17.3 C
Berne
samedi 25/06/2022

Me rastin e 70-vjetori i Medresës: “Alauddin” ne Prishtine ishte me shume se Medrese ishte simbol i rrezistences dhe e diturisë qe i dha dritë Kosovës

Prishtinë, 22 dhjetor -Decenieve te fundit sidomos ne vitet 1997-99 kur ne Kosove shpertheu lufta, Medresaj e Prishtines Alauddin ishte shëndrruar pos tempulli i diturise edhe ne nje qender kombëtare e të se ardhmes së Kosoves. Tham qender kombëre se ajo ne vitin 1998-99 rrezistoi perballe regjimit serb. Ne ate kohe shume studente u dëbuan nga policia serbe nga konviktet, ku edhe une isha aty.. dhe askush nuk ishte në gjendje te strehonte keta studente ne rruge, por Medresja i hapi dyert dhe zemrat per strehuar studentet shqiptar (ne mesin e tyre edhe katolikë) jo vetëm nga Kosova por edhe nga gjitha viset shqiptare qe studionin ne Prishtinë. Flenim ne nje krevat nga dy e tre pesona, ne nje dhome deri ne dhjete student se ishte vlla lufte dhe gjendje e jashtezakonshme, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch
“Alauddin” ne Prishtine ishte me shume se Medresse ishte simbol i rrezistences dhe e diturisë qe i dha drite Kosovës. Ishte shkolle dhe akademi elitare e ceshjtes kombëtare. Do përkujtuar se BIK-u si institucion i vetem në Kosove qe kane shtrirje edhe ne Luginen e Presheves
Gazetari i Le Canton27.ch, i cili atebpote ishte ne vendin e ngjarjes, ka kujtuar ku gjatë viziters ne Medresen e Prishtines, aty kishte takuar drejtorin e Medreses Naim Ternavën (sot kryetar i BIK) pastaj profesore e bashkepuntore te Ternaves prof. Resul Rexhepi, prof. Sabri Bajgora, prof. Mustafe Bajrami, Sylejman Osmani, Emin Behrami, Amir Ahmeti, Fadil Hasani etj, etj…Po ashtu mu ne ket Medrese aty mbanin tubime e konferenca nga lidere e aktiviste te pamvaresise se Kosoves perfshire edhe ata nga radhet e UCK-se..
Madje gjate asaj kohe Medresen e vizituan edhe delegacione te shumta amerikane, gjermane, nga NATO, BE, OKB dhe OSBE-së si dhe tjera te cilet perkujdeseshin per studentet dhe fatin e Kosoves ne pergjithesi.
Nga kjo qender dolen mijera tona ndihma, buke, mish, veshmbathje e gjera tjera jo vetem per studentet, por edhe për mbare popullaten civile dhe clilimtaret ne frontet e luftës!
Medreseja, xhamite dhe imamet atebote ishin ne shenjester te regjimit serb.
Sikur t’mos ishte keshtu, sigurisht nuk do ishin vrare 32 hoxhallare, nuk ishin shkaterruar e djegur mbi 200 objekte islame nga forcat serbe te Miloshevicit gjatë luftës së fundit. Disa organizata nderkombëtare flasin se në total jane 297 objekte kulti u shkatërruan gjatë luftës në Kosovë.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...