0.5 C
Berne
samedi 10/12/2022

Maskat po vijne sërish në Zvicër / Rritja e numrit të infektuarve nga Covid-19, OFSP ja cfarë rekomandon..

Bernë, 7 tetor -Numri i të infektuarve me Covid-19 po rritet sërish. Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) sërish rekomandon të tregoheni më të kujdesshëm dhe të mbani maskë në hapësirat e brendshme ku ka shumë njerëz, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, referuar vendimit te fundit nga Ministria e Shendetesise (OFSP) ne Berne.

Zvicra sheh rritje të infeksioneve me 50%. Këshillohet që në rast të turmave të mbani maskë. Me rritjen e ndotjes, është edhe një herë e dobishme të vishni një maskë në transportin publik gjatë orëve të pikut.

Vala e 8-të Covid godet Zvicrën

Pa dyshim, Zvicra po përballet me valën e saj të 8-të Covid. Zvicra regjistroi 25,000 kontaminime në një javë, 8,000 më shumë se të martën e kaluar.

Rikthimi i kontaminimit të regjistruar javën e kaluar u konfirmua pasditen e kësaj të marte nga shifra të reja nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP).

Fushata e re e vaksinimit fillon të hënën

Kushdo që dëshiron mund të marrë pa pagesë përforcuesin e dytë për t’u mbrojtur më mirë nga infeksioni koronavirus gjatë muajve të dimrit.Dhe mund të jetë e nevojshme. Me ardhjen e vjeshtës, numri i kontaminimeve është rritur sërish me gati 50% vetëm gjatë javës së fundit. Ekspertët besojnë se ky është vetëm fillimi i valës tjetër. Prandaj, Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) e konsideron të përshtatshme nxjerrjen e rekomandimeve të reja.

Thirrje për përgjegjësi individuale

E fshehur disi në njoftimin për shtyp të fushatës së vaksinimit, zyra shkruan: “Përveç vaksinimit, sjellja personale është gjithashtu e rëndësishme për të mbrojtur veten dhe të tjerët. Mbajtja e një maske në ambiente të mbyllura, ku shumë njerëz nga familje të ndryshme jetojnë së bashku, ajrosja rregullisht, teshtitja ose kollitja e mbuluar dhe larja e duarve tërësisht rregullisht ndihmojnë në uljen e ndotjes.

A do të thotë kjo se vera e shkujdesur është tani pas nesh? Në çdo rast, do të jetë përsëri e nevojshme të zbatohen masat sanitare që kanë vërtetuar vlerën e tyre nëse dikush dëshiron të shmangë kontaminimin. Ky rekomandim është mbi të gjitha një thirrje për përgjegjësi individuale.

Eksperti bën thirrje për mbajtjen e detyrueshme të maskave në transportin publik

Për disa ekspertë, kjo nuk është e mjaftueshme. Kështu, specialisti i sëmundjeve infektive Ticino, Andreas Cerny, beson se Zvicra duhet të ndjekë shembullin e Gjermanisë dhe të rikthejë detyrimin për të mbajtur maskë, të paktën në transportin publik, spitale dhe praktika mjekësore.

Por kjo nuk duket të jetë e planifikuar. Sepse janë kantonet që janë përgjegjëse për masat, siç vendosi Këshilli Federal në fillim të verës. Por menaxhmenti i Konferencës së Drejtorëve të Shëndetit Kantonal (CDS) do të takohet vetëm pas dy javësh. Ne me siguri do të diskutojmë çështjen e Covid-19.

Sido që të jetë, CDS ka vendosur të lëshojë vetëm rekomandime për momentin. Kantonet do të vendosin vetë se si të veprojnë. Dhe kjo, siç e kemi parë në dy vitet e fundit, shpesh çon në keqkuptime në mesin e popullatës zvicerane.

Derniers articles

Policia belge arreston për korrupsion nënpresidentja e Parlamentit Europian, grekja Eva Kaili

Bruksel 9 dhjetor  -Eurodeputetja greke Eva Kaili u arrestua sot nga policia belge sr bashku me katër persona të tjerë, si pjesë e një...

‘E kujt është Gazeta Express dhe Televizioni T7?’

Shkruan: Ali Sh. Mehmeti “Muajve të fundit është përfolur se Gazeta Express dhe Televizioni T7 janë shitur dhe se Berat Buzhala nuk do të jetë...

NATO, Stoltenberg paralajmëron për rrezikun e përhapjes së konfliktit

Bruksel, 9 dhjjtor -Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shprehu shqetësimin se luftimet në Ukrainë mund të dalin jashtë kontrollit dhe të shndërrohen...

Zvicra në Katar, një angazhim brenda dhe jashtë fushës

Që nga viti 1950, Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut festohet më 10 dhjetor. Dhe për shkak se Zvicra është e përkushtuar për...

Bernë, Këshilli Federal prezanton draft raportin për gjendjen aktuale të marrëdhënieve ndërmjet Zvicrës dhe BE

Bernë, 9 dhejtor -Në mbledhjen e 9 dhjetorit, Këshilli Federal shqyrtoi draft-raportin “Gjendja aktuale e marrëdhënieve ndërmjet Zvicrës dhe BE-së”. Në këtë raport (Le...