9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Zvicer (Keshilli Federal), Berna ndermerr masa te reja për të menaxhuar numrin në rritje të kërkesave për azil

Bern, 28 prill (Nefail Maliqi) -Siq kemi shkruar dite dite me pare se me daljen nga « lufta » perballe pandmeise numri i azilekruesve ne Zvicer eshte rritur, jo vetme nga vendta e rkuazve, te luftarve po re dhe nga ballkani (Le Conseil fédéral prend des dispositions pour gérer le nombre croissant de demandes d’asile) Kjo ka ndikuar qe Këshilli Federal po krijon kushtet për t’u marrë me rritjen e vazhdueshme të numrit të kërkesave për azil, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kërkesa shtesë priten në vjeshtë

Këshilli Federa me 26 prill 2023, ajo mori vendimin në parim për të pajisur struktura shtesë akomoduese nëse ishte e nevojshme, në mënyrë që të lehtësohej akomodimi kolektiv, i ngopur i Konfederatës dhe kantoneve. (Bundesrat trifft Vorbereitungen zur Bewältigung steigender Asylzahlen) Për këtë qëllim, ai udhëzoi Departamentin Federal të Drejtësisë dhe Policisë (FDJP) që t’i paraqesë një strategji të përgjithshme duke përfshirë një plan konkret për sigurimin e infrastrukturës së përkohshme. Për të garantuar një reagim të shpejtë, Këshilli Federal në mënyrë parandaluese po i paraqet Parlamentit një kërkesë kredie për 132.9 milionë euro. FDJP është përgjegjëse për të përcaktuar me kantonet kontributin e tyre në kostot operative.

Zvicra aktualisht regjistron nga 1600 deri në 1800 kërkesa të reja për azil çdo muaj. Skenari më i mundshëm i Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM) pret gjithsej 27,000 kërkesa për azil (+/- 3,000) për vitin 2023. Një numër të cilit duhet t’i shtohen rreth 66,000 mbajtësit e statusit S që ikën nga lufta në Ukrainë. Në mënyrë që Zvicra të jetë në gjendje të vazhdojë të strehojë të gjithë njerëzit që kërkojnë mbrojtje gjatë gjysmës së dytë të 2023 pa mbingarkuar më tej kantonet, strukturat kolektive shtesë duhet të krijohen sa më shpejt të jetë e mundur.

Për të përballuar kulmin e pritur në vjeshtë dhe për të plotësuar strukturat akomoduese të ushtrisë që nuk do të jenë më të disponueshme, DFJP është përgjegjëse për hartimin e një strategjie të përgjithshme që parashikon një plan konkret për krijimin e akomodimeve shtesë. Këshilli Federal synon të vendosë për këtë plan edhe para verës.

Fondet prej 132.9 milionë euro janë kërkuar në mënyrë parandaluese nga Parlamenti, në mënyrë që të mund të ndahen burimet e nevojshme në rast të një nevoje të provuar për akomodimin e planifikuar. Për këtë qëllim, Këshilli Federal ka miratuar një kërkesë shtesë për kredi për buxhetin federal 2023 të paraqitur nga SEM. Ai pret që kantonet të kontribuojnë në kostot operative të strukturave të përkohshme. Diskutimet do të zhvillohen për këtë qëllim gjatë javëve të ardhshme.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...