4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës – dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë!

Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht të larta – dukshëm më të larta se në Gjermani, ku qasja në shtetësi duhet të lehtësohet. Por, Zvicra nuk po mendon të zbusë kërkesat. Mungesa e punëtorëve të kualifikuar duhet të trajtohet ndryshe, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ndërsa Gjermania po diskuton lehtësimin e aksesit në shtetësinë e saj për të tërhequr më shumë punëtorë të huaj të kualifikuar, kjo nuk është një çështje në vendet e tjera me probleme të ngjashme: Zvicra, për shembull, aktualisht po përjeton një numër rekord të mungesës së punëtorëve të kualifikuar. Megjithatë, aksesi në shtetësi duhet të mbetet, gjë që është më kufizuese se pothuajse në çdo vend tjetër evropian.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...