4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional « Vjeshta letrare e Gjilanit », që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në veprimtarinë e parafundit për këtë vit, mysafir të saj e pati një figurë të shquar publike, Halil Matoshin, në cilësinë e shkrimtarit e, si shkas i kësaj ftese të merituar ishte libri i tij më i ri poetik, GDHENDJE DRITE, përmes të cilit u kujtue dhe u vlerësue edhe pjesa e mëparshme letrare e kësaj pene të mirë të letërsisë bashkëkohëse shqiptare, njofton gazeta zvicerane ne Shqip Le Canton27.ch

Në Sallën e Konferencave të Bibliotekës së re të Gjilanit, para një publiku kushtimisht elitar të « vjeshtës… » letrare, për librin më të ri dhe me një titull sa metaforik, poaq dhe interesant e intrigues, foli poetja dhe studiuesja e letërsisë, Donikë Dabishevci, duke e cilësuar poezinë e Halilit tejet cilësore, në aspektin artistik, shtjellues dhe në përpushjen e tarjtimin e temave e personazheve të gjallnisë sonë, me një ndjesi të veçantë dhe me një gjuhë që e pranon dhe e njeh lexuesi i tij.

Ecurinë e botimit të kësaj vepreje e shpalosi botuesi e dramaturgu ynë Jeton Neziraj, ndërsa rreth krijimtarisë letrare, me përqëndrim kryesisht në botimet paraprake si « Frymë varresh në dallgore », « Lajmësi memec » , »N’zanafillë », « Udhëtim nëpër andërr të keqe », « Udhëtim nëpër zhgjandër të keqe » dhe « Katedralë letre », folën poetë e kritikë letrarë si, Sinan Sadiku, Nexhat Rexha, Selvete Abdullahu, Zyrafete Shala e Aziz Mustafa.

Këtë evenment letrar e drejtoi shkrimtari i njohur në Kosovë e më gjerë, Sabit Rrustemi, i cili njëkohësisht edhe udhëheq Ars Clubin « Beqir Musliu », një asociacion ky alternativ i shkrimtarëve të Kosovës me seli në Gjilan.

Poezi nga opusi i Halil Matoshit deklamoi aktorja e mëhershme e teatrit të Qytetit, Shpresa Vokshi.

Në përmbyllje fjalën e mori dhe vetë protagonisti kryesor i kësaj veprimtarie të « Vjeshtës letrare… », duke mos i fsheh emocionet që ndodhet në Gjilan, sepse edhe siç u shpreh, « sa herë nisem kah Hajvalia, po m’doket që po vi pej shpie, sepse fmninia ime ma e amël m’ka mbetë k’nej ».

Por, pos fjalëve të mira, dhurata më e çmuar ishte libri GDHENDJE DRITE të cilën autori dhe botuesi i tij, Jeton Neziraj, me të cilin i nderuan mbi 40 e sa veta profilesh të ndryshme që ishin të pranishëm.

Prania e Halil Matoshit në këtë veprimtari letrare dëshmoi se ai, pavarësisht se ka ushtruar edhe profesionin e gazetarit, publicistit, të rezistuesit për lirinë dhe pavarësinë e kësaj Republike, po edhe atë të analisitit e veprimtarit institucional, në shpirt mbetet poet dhe duhet ta pranojmë si të tillë.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...