6.6 C
Berne
dimanche 24/09/2023

Dita Ndërkombëtare të OKB-së/ Nefail Maliqi ne OKB: Shqipëria 65 vjet anetare e saj, faktor stabiliteti në rajon. Kosova drejt anetarësimit..

Benrë, 24 tetor -Sot eshte dita Nderkombëatre e Organizates se Kombeve te Bashkuara. Kombet e Bashkuara është Organizata Ndërkombëtare është më e madhe dhe më e rëndësishme sot në botë, veprimtaria e të cilës daton që nga viti 1945. Më 26 qershor 1945 u miratua Karta e Kombeve të Bashkuara, e cila hyri në fuqi me 24 tetor 1945. Kjo datë u shpall si Dita Ndërkombëtare e OKB-së. « Shqipëria 65 vjet anetare e saj, faktrop stabilizue sne rajon. Kosova drejt anetarësimit… » ka thëne ne fjalimin e fundit ne OKB gazetari yne i njohur nderkombëtar Nefail Maliqi, citon gazeta zviceane ne shqip le Canton27.ch

Qëllimi kryesor i Organizatës së Kombeve të Bashkuara është forcimi i bashkëpunimit ndërmjet kombeve, zhvillimi ekonomik, dhe ruajtja e sigurisë dhe e paqes në botë. Ajo është vazhduese e Lidhjes së Kombeve, por me një strukturë, organizim dhe anëtarësi shumë më të gjerë dhe më të plotë.

Rugova ishte edhe ndër personalitet e para shqiptare që kishte vizituar OKB-në iu pritur si president i Kosovës nga shefi i OKB-së Kofi Annan

Gazeta zvicerane: Nefail Maliqi, gazetar i parë dhe i vetëm në OKB (per 20 vite rresht) ka pasur rastin për ta takuar dhe intervistuar se paku dhjete here ish-sekretaret e përgjithshëm i OKB-së (Butros Ghalin, Kofi Annan, Ban Ki moon dhe Antonio Guterres) me te cilët ka biseduar kryesisht per zhvillimet ne ballkan ne vencanti për Kosoven por edhe per te drejtat e njeriut ne Luginen e Preshevës.

« Shqipëria 65 vjet anetare e saj, faktrop stabilizue sne rajon. Kosova drejt anetarësimit… » ka thëne ne fjalimin e fundit ne OKB gaszetari yne i njohur nderkombëtar Nefail Maliqi.

Annan vizitoi Shqipërinë në ditët e vështira të vitit 1999 ku vizitoi kampet e refugjatëve kosovarë ne Kukës. Kurse Kosoven me 19 qershor 2012 ishte kjo je vizite e pare e nje sekretari te pergjithshëm te OKB-së në Kosovë, vizite kjo e cila nuk u mirëprit nga serbet e as nga ruset. Anna atebote u mirprit nga i pritur nga nikoqiri dhe presidenti historik dr.Ibrahim Rugova dhe shefi u UNMIK-ut Bernard Kouchner.

“Kam dëgjuar histori prekëse nga kosovarët që janë dëbuar nga shtëpitë e tyre dhe janë në ankth”, kishte thënë ai. Ai megjithatë kishte vlerësuar gjendjen e kampeve dhe mikpritjen që u rezervua për kosovarët.

Kofi Annan cka i tha gezetarit te Le Canton27.ch për Rugoven, luftën dhe paqen në Kosovë?

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch Nefail Maliqi eshte gazetari shiptsr i pare dhe i vetmi ne OKB (per 20 vitet rresht) ka pasur rastin për të  dhe intervistuar mbi dhjete here ish-sekretaret e përgjithshëm te OKB-së (Butros Ghalin, Kofi Annan, Ban Ki moon dhe Antonio Guterres) me te cilët ka biseduar per zhvillimet ne ballkan ne vencanti për Kosoven por edhe per te drejtat e njeriut ne Luginen e Preshevës.

