9.7 C
Berne
mardi 16/04/2024

Mbi 3 mijë shqiptarë, vullnetarë nga Zvicra të gatshëm të shkojnë në Kosovë për ta mbrojtur vendin, nëse i fton Prishtina zyrtare!

Berne, 28 shtator -Nese vazhdon trensionmi situatës dhe provokimet nga pala serbe me tanke dhe avion luftarak (MIG) ndaj Kosovës, siq po verehen ne kufirin me Serbinë, shqiptaret në Zvicer dhe vendet tjera evropiane jane ne pritje te ftesës nga Prishtina! Bëhet fjalë për 20 mije vullnetarë. Ky solidaritet dhe ftesës se liderëve, u deshmua edhe ne zgjedhjet e fundit ne Kosovë por edhe në luftën e fundit, ku rreth 70 per qind e luftetarëve te UCK-së ishin nga Zvicra dhe vendet evropiane, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sot po bëhen një javë qe kur në veri të Kosovës po mbretëron nje situata e brishtë, tejet e tensionuar! Qeveria serbe viteve te fundit nuk njeh tabelat e Kosovës dhe cdo veture e Kosoves qe hyne ne Serbi i heqen tabelat, duke i vënë ato serbe. Ne pergjigje te kesaj politike, Qeveria e Kosova ka vepruar konform reciprocitetit dhe marrëveshjeve në Bruksel due vepruar sikur autoritetet e Beogradit.

Zvicra, BE dhe NATO ftojnë Beogradin dhe Prishtinën ne tavolinen e dialagut se lufta nuk zgjedh problemet! 

Aeroplanët luftarakë serbë (MIGG) përsëri fluturuan mbi zonën kufitare të dielën në mëngjes, pasi bënë disa fluturime të së shtunës, raporton korrespondenti i Le Canton27.ch nga Mitrovica.

Serbia ka ngritur nivelin e alarmit të ushtrisë së saj pranë Kosovës, tha të dielën ministria e mbrojtjes. Ministria Shqiptare e Punëve të Jashtme dhe Evropiane i ka bërë thirrje Serbisë që të tërheqë forcat e saj të armatosura të vendosura në Serbinë jugore, afër Kosovës. Dhe kjo situatë e tensionuar mes Kosovës dhe Serbisë ka bërë që sot pas vizitës në OKB, kryeministri shqiptar Edi Rama qëndroi në Prishtinë ku i dha pe¨rkrahje te plote homologut të e tij kosovar Albin Kurti dhe institcionet e ketij vendi te njohur Zvicra me 27 shkurt 2008. Madje Rama kur foli për Kosoven tha qarte para mediave se « sot ne ballkan kemi dy shtete shqiptare!.. »

Aeroplanët luftarakë serbë (MIGG), helikopterë, tanke, kolana kamionesh te mbushur me police e ushtare serbe nga Beogradi e Nishi drejt Kosovës qe u pane këto ditë na perkujtojne skenat ne kohen e Miloshevicit para vitti 1999 qe imponoi shqiptaret t’i kapin armet por edhe nderkombëtaret te intervenetojne ushtarakisht. Beogradi me benzinën që hargjoi vetem javën e fundit per tanke e avion luftarak, per te treguar “muskujt”,  duke bërë poza ne kufi me Kosovën, kishte ndertuar 10 fabrika ne Luginen e Presheves duke punësuar qindra qytetare, per te parandalur eksodin drejt  Zvicrës dhe vendet tjera te BE-së,  shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch.

« Beogradi me benzinën që hargjoi vetem javën e fundit per tanke e avion luftark, per te treguar “muskujt”, tuj qit poza ne kufi me Kosovën, kishte ndertuar 10 shkolla ose fabrika ne Luginen e Presheves duke punësuar qindra qytetare, per te parandalur eksodin drejt Zvicrës dhe vendet tjera te BE-së.. » thonë analistet per gazetën zvicerane në shqip Le Canton27.ch.

I tërë ky tensionim i situates mes Serbisë dhe Kosovës, ndodhi javen e fundit per shkak të tabelave të veturave, qe Qeveria e Kosoves vuri reciprocitet! Dhe merre me mend tash për 5 euro, që duket se Beogradi « po lobon » koxha mirë në favor te Kosoves ne senzibilzimin dhe nderkombëtarizimin e saj!

Per te mbajtur rendin dhe qetesinë ne Veri Kosovës Forca Speciale të Kosovës (ROSSO) janë vendosur në pikat kufitare me Serbinë (Jarine dhe Bernjak) për të mbikëqyrur zbatimin e marrëveshjes së reciprocitetit për tagrat. E një gjë e tillë nuk ju ka pëlqyer disa qytetarëve serb, të cilët kanë dalë të protestojnë duke bllokuar rrugën, njofton nga Mitrovica korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ky tensionim i situates ne Kosovë me Serbine dhe nodnje konflikt eventual qe ka shkaktuar panike dhe frike mund te provokoj një eksod te madh, te mijera emigranteve ne drejtim te Zvicres dhe vendet tjera të BE-së

Lidhur me situatën e tensionuar në Kosovë ditët e fundit, bashkësia ndërkombëtare (nga Ambasada e SHBA, NATO dhe BE) reagoi dhe u bëri thirrje palëve që të përmbahen dhe të ulen në tryezën e negociatave. Edhe autoritetet zvicerane te shqetesuar per situten e krijuar, po e percjellin gjendjen per se aferni duke kontaktuar palet.

Lidhur me situaten e tensionuar ne Kosovë ditve te fundit ka reaguar edhe komunitgeit nderkombëtar (nga ambasada Amerike, NATO dhe BE) te cilat kane ftuar palët te permbahen dhe te uklen ne tavolinen e biseduimeve per te zgjidhur mosmarrëveshjet, perdeirsa njera tjetren e akuzon për « destabilitet » te rajonit.

Një thënie e vjeter latine thote: Si vis pacem para bellum! (Nese don paqe, pergatitu per lufte!..). Kurse redaksia jone do te thoshte pak me ndryshe: Nese don ta evitosh luften, pergatitu per dialog! Duket se edhe Qeveria zvicerane pajtohet me ne dhe eshte kunder thënies latine. 
Ne nje njoftim nga Berna zyrtare derguar gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch lidhur me situaten e diteve te fundit ne Kosovë, nder tjera thuhet se «DFAE po ndjek nga afër tensionet e fundit në rajon dhe ka qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me të dyja palët. »  Sipas zëdheneses se DFAE znj. ElisaRaggi «Qeveria zvicerane bën thirrje autoritet serbe dhe kosovare per dialog në mënyrë që të qetësohet situata. » (Le DFAE suit de près les récentes tensions dans la région et a été en contacts directs avec les deux parties. Le DFAE appelle au dialogue afin d’apaiser la situation..), citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kur eshtë fjala për raportet Kosovë-Srbia dhe dialogun e Brukselit, nga takim i i fundit i shefit të OKB-së Guterres me gazetarin e Le Canton27.ch, pyetjes se a eshte i kënaqur me dialogun mes Kosovë dhe Serbisë ai ishte përgjigjur se “do të doja të shikoja një progres shumë më të madh përsa i përket dialogut mes dy vendeve. Nuk ka alternativë tjetër përveç vazhdimit të këtij procesi mes palëve në favor të normalizimit të marrëdhënieve, si dhe paqes dhe stabilitetit në rajon”. (Guterres: If you ask me if I am pleased, it is clear i am not. There is no alternative to continuing this process between the parties towards normalization of relations and peace and stability in the region.”)

Ne anen tjeter qe 20 vite nje komunitet shqiptar (në Jug të Serbisë: Medvegjë, Bujanoc dhe Presheve) në kufi me Kosovën, rajon ky me i vafur dhe diskriminuar ne Evropë, numerikisht dy here me shume se ai serbe ne Kosovë, po mbahet i diskriminuar dhe i injoruar sa nga Serbia po aq edhe nga BE. Sikur t’mos ishte kështu sigurisht nuk do te vazhdonte eskodi nga ky rajon ne drejtim te Zvicres dhe vendeve tjera evripiane.

Shqiptaret ne Zvicër: Nuk duam lufte, vetem neser Serbia na imponon ashtu sikur ne vititn 1999! 

Diaspora sy e vesh kah Kosova. Po percjell situaten ne cdo minute. Ata nuk mund te qëndrojne duarkryq përballë kesaj situate. Po presin vetem nje fjale nga Prishtina me u vesh. Kur fjalet hargjohen, kur dialogu nuk funksion e provokimet vazhdojne mund te pritet me e keqja, kane dhene mergimtaret ne Zvicër te cilet shprehen kundër luftes e cila ju kishte imponuar ne vitin 1999.

Situata e tensionuar diteve te fundit ne kufirin Serbi-Kosovë (Jarinjë) bashke me kërcënímet e Serbisë ndaj Kosovë me lufte duke ofruar tanke afer kufrit dhe provokime tjerae me helikopttrere apo avikon luftarak (MIGG) ne kufi ka shkaktuar shetesim te shqiptareve jo vetëm ne Kosove dhe mbare ballkanin (7 milionë) perfshire edhe ata ne Zvicer dhe diasporë.

Pren Marashi, nje ish-komandant i UCK-së në një televizion kosovar javen e kaluar duke folur per rolin e dispores shqiptare ne clirimin e Kosovës, ka thëne se rreth 70 për qind e ushtareve te UCK-së kane qenë kryesisht nga Zvicra dhe nga diaspora shqiptare qe i bie mbi 10 mije ushtarë.

Diaspora e brengosur per situaten në vendlindje. Te gatshëm t’i kontribuojnë vendit me gjitha format!..

Këto provokime te Serbisë ka bërë që edhe diaspora shqiptare të mobilizohet në shërbim të atdheut. Ata me mjaft shqetësim po i ndjekin zhvillimet e fundit në vendlindje, meqë familjet e tyre jetojnë atje. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mësuar nga burimet e saj (ne kontakt me shoqata, klubeve dhe aktiviste te partive politike nga Kosova qe veprojne ne Zvicër) se një numër i madhe i vullnetarëve kanë shprehur gatishmërinë të veshin uniformen dhe te shkojnë ne Kosovë t’i pergjigjen provokimeve serbe.

Eshte fjala ketu rreth 3 mije vullnetarë vetem nga Zvicra (nga secili kanton nga 100-120) dhe mbi 20 mije nga mbare diaspora, vendet e BE-së, te rinj për t’i bere balle ndonjë sulmi eventual nga Serbia. Kjo revolte shqiptareve ne Zvicer dhe vendet e BE-së s’eshte vetem perballe provokimeve te Serbisë por edhe për shkak heshtjes se BE-së ndaj rkesave te Kosovës, vend ky i vetëm i cili po mbahen i izoluar, duke ju refuzuar levizja e lire (schengen) ne vendet evropiane, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në Zvicër jetojne dhe veprojne rreth 300.000 shqiptarë, kryesisht nga Kosova. Ne armaten zvicerane nga 100 mije ushtarë, sot kemi rreth 4-5 mije ushtare dhe oficere me origjine shqiptare nga viset e ballkanit. Komuniteti shqiptar, si me i  madh ne Zvicer, perballe provokimeve serbe nuk ndjehen rehat për shkak se në rajon kane prinder, motra, vellezërit dhe familjaret e tyre, kane deklaruar aktivist te shoqatave dhe partive politike qe vcerpojne në Zvecër

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga shoqatat e asociacioneve të komuniteti shqiptar ne Zvicër ka mësuar se mbi 3 mije shqiptarë vullnetare nga Zvicra  janë të gatshme t’i përgjigjen ftesës se institucioneve te Prishtinës për mbrojtjen e integritetit të Kosovës. Këta vullnetarë nga Zvicra, pjesa dërmuese janë nga Kosova, por ka edhe mërgimtarë nga Maqedonia Veriore, Lugina e Presheves (Serbia) dhe Shqipëria.

 

 

Derniers articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....