2.4 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Mbi 840 gazetarë kanë vdekur në botë nga koronavirusi

Gjenevë, 5 mars  (Nefail Maliqi) -Gjate ketij viti, të paktën 840 gazetarë kanë vdekur nga Covid-19 në 68 vende te botës, më shumë se 2 në ditë mesatarisht, thuhet ne raportin e fundit ter Fushata e Emblemës së Shtypit (Press Emblem Campaign- PEC) me seli në Gjenevë. Ky është numri më i rëndë në komunitetin e medias që nga Lufta e Dytë Botërore, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Shumica e gazetarëve vdiqën në vendet e Amerikës Latine, ku 458 gazetarë humbën gjatë pandemisë. Në kontinentin aziatik, 151 gazetarë humbën luftën kundër koronavirusit, 147 në Evropë, 45 në Amerikën e Veriut dhe 39 në Afrikë.

Është deklaruar se 108 gazetarë vdiqën në Peru, 102 në Brazil, 87 në Meksikë, 56 në Indi, 46 në Itali dhe 21 në Turqi. PEC paralajmëroi se shumë vdekje të gazetarëve nuk ishin regjistruar sepse nuk ishin testuar.

Më shumë se gjysma në Amerikën Latine

Press Emblem Campaign“PEC shpreh keqardhje për këtë numër të madh të viktimave nga koronavirusi dhe u dërgon ngushëllime familjeve dhe kolegëve. Essentialshtë thelbësore që tani gazetarët të kenë qasje të shpejtë në vaksinim në mënyrë që ata të mund të bëjnë punën e tyre në terren pa rrezikuar jetën e tyre « , tha sekretari i përgjithshëm i PEC Blaise Lempen. « Shpresojmë që numrat, ende shumë të lartë në janar-shkurt, do të fillojnë të bien », shtoi ai.

Numri i përgjithshëm i viktimave është sigurisht më i lartë, pasi shkaku i vdekjes së gazetarëve ndonjëherë nuk përcaktohet ose vdekja e tyre nuk njoftohet. Në disa vende, nuk ka informacion të besueshëm.

Nga marsi i vitit 2020 deri në fund të shkurtit 2021, nga 840 gazetarë që iu nënshtruan virusit, më shumë se gjysma vdiqën në Amerikën Latine, 458 në total në 18 vende. Azia ndjek me 151 të vdekur në 17 vende, përpara Evropës 147 në 16 vende, Amerikën e Veriut 45 (2 vende) dhe Afrikën 39 në 15 vende.

Rritja më e fortë që nga fillimi i 2021 ka ndodhur në Brazil me vdekjen e gati 50 gazetarëve nga Covid-19 në dy muaj, gjë që mund të shpjegohet nga një situatë politike veçanërisht kaotike.

Peru mbetet vendi me numrin më të rëndë të vdekjeve, me 108 punonjës mediatikë që kanë vdekur nga koronavirusi që nga marsi i vitit 2020. Brazili është në vendin e dytë me 102 viktima, përpara Meksikës, e cila shpreh keqardhje për 87 gazetarë që vdiqën nga Covid-19.

India ndjek me 56 të vdekur. Italia është vendi më i pikëlluar evropian me 46 vdekje të gazetarëve. Bangladeshi ndjek me 44.

Presse Emblème Campagne - PEC | Genève internationaleNë Shtetet e Bashkuara, 44 viktima të Covid-19 janë numëruar në media, pastaj Ekuadori 42 të vdekur. Në Kolumbi, 37 gazetarë u vranë nga virusi, pastaj Britania e Madhe me 26 vdekje, përpara Pakistanit me 23 vdekje. Në Turqi, janë regjistruar 21 vdekje nga virusi. Tjetra janë Panama (16), Ukraina (14), Bolivia (gjithashtu 14), Rusia (13), Spanja (12).

Afganistani ka 9 viktima si dhe Argjentina. Në Republikën Dominikane, Honduras, Nigeri, Afrika e Jugut dhe Venezuelë u numëruan 8 viktima.

Në Egjipt, Francë dhe Nikaragua, gjashtë gazetarë kanë vdekur në secilin vend. Guatemala shpreh keqardhje për 4 vdekje.

Tre gazetarë vdiqën në secilin prej këtyre vendeve: Kamerun, Iran, Marok, Nepal, Salvador, Suedi dhe Zimbabve.

Njihen dy vdekje në vendet e mëposhtme: Algjeria, Kuba, Indonezia, Paraguai dhe Portugalia.

Më në fund, PEC ka identifikuar të paktën një vdekje midis punëtorëve të medias në 28 vendet e mëposhtme: Austri, Azerbajxhan, Benin, Belgjikë, Bullgari, Kanada, Kili, Republika Çeke, Republika Demokratike e Kongos, Gjermania, Gana, Iraku (Kurdistan), Izraeli, Japonia, Jordania, Kazakistani, Kenia, Kirgistani, Libani, Mozambiku, Polonia, Arabia Saudite, Zvicra, Taxhikistani, Togo, Uganda, Emiratet e Bashkuara Arabe, Uruguai.

Origjina e infeksionit shpesh është e vështirë të përcaktohet dhe nuk është e mundur të diferencohen gazetarët që janë infektuar në punë nga ata që janë infektuar në jetën e tyre private.

Regjistrimi i PEC bazohet në informacionin nga media lokale, shoqatat nacionale të gazetarëve dhe korrespondentët rajonalë të PEC.

 

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...