4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Me dhimbje e lotë sot ju dha lamtumira e fundit Shqiponja Isufit (41) në vendlindje e saj ne Gjilan cila u gjend e vdekur në banesën e saj ne Zvicër

Gjilan, 5 tetor -Shqiponja Isufi, 41-vjeçare nga Kosova sot ne pranne e qindra fmilajve, miqve nga Zvicra dhe Kosova është varrosur në varrezat e qytetit te vendlindje ne Gjilan, njofoton nga Kosova, korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Shqiponja Isufi më 24 shtator u gjend e vdekur në banesën e saj në Bergdietikon AG. Humbja e saj per nje jave rrsht dominoi ne mediat zvicerane. Vdekja e saj tragjike kishte shokuar qytetaret ku jetonte ajo si dhe mbare komunitetin shqiptare ne Zvicër. Viktima është 41-vjeçarja Shqiponja Isufi, nënë e dy fëmijëve, doktore e ekonomisë dhe pedagoge në Universitetin e St. Gallenit. Ekonomistja e re Shqiponja ishte shembull integrimi për komunitetin kosovar ne Zvicër, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Familjarët e Shqiponjës sot kanë pranuar ngushëllime në Teatrin e Qytetit në Gjilan me lot në sy. Në mbledhjen komomerative në Teatrin e Qytetit kanë qenë të pranishëm një numër i madh i njerëzve për t’i shprehur ngushëllime familjes së ndjerës Shqiponja Isufi.

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...