15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Më 9 shtator (e shtunë) qyteti i Wil-it do jetë i shqiptarëve. Zhvillohet ndeshja Shkëndija (TE) dhe FC Wil (SG) shoqëruar me një program të pasur kulturor dhe artistik

Sant-Gallen, 5 shtator -Xhamia shqiptare në Wil në bashkëpunim me FC Wil në Kantonine  Sant Gaslenit sjellin në Zvicër krenarinë shqiptare të futbollit, KF Shkëndija nga Tetova. Imami i xhamise së Wil-it prof.Bekim Halimi për gazeten zvicerane Le Canton27.ch rreth kesaj ndeshja ka deklaruar se « me 9 shtator, qe i bie dita e shtune, nuk do kemi vetëm ndeshje, futuboll por edhe nje aktivitet te ngjeshur kulturor e sportiv me mysafire shqiptare jo vetem nga Maqedonia Veriore, por nga mbare trojet tona si dhe miqe tane zviceran, duke perfshire këtu edhe perosnalitete nga dy anet.. »

Kuqezinjtë më 9 shtator në “Lidl Arena” në Zvicër do të përballen me FC Wil në një ndeshje miqësore me nje program të pasur kulturo-artistik

Kuqezinjtë tetovarë do të ndeshen me FC Wil në një ndeshje miqësore që do të luhet në “Lidl Arena”, ndërsa paraprakisht vetëm për ju atdhetarë të dashur do të organizohet program i pasur kulturo-artistik dhe sportiv, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke shtuar se mysafire special dhe i nderit do te jet filantoropi dhe humanisti i njohur shqiptar Lazim Destani nga Tetova-Gjermania.

KF Shkëndija do të prezantohet para diasporës më 9 shtator 2023, kur në qytetin e Wil-it do të ndeshen me anëtarin e Challange League të Zvicrës. FC Wil dhe KF Shkëndija kanë firmosur akordin për zhvillimin e ndeshjes miqësore me karakter kulturo-sportiv e argëtues për diasporën që jeton e vepron në Zvicër dhe jo vetëm.

Mos mungoni, bashkohuni me ne më 9 shtator nga ora 17:00 në stadiumin “Lidl Arena” në Wil. Ndeshjes i paraprijnë program kulturorë me pelivana nga vendlindja dhe me asamble kombëtare, SHKA Xheladin Zeqiri nga Tetova. Aty nuk do të mungojë as ushqimet dhe as mysafir special. Nga posteri në faqn 1 dhe dy, mund te merrni informata shtesë. Biletat: www.fcwil.ch/tickets

Per më shumë merrni informata permes telefonave pergjegjes:

Arben Beluli: 078 676 70 09

Sadat Xheladini: 079 708 22 55 Mirese vini.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...