1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Mario Gattike në « Blick »: Kërkesat për azil do të rriten në 2021

Bernë, 12 janar -Në një intervistë për « Blick », Mario Gattiker, menaxheri zviceran i azilit, po parashikon një rritje të numrit të aplikantëve këtë vit. Në vitin 2020, 11,041 kërkesa për azil u regjistruan në vendin tonë, transmeton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Në janar 2020, parashikimi ishte midis 15,000 dhe 16,000, tha Mario Gattiker, Sekretari i Shtetit për Migracionin, të hënën në kolonat « Blick ». Ky numër, i cili është më i vogli që nga viti 2007, ka rezultuar në gati 160 milion kursime në fushën e azilit. Gjatë pandemisë, qendrat që strehojnë azilkërkuesit përjetuan vetëm 230 infeksione dhe pa vdekje.

« Organizatat e azilkërkuesve dhe punonjësit tanë kanë bërë një punë të shkëlqyeshme në qendrat federale të azilit dhe kanë arsimuar azilkërkuesit në lidhje me rregullat e Covid-19 », tha Mario Gattiker. Rritje e parashikueshme Për këtë vit, SEM vlerëson se numri i aplikantëve do të rritet.

Prandaj, parashikimet janë të njëjta me ato të bëra në fillim të vitit 2020. Ato bazohen në situatën e vërejtur në vendet e tjera evropiane. Sa për shkarkimet e atyre që u refuzuan vitin e kaluar, ata u ndaluan gjatë valës së parë të koronavirusit. Këtë verë, u bënë kthime dhe, drejt vendeve evropiane, numri i largimeve është 60% i asaj që ndodhte në të kaluarën.

Derniers articles

Delagcioni shqiptar në AP të Interpol-it në Vienë takohen me skretarin e përgjithëshm të Interpol-it Jürgen Stock

Viene, 29 nentor (Interpol) -Në kuadër të punimeve te Asamblese së Përgjithshme te Interpol-it që po zhvillohen në Vienë ku jane tubuar mbi një...

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...