17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Nusja dhe mbesat e Presheves ne faqet e para të gazetave zvicerane. Blick shkruan se fitoren e Vjosa Osmanit ja sollën shqiptarët e Zvicrës

Bernë, 7 prill -« Kështu shënon Presidentja e re e Kosovës Vjosa Osmani. Super avokate, nënë e binjakeve, të talentuara » (So tickt Kosovos neue Staatspräsidentin Vjosa Osmani. Super-Juristin, Zwillingsmutter, Sprachtalent) eshte ky titulli i gazetes prestigjioze zvicerane BLICK qe kesaj radhe shkruan per jeten dhe shkollimin bashke me akrrieren poltike te Vjosa Osmanit nga hapat e pare pèartite e presidneti histroik Ibrahim Rugova (LDK) e deri tek zgjdhja e saj si presidente, shkruna agzeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kosova është vendi i parë ballkanik që ka një kryetare femër për herë të dytë. Kush është ylli i politikes kosovare Vjosa Osmani? BLICK e ka prezantuar

« Nëse dëshironi të dini se çfarë po përgatit Vjosa Osmani, thjesht vizitoni profilin e saj në Twitter. Bashkangjitur në krye: një video nga maji i vitit 2020. Ju mund ta shihni Osmani duke kënduar e lumtur me dy vajzat e saj, binjake identike. « Vajzat e mia janë motivi im i përditshëm dhe më bëjnë të besoj se një nënë e binjakëve mund të krijojë gjithçka », shkruan 38-vjeçarja… » shkruan Blick, transmeton gazeta zviceranenë shqip Le Canton27.ch

Dhe me të vërtetë gjithçka! Më pak se një vit më vonë, Vjosa Osmani është në krye të Kosovës. Të Dielën u miratua nga parlamenti në Prishtinë me propozimin e partisë në pushtet «Lëvizja Vetëvendosje!» (Vetëvendosja gjermane) e Kryeministrit Albin Kurti (46) i zgjedhur si Presidenti i ri.

« Tani ne po hapim kapitullin tonë të parë të suksesit! » Njoftoi Osmani me krenari në fjalën e saj përuruese.

Nusja dhe mbesat e Presheves (nga fshati Lezbali) ne faqet e para të gazetave zvicerane

Ne vazhdim Blicka ka shrkuar se « Doktoresha e drejtësisë është tashmë kryetarja e dytë femër e shtetit në historinë e re të vendit. Për shkak se ish-kreu i shtetit Hashim Thaçi (52) dha dorëheqjen për shkak të një padie nga gjykata speciale e Kosovës, Osmani kishte mbajtur postin përkohësisht që nga nëntori. »

Si adoleshente, ajo ishte e përfshirë në partinë liberale-konservatore LDK. Pas studimeve për juridik në Prishtinë dhe Pittsburgh (SHBA), Osmani filloi të punojë në 2009 si shef i shtabit për Presidentin e atëhershëm Fatmir Sejdiu (70). Në të njëjtin vit ajo gjithashtu filloi doktoraturën në SHBA, të cilën e përfundoi në 2014.

Por në vend që të fillonte një karrierë në universitet, ajo vazhdoi të përfshihej politikisht. Ajo shërbeu tre mandate si anëtare e parlamentit – dy herë nga të cilat ishte anëtare me më shumë vota.

Osmani nuk ka frikë nga Zoff

Kosovari konsiderohet tejet elokant dhe i sigurt në dukje. « Edhe kritikat më thumbuese mund të paraqiten », analizon eksperti i Ballkanit Aleksandar Brezar në Twitter.

Ai gjithashtu lëviz i sigurt në skenën ndërkombëtare. Aftësitë e saj gjuhësore gjithashtu e ndihmojnë atë: Përveç shqipes dhe anglishtes, Osmani flet edhe serbisht, turqisht dhe spanjisht.

Ajo u përball me burrat e fortë në partinë e saj. Kundër vijës së partisë, Osmani refuzoi ish-kryeministrin Hashim Thaçi për rolin e kreut të shtetit. Kur Thaçi u zgjodh president në 2016, Osmani foli për një “takim turpi”. Ajo më vonë e akuzoi atë për negociata të fshehta me Serbinë.

Zvicër-kosovarët i sollën Osmanit fitoren

Përkundër konfliktit me partinë e saj, LDK, Osmani u konsiderua një kryeministre e mundshme në 2019, dhe deri në qershorin e kaluar ajo ishte nënkryetare e partisë në atë kohë në pushtet. Pastaj kishte një mosmarrëveshje, Osmani u përmbys nga partia e saj – por mbeti President i Parlamentit.

Së bashku me Albin Kurtin dhe partinë e tij të majtë të reformave «Lëvizja Vetëvendosje!» ajo garoi në zgjedhjet në 14 shkurt. Kosovarët nga Zvicra gjithashtu e bënë dyshen politike fituesin e qartë me 48 përqind të votave.

Osmani inkurajon gratë kosovare

Çështja e saj e zemrës, përparimi i vajzave dhe grave, gjithmonë luan një rol në punën politike të Osmanit. Ajo gjithashtu kishte një mesazh të veçantë në adresën e saj përuruese. « Gratë e reja janë të vetmet që lejohen të vendosin se çfarë duan të jenë në jetë ».

Ata meritonin të arrinin dëshirat dhe ëndrrat e tyre. Kreu i ri i shtetit u bëri thirrje grave të reja kosovare: “Kështu që mos u ndaloni kurrë të bëni këto gjëra! Çdo gjë është e mundur. » Një mesazh që me siguri do t’u përcjellë edhe dy vajzave të saj.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...