për ukrainasit që kërkuan strehim në Serbi pas fillimit të luftës.

Vuçiq veçmas ka theksuar se Serbia “si një vend që ka përjetuar periudha të vështira” mund të gjejë mirëkuptim me Ukrainën. Ai vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Megjithatë, sa i përket tekstit përfundimtar të deklaratës së këtij samiti, ishte Vuçiq ai që insistoi në përjashtimin e referencave për sanksionet ndaj Rusisë. Ai këmbënguli gjithashtu që të hiqen shprehjet si “vendi ynë” dhe “shteti ynë”. Në të njëjtën kohë, teksti përfundimtar i deklaratës ende përmban thirrje për të sjellë rusët fajtorë për krime para drejtësisë dhe një marrëveshje për të luftuar së bashku dezinformimin rreth luftës në Ukrainë. Nënshkruesit dënojnë gjithashtu synimet e Rusisë për të mbajtur « zgjedhje » në territoret e pushtuara.

Detaje nga vizita e Zelenskyit në Shqipëri Më 28 shkurt, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi, ndodhet për një vizitë zyrtare në Tiranë (kryeqyteti i Shqipërisë). Sipas kreut të shtetit, ai do të marrë pjesë në samitin « Ukrainë – Evropë Juglindore » në këtë vend ballkanik. Presidenti ka planifikuar edhe takime të rëndësishme.

Në veçanti, presidenti do të diskutojë me kryeministrin shqiptar për çështjet e bashkëpunimit dhe sigurisë. Informacioni se presidenti i Ukrainës ka mbërritur në këtë shtet ballkanik është shfaqur natën e së mërkurës së 28 shkurtit. Zelenskyi do të qëndrojë dy ditë në Tiranë.

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasan, ka bërë të ditur mbërritjen e Zelensky në rrjetin social X. Zyrtari theksoi se kjo vizitë është kyçe për forcimin e lidhjeve dypalëshe. Informatori dhe Ukraina në kohë: çfarë të shikoni në YouTube Ju gjithashtu mund të ndiqni materialet në format video në kanalet tona në YouTube « Ukraine on Time » dhe « Ukraine on Time Shorts ».

https://informator.ua/uk/zelenskiy-zustrivsya-v-albaniji-z-prihilnim-do-rf-prem-yerom-serbiji-vuchichem-pro-shcho-govorili

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...