Gazetari i Le Canton27.ch ka përkujtuar se në kohën e presidentit historik të Kosovës Ibrahim Rugova Kosova jo që nuk ishte anëtare e OKB-së por as e njohur ndërkombëtarisht kishte zhvilluar takime me zyrtare të lartë të OKB-së (me Kofi Annan, shefin e NATO-s Solanën) por në gjithë këto takime në OKB dhe NATO nga zyrtarët e këtyre organizatave botërore ishin shënuar dhe konsideruar si takime zyrtare. Vizita e Rugovës në OKB, jo vetëm se ishte shënuar si takim zyrtar por edhe pati jehonë të madhe në mediat botëtore.

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuarapër Kofi Anna ne bisede me gazetarit shqiptar ne OKB,  duke folur për personalitetine  Rugoves ne vazhdim ka pohuar se  ” ju shqiptaret duhet t’i thuani Thenks Rugovës dhe Amerikës qe ju cliruan dhe qe sot e gezoni ket liri..”

Iniciatorët te krijimit të saj u bënë fuqitë e mëdha të koalicionit antifashist, SHBA dhe Britania e Madhe të cilët në pikën e 11 të Kartës së Atlantikut të nënshkruar në 14 gusht 1941 dhe që përmbante principet bazë mbi rendin e ri botëror të ardhshëm, ranë dakord që pas luftës do të krijohej “..një sistem i vazhdueshëm i sigurisë së përgjithshme”.

Në Deklaratën e 1 janarit 1942, e nënshkruar nga përfaqësuesit e 26 shteteve të koalicionit anti-fashist dhe anti-nazist u ritheksua nevoja për vendosjen e një paqeje të qëndrueshme që do t’u siguronte kombeve mundësinë për të jetuar të sigurt brenda kufijve të tyre.

Ideja e krijimit të një organizate të re universale dhe emërtimi “Kombet e Bashkuara”, u rimor në shqyrtim në Konferencën e Ministrave të Punëve të Jashtme të SHBA, ish-Bashkimit Sovjetik dhe Britanisë së Madhe , që u zhvillua në Moskë me 19 deri 30 tetor të vitit 1943. Në Deklaratën mbi Sigurinë e Përgjithshme që u nënshkrua më pas edhe nga Kina, u formulua për herë të parë vendimi mbi krijimin e Organizatës Ndërkombëtare të Kombeve të Bashkuara.

Ndërsa parimet, struktura dhe funksionet e organizatës u formuluan në Konferencën e Dumbarton Oaks (lokalitet afër Uashingtonit), që u zhvillua nga 21 gusht deri me 29 shtator të vitit 1944, në të cilën morën pjesë përfaqësuesit e SHBA-së, ish-Bashkimit Sovjetik, Britanisë së Madhe dhe Kinës. Konferenca përpunoi dokumentin e quajtur “…propozime për krijimin e organizatës ndërkombëtare të sigurimit të përgjithshëm”.

Në shkurt 1945 u mbajt Konferenca e Jaltës, në Krime, me pjesëmarrjen e Franklin Ruzvelt, Stalin dhe Churcill. Ajo hodhi bazat politike të të gjitha bisedimeve për paqe pas përfundimit të luftës. Në këtë konferencë u ridiskutua dhe u ra dakord përfundimisht për krijimin e OKB si një organizatë ku mund të bënin pjesë kombe të mëdhenj e të vegjël.

SHBA thirrën Konferencën e San Franciskos, ku do të merrnin pjesë të gjithë shtetet që i kishin shpallur luftë Gjermanisë naziste deri në mars 1944. Konferenca e San Franciskos i zhvilloi punimet e saj nga 25 prilli 1945 deri me 26 qershor të vitit 1945. Ajo pranoi dështimin e Lidhjes së Kombeve për pengimin e Luftës së Dytë Botërore.

Derniers articles

Situate e tendusur ne Kosove pas vrasjes te njevpolici nga bandst serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen protesta...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur, njofton nga Prishtina...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur, njofton nga Prishtina...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla...