24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

« Madonna shqiptare » alias Valbonna Peraj, kengëtarja e bukur dhe seksi ne Amerikë tregon pse nuk u bë prokurore dhe politikane ne Shqiperi

Ne nje interviste ekskluzive per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch kengetarja jone e njohur e estrades muzikore Valbonna Peraj e cila jeton dhe vepron qe prej vitesh ne SHBA flet per here te pare rrugen e saj nga Shkodra drejt Amerikës, per sukseset dhe karrieren e saj si kengetare.

Valbonna Perja, e pakontestueshme dhe e parahasueshme eshte e bukur, e dashur, seksi, me një buzëqeshje të ëmbël që e karakterizon gjatë gjithë kohës, me një karakter të fortë por shpesh herë e shikon dhe si një lozonjare të vërtetë e llastuar në maksimum, por mbi të gjitha e talentuar dhe me një timbër zëri të veçantë. Ajo ka vite që këndon live dhe prej kohësh ajo jeton në Amerikë ku dhe vijon karrierën e saj. E kemi fjalën për këngëtaren simpatike shkodrane Valbona Peraj nje « Madona shqiptare » te ciles zeri dhe mikrofoni i ka siguruar jeten bashke me perspektiven, me mire se sa te ishte prokurore ne Shqiperi te clin profezion e kishte refuzuar!

« Kenga ka qene pasioni im e jo profesioni im. Kam ndjek disa kurse vocali Por jo nje shkolle te mirfillte. Muzika me ka hap shume rruge si per ekonomin dhe per rrethin tim miqesor qe duhet te krijoja nē Amerikë… » ka thëne fillimisht per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ylli i muzikes shqiptare ne SHBA Valbonna Peraj qe njihet tashme si « Madona shqiptare »

No description available.* Fillimisht nje pyetje standarde Valbona. Na jepni leternjfotmin e juaj ? Kush eshte Valbona Peraj ! Shkollimi, studimet ..deri pergattijen e valixheve per Amerikë

Valbonna Peraj: E lindur ne qytetin me Te bukur Te Shqiperise Shkoder, rritur dhe arsimuar ne Tirane.Kam mbaruar Universitetin Politeknik Te Tiranes per Inxhinieri.Gjithashtu kam mbaruar si Fakultet Te Dyte ate Te Drejtesise.

* Pse e zgjodhe bash Ameriken?

Valbonna Peraj: Amerika mund Te quhet enderra e shume kujt Por Nuk ishte kurre enderra ime madje Se kam menduar kurre Se do ikja nga Shqiperia Por gjithmone shpresoja Se Ai vend do behet Por humba shpresat per veten time qe Ai vend do behet mire ,erdha nē USA qe MOs Te le djalin tim me shpresa koti nē ate vend Por Ti siguroj nje Te ardhme me te mire per te ..

* CW e juaj na ka rene ne dore. Keni qene drejtoreshe ne Ministrine e Transporteve. Keni pasur edhe oferta nga partite kryesore ne vend. Pse zgjodhe tmuitziken e spe nuk deshet të merreni me politike?

Valbonna Peraj: Shume e vertet. Ne fillim sa kam mbaruar Studimet e Larta , kam filluar pune nē KESh nē OST (Operatori I Sistemit Te Energjise me pas nē Ministrine e Transporteve prane DPSHTRR. Familjarisht edhe si fis kemi kontribuar per PD. Por ma besoni dicka, te merresh me politike nē Shqiperi ose duhet te jesh ndyresire, gjakftoht i pafytyre ne cdo drejtim qe te ecesh ne ato shina ..

* Te jesh kengetare sot ne Amerike cka don te thote. Na thuani dic per sukseset e juaja, koncertet pritja e publikut, sa CD apo spote keni regjistruar ?

No description available.Valbonna Peraj: Kenga ka qene pasioni im e jo profesioni im. Kam ndjek disa kurse vocali Por jo nje shkolle te mirfillte. Muzika me ka hap shume rruge si per ekonomin dhe per rrethin tim miqesor qe duhet te krijoja nē Amerikë.

* Valbona me cfare do te gezoni ne te ardhmen fansat, simpatizuesit e juaj, publikun shqiptar. Me projekte, kenge a spote te reja ?

Valbonna Peraj: Tani dihet qe askush. Nuk ben me disk Por kenge -klip. Aktualish po merrem me shume nē Hapjen e nje Restaurant timin ne USA “MOO MOO’S (Italian Steakhouse). Por mendoj qe nga sezoni i veres Te bej disa bashkepunime me disa kengetar miq te mi.Kjo periudhe e ndyre politikash Boterore na ka prekur psikoligjikisht dhe fizikisht edhe nē familjarisht. Ku une djali dhe Mami im jemi perballur me Covid. Por te them te drejten sapo eshte dhene mundesia e pare per Tte kenduar jam rikthyer aktiviteteve pa menduar dy here.

* C’fare mendoni sot për muziken shqiptare, eshte ne rruge te mbare. Nese kemi parasysh tallavate, muzika apo kengetaret nuk jane ne rruge te mbare. A mund te jete kengetar-e cdo person i cili mban nje mikrofon ne dore?

Valbonna Peraj: Muzika si politika e shume gjera nē vendin tone jane nise nē nje rruge pa krye tranzicioni. Me shume ka kengetare Se profesione te tjera.Te jesh nē kete treg e te dominosh konkurrencen e kesaj industrie duhet te kesh shume kombinime ,duhet Te kesh ze ,te dish Te kendosh, te jesh e bukur per syrin e njerzve,Te jesh e zgjuar dhe te percjellesh pozitivitet kur del ne skene qe njerzit MOs Te ngopen me ty,duhet te gjesh gjuhen e perbashket me publikun.Qe shume Kengetare fatkeqesisht nuk i kane keto aftesi.Ndersa persa i perket muzikes kenget e reja nuk japin me mesazh, Nuk percjellin asgje .Vetem disa fjale Te shkurtra e qe perseriten Thjesht per Show, por shume kengetar po i rikthehen kengeve te vjetra vetem duke i perpunuar nē menyre moderne

* Valbona edhe dicka, po tmos ishit kengetare do te kishin zgjedhur politiken apo aktrimin sepse per as ate e as per ket duket se nuk ju mungon talenti ?

Valbonna Peraj: Enderra ime qe nuk u realizuar ka qene Te behem Prokurore Por ndoshta me mire qe nuk jam bere pasi jam nevrike. Di te fal por nuk harroj kurre .

* Kur kujtoni Shqipërinë për çfarë ndjeni mallë? Shkoni shpesh ?

Valbonna Peraj: Sa me shume qe kalojne koha nē kete vend aq me teper pershtatesh e aq me pak te merr malli per ate vend qe ndertova nje keshtjell prej rere plot me shpresa qe me krah te prere.Me merr malli vetem per babin tim,motren vellain dhe nipat e mbesat,normal edhe per ata njerz “miq Apo mikesha “ Te mia .Por ky vend me ka kthy buzeqeshjen dhe shpresen Se mund Te besh cdo gje Por mjafton Te kesh guxim dhe ide te qarta se cfare do t’bësh.No description available.

 

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